pytania do specjalisty - grafika

Jak to jest z tym pozycjonowaniem stron internetowych? Nie zawsze łatwo, prosto i przyjemnie. Dlatego na naszym blogu startujemy z nowym cyklem wpisów 100 pytań do specjalisty SEO. Będziemy regularnie odpowiadać na pytania z zakresu SEO. Z pierwszym zagadnieniem zmierzył się nasz Head of SEO, a jego odpowiedź znajdziecie poniżej.

Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej wiedzieć więcej niż mniej, dlatego jeżeli istnieje jakieś pytanie z zakresu pozycjonowania, które nie daje Wam spokoju, zadajcie je nam! Napiszcie do nas – 100pytan@strategiczni.pl.

Jak efektywnie współpracować z agencją SEO?

Karol Kwiatkowski

Head of SEO w Strategiczni.pl

 

Decydując się na współpracę z agencją SEO, należy nastawić się na dość szczególny model działania. Ze względu na ilość obszarów, które mają wpływ na SEO, modelowa współpraca z agencją powinna wychodzić poza ramy sztywnego wdrażania treści na stronę www.

Podobnie jak w przypadku innych złożonych projektów, kluczowa będzie komunikacja oraz odpowiednie przedstawienie klientowi wszystkich etapów, elementów oraz zależności, które wpływają na SEO. Następnym krokiem jest ścisła współpraca z agencją. Skuteczne SEO to coś więcej niż raport na koniec miesiąca – to bieżąca komunikacja, ustalanie celów oraz omawianie ich realizacji

Jeżeli firma planuje dodatkowe działania reklamowe, contentowe, PR-owe lub jakąkolwiek zmianę na stronie, warto skonsultować to ze specjalistą SEO, który może dać cenne wskazówki względem tych działań. 

SEO nie powinno być tylko kolejną fakturą marketingową. Natomiast feedback od agencji nie może być ignorowany, a miesięczne raporty przeglądane sporadycznie lub zbiorowo po roku współpracy. To ogromna strata czasu oraz pieniędzy. W ten sposób nie da się zapewnić skutecznego pozycjonowania, ponieważ SEO jest dynamiczne, wymaga reakcji na to, jak zmieniają się wyniki wyszukiwania oraz sytuacja na rynku. Dlatego nie można liczyć na to, że agencja sama będzie w stanie dostarczyć efekty, jeżeli klient nie będzie brał aktywnego udziału w procesie pozycjonowania.

Sprowadzając to do kilku punktów, efektywna współpraca z agencją SEO składa się z następujących czynników:

  • Jasne określenie celów – co takiego klient chce osiągnąć 

Kluczowe znaczenie ma poznanie celów klienta. Czy klientowi zależy na ogólnej widoczności, zwiększeniu ruchu z długiego ogona słów kluczowych, a może chodzi o zbudowanie pozycji eksperckiej w danym zagadnieniu? Jasne określenie oczekiwań oraz wskazanie celów, jakie mają zostać zrealizowane, leży u podstaw każdej skutecznej współpracy SEO.

  • Opracowanie planu działań 

Kiedy znane są już cele, można ustalić plan, który pomoże w ich osiągnięciu. Klient powinien otrzymać listę działań, które mają doprowadzić do osiągnięcia wskazanego celu wraz z terminami, w jakich poszczególne elementy zostaną realizowane.

  • Bieżąca komunikacja projektowa

Następny punkt może okazać się jednym z najtrudniejszych – bieżąca komunikacja projektowa. To na tym etapie specjalista SEO staje się częścią zespołu klienta.

  • Omówienie kolejnych etapów

Realizacja poszczególnych etapów powinna być zawsze szczerze omawiana z klientem – które cele udało się osiągnąć, które wciąż czekają na realizację, jakie przeszkody napotkano po drodze oraz w jaki sposób udało się je rozwiązać. Nie zapominajmy też o kolejnych krokach, które zostaną wprowadzone w przyszłości.

Podsumowując, efektywna współpraca z firmą SEO oparta jest na rzetelnej oraz dokładnej komunikacji, bieżącej współpracy oraz dokładnie opisanych celach.

STRATEGICZNI.PL

W naszym założeniu, jeżeli decydujesz się na współpracę z nami, to tak jakbyś zapraszał nas do swojej firmy. Musimy być obok Twojego zespołu i ramię w ramię planować działania. Tylko dzięki temu możemy zapewnić stabilne wzrosty.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do nas

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych.

Uzupełnij wszystkie wymagane pola.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Dawid Kasprzyk
CEO

Skontaktuj się