Baza wiedzy Social Media

Wymiary grafik na Instagram 2021

Jesteś tutaj:

Instagram to obecnie jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych. Intuicyjna obsługa, możliwość dzielenia się chwilami z własnego życia i miliony zdjęć otagowanych hasztagami sprawiły, że stał się on jednym z najpopularniejszych kanałów wśród wszystkich mediów społecznościowych.

Mając aktywne konto na Instagramie lub prowadząc na nim biznes, trzeba mieć rękę na pulsie. Czasem nadążanie za aktualizacjami może być uciążliwe, dlatego warto korzystać z dostępnych poradników, w których znajdziesz istotne informacje na temat tego, jak poruszać się w mediach społecznościowych. Jedną z ważniejszych kwestii, którą warto mieć na uwadze, są aktualne wymiary grafik obowiązujące w poszczególnych kanałach social media. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są wymiary grafik na Instagramie, Facebooku (np. jakie wymiary powinno mieć zdjęcie w tle), a także innych kanałach takich jak Twitter, LinkedIn, czy Twitch, śledź naszą bazę wiedzy.

Aktualne wymiary grafik

Wymiary grafik na Instagram powinny posiadać odpowiednie proporcje, co oznacza zachowanie właściwego stosunku krawędzi obrazu. Rekomendowana proporcja to 1,91:1, natomiast właściwe będą także wymiary:

 • kwadrat: 1080 px x 1080 px
 • portret: 1080 px x 1350 px
 • szerokie zdjęcie (krajobraz): 1080×608 px

Warto pamiętać, że w przypadku innych obrazów, szerokość powinna wynosić min. 320 px a max. 1080 px.

wymiary grafik na instagram

Zdjęcie profilowe na Instagramie

Jeśli chcesz dodać zdjęcie profilowe na Instagrama, w pierwszej kolejności powinieneś zweryfikować jego wymiary. Na oficjalnej stronie Centrum Pomocy Instagrama, można przeczytać, że maksymalne wymiary zdjęć, które możesz przesłać, wynoszą do 1080 pikseli szerokości. Instagram zwykle automatycznie zmienia wymiary grafik, ale jeśli na ekranie smartfona wyświetli Ci się komunikat o błędzie, możesz samodzielnie zmienić rozmiar swojego zdjęcia profilowego.

Stories – wymiary zdjęcia do relacji na Instagramie

 

Stories (instastories), czyli relacje to krótkie filmiki, które użytkownicy mogą obejrzeć na danym profilu tylko przez określony czas. To doskonały sposób na publikowanie najciekawszych momentów, zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i marek.

Najlepsze wymiary grafik do stories też sprowadzają się do proporcji:

 • 9:16
 • 16:9
 • 4:5.aktualne wymiary grafik

Standardowe wymiary Instastory, ponieważ takie najlepiej się ogląda, a co za tym idzie, cieszą się największą popularnością. Są to wymiary:

 • 1080 px x 1920 px
 • oraz proporcje 9:16

Jeśli Twój plik jest większy, najprostszym sposobem będzie zazwyczaj automatyczna zmiana wymiarów Twojego obrazu na 1080×1080 px, co proponuje sam Instagram podczas wrzucania zdjęcia.

Wskazówka: Niezależnie od proporcji Twoich zdjęć, zadbaj, aby miały one wysoką jakość, ale nie przekraczały 1080 px. Jeśli Instagram nadal obniża jakość Twojego zdjęcia, dobrze jest przesłać je z komputera – wtedy możesz mieć pewność, że ostrość będzie świetna.

Zdjęcie w tle – czy dotyczy także Instagrama?

Facebook / Instagram to najpopularniejsze portale social media. Z racji tego, że oba kanały posiadają wiele podobnych funkcjonalności, użytkownicy mogą doświadczyć dezinformacji, która dotyczy np. rodzajów i wymiarów zdjęć, jakie można publikować w poszczególnych social mediach. Do nieporozumienia dochodzi m.in. w przypadku tzw. cover photo – jest to zdjęcie w tle, wyświetlające się za zdjęciem profilowym na Facebooku. Z tego rodzaju grafiką nie mamy do czynienia na Instagramie, gdzie użytkownik ma możliwość zamieszczenia wyłącznie zdjęcia profilowego. Zdjęcie w tle na Facebooku posiada wymiary 820 x 312 px. Na urządzeniu mobilnym cover photo zostaje wykadrowany centralnie do wymiaru 640 x 360 px.

Aby rozwiać wątpliwości, poniżej zamieszczamy zestawienie, które zawiera wymiary grafik na Facebooku:

 • 170 x 170 px – zdjęcie profilowe
 • 1200 x 628 px – linkpost/tło wydarzenia,
 • 1640 x 856 px – zdjęcie w tle grupy,
 • 800 x 1000 px – zdjęcie pionowe,
 • 1080 x 1920 px – Facebook Stories/Instagram Stories,
 • 1920 x 1080 px – posty wideo,
 • 1200 x 900 px – post poziomy,
 • 1080 x 1080 px – post kwadratowy.
Czy ten artykuł był pomocny?
0 na 5 gwiazdek
5 Stars 0%
4 Stars 0%
3 Stars 0%
2 Stars 0%
1 Stars 0%
5
How can we improve this article?
Please submit the reason for your vote so that we can improve the article.
Spis treści