
Za każdym razem, kiedy użytkownik odwiedza dowolną stronę w Internecie, za kulisami tego, co wyświetla się na ekranie, zachodzą różnorodne interakcje oraz procesy związane z serwerem. Dzięki nim witryna może poprawnie działać. W dzisiejszym wpisie bierzemy na tapetę błąd 500, który jest jednym z kodów odpowiedzi HTTP. Serwer wysyła je w postaci krótkich notatek po otrzymaniu żądania wyświetlenia danej strony. Tego typu odpowiedzi są cennym źródłem informacji dla programistów oraz właścicieli witryn, którzy dzięki znajomości kodów odpowiedzi HTTP są w stanie rozwiązać problem i naprawić błędy konfiguracyjne na stronie www. Co oznacza komunikat HTTP error 500? Jakie są jego możliwe przyczyny? Jak pozbyć się błędu 500? Jeśli dotąd nie znalazłeś odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury!
Co to jest HTTP error 500 (Internal server error)?
Wewnętrzny błąd serwera (500 internal server error) to błąd po stronie serwera, do którego użytkownik próbuje uzyskać dostęp. Jest to błąd ogólny i wyświetla się w sytuacjach, kiedy serwer nie był w stanie precyzyjnie określić przyczyny błędu. W praktyce oznacza to, że serwer nie znalazł innego kodu błędu 5xx, który mógłby bardziej szczegółowo poinformować, na czym polega problem. Aby zapobiec ponownemu pojawianiu błędu 500, administratorzy strony www rejestrują czasem odpowiedzi na błędy, takie jak HTTP error 500 opatrując je dodatkowymi informacjami na temat żądania.
Najczęstsze komunikaty informujące o pojawieniu się błędu http 500:
- 500 Internal Server Error,
- HTTP 500 – Internal Server Error,
- Temporary Error (500),
- Internal Server Error,
- HTTP 500 Internal Error,
- 500 Error,
- HTTP Error 500,
- That’s an error.
Wewnętrzny błąd serwera – jak powstaje?
W odróżnieniu od innych do błędów, które są odpowiedzią na konkretne nieprawidłowości w (np. błąd 404), błąd 500 – Internal Server Error jest błędem ogólnym i trudno go zdiagnozować, określając przyczynę. Wśród różnych powodów powstawania error 500 są między innymi:
- przeciążenie serwera liczbą zapytań,
- błąd w skryptach,
- błąd w pliku .htaccess,
- błędne ustawienie poziomu dostępu do plików.
Duża rozbieżność przyczyn powstawania 500 internal server error sprawia, że diagnozowanie problemu zajmuje często wiele godzin. Z tego powodu warto monitorować postęp prac na bieżąco, co na pewno przyspieszy zlokalizowanie fragmentu kodu, który zawiera błędy. Dobrą praktyką jest także wykonanie kopii zapasowej plików, w razie gdyby naprawa błędu http 500 zakończyła się niepowodzeniem.
Błąd http 500 jak naprawić?
W związku z tym, że błąd 500 dostarcza nam informacji na wysokim poziomie ogólności, naprawienie go zwykle wiąże się z koniecznością dogłębnej analizy. Zebraliśmy 6 najpopularniejszych sposobów na to, jak zaradzić komunikatowi dotyczącemu Internal Server Error.
- Zmiana uprawnień plików
Jednym z możliwych scenariuszy pojawienia się błędu 500 jest niepoprawne ustawienie uprawnień dostępu do plików lub folderu. Tego rodzaju uprawnienia są określane w postaci wartości liczbowych. Wartość „755” (rwxr-xr-x) jest domyślną konfiguracją, a jej przypadkowa zmiana może doprowadzić do komunikatu „błąd HTTP 500”. Aby wyeliminować błąd, wystarczy nadać wszystkim zasobom wartość „755”.
- Konfiguracja .htaccess
Jedną z możliwych przyczyn błędu 500 – Internal Server Error jest błędna konfiguracja pliku .htaccess. Nieprawidłowości w regułach przepisywania adresów URL mogą skutkować wewnętrznymi błędami serwera. Skontrolowanie wszystkich ostatnio wprowadzonych zmian pliku .htaccess np. ustawionych przekierowań 301, może okazać się skutecznym rozwiązaniem.
- Zmiany we wtyczkach i motywach
Strony oparte na popularnych CMS-ach (Systemach Zarządzania Treścią) takie jak WordPress, w odpowiedzi na wykorzystanie niekompatybilnych rozszerzeń i motywów mogą powodować wewnętrzny błąd serwera HTTP 500. W takim wypadku warto sprawdzić, czy źródłem problemu nie są nowe dodatki. Można to zrobić wyłączając je kolejno w bazie danych.
- Cofnięcie aktualizacji
Wszelkie zmiany we wtyczkach i motywach to nic innego jak aktualizacje. Warto mieć na uwadze, że każda taka zmiana może generować wewnętrzny błąd serwera. Zdarza się, że zaktualizowana wersja systemu powoduje konflikty z innymi częściami witryny i żeby pozbyć się konfliktów między serwerem a stroną, trzeba wrócić do poprzedniej wersji oprogramowania.
- Inne błędy HTTP
Mimo niskiego prawdopodobieństwa, że serwer błędnie komunikuje kod odpowiedzi HTTP, warto rozważyć opcję, że pomimo wyświetlania komunikatu o błędzie HTTP 500, przyczyną problemów mogą być inne błędy 5xx.
- Kontakt z dostawcą hostingu
Jeśli zastosowanie przytoczonych wyżej rozwiązań nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, warto skontaktować się z usługodawcą hostingowym, ponieważ błąd serwera może wynikać z nieprawidłowości leżących po jego stronie.
Błędy pojawiające się w odpowiedzi na wysłane do serwera żądania nie są rzadkością, dlatego wiedza na ich temat jest przydatna dla każdej osoby, która posiada stronę internetową bądź zajmuje się zarządzaniem jej treściami. W przypadku firm, które nie posiadają działu takiego jak biuro obsługi klienta, warto zadbać, by każdy z pracowników, który posiada dostęp do witryny, był w stanie zdiagnozować przyczynę najpopularniejszych błędów. Często okazuje się, że nieprawidłowościom zgłaszanym przez użytkowników można zaradzić w łatwy sposób.
Źródło fotografii: https://unsplash.com/@neonbrand
Komentarze (0)