serwer ftp

W celu przeprowadzania skutecznych działań optymalizacyjnych na stronach klientów, specjaliści agencji marketingowych potrzebują dostępów do narzędzi analitycznych oraz do samej witryny. Jednymi z kluczowych danych, które umożliwiają wdrażanie zmian w obrębie strony internetowej, są dostępy do protokołu FTP. Wyjaśniamy, czym jest serwer FTP, jak znaleźć do niego dane dostępu oraz dlaczego są one istotne z punktu widzenia SEO.

Co to jest serwer?

Pierwszym pojęciem, które należy wyjaśnić w kontekście serwera FTP, jest sam serwer. Ogólna definicja serwera mówi, że jest to program komputerowy lub urządzenie, które umożliwia funkcjonowanie innych usług, programów lub urządzeń nazywanych klientami. 

Do czego służy serwer? Serwery istnieją w celu udostępniania danych i zasobów. Na serwerze można przechowywać pliki, czy zakładać konta e-mail, czego przykładem są popularne poczta OVH i poczta Ogicom. Serwer to inaczej miejsce, gdzie strona www jest dostępna przez całą dobę. Firmy w ramach serwera mogą skorzystać także ze środowiska do wymiany plików pomiędzy użytkownikami przez protokół komunikacyjny, mowa tu o serwerze FTP (FTP server).

FTP – co to znaczy?

FTP (od ang. File Transfer Protocol) to nazwa protokołu, który powstał w 1971 roku na skutek zmian w architekturze Internetu i od tego czasu jego rola pozostaje niezmienna, chociaż był wielokrotnie modyfikowany. Podstawowym zadaniem FTP jest transfer plików między urządzeniami w sieci.

Protokół FTP

File Transfer Protocol, jak już wspomnieliśmy, umożliwia przesyłanie danych i plików między urządzeniami w sieci, czyli między klientem a serwerem FTP. Protokół pozwala na dwukierunkową transmisję danych, czyli przesyłanie plików do zasobów serwera oraz pobieranie ich przez klienta.

W zależności od konfiguracji dostęp do zasobów serwera jest anonimowy i nie wymaga podawania hasła uwierzytelniającego, jednak najczęściej serwer FTP autoryzuje każde połączenie z użyciem loginu i hasła. W sieci istnieje wiele darmowych aplikacji, tzw. klientów FTP, dedykowanych zarządzaniu plikami na serwerze. Konfiguracja protokołu polega na instalacji i ustanowieniu połączenia z serwerem. Serwery FTP mogą działać w trybie pasywnym oraz aktywnym, a różnica polega na sposobie nawiązywania połączenia. W trybie pasywnym to klient ustanawia serwer FTP, natomiast w trybie aktywnym transmisja jest aktywowana przez serwer. 

Klient FTP

Klient FTP to urządzenie, najczęściej komputer osobisty, które wysyła żądanie o dane do serwera. Zamieszczanie lub pobieranie plików odbywa się z poziomu urządzenia, przez które uzyskujemy dostęp do serwera.

 

Konfiguracja FTP – czego potrzebuję do ustanowienia połączenia z serwerem FTP?

Danych do poprawnej konfiguracji połączenia FTP nie jest dużo, natomiast trudności najczęściej sprawia znalezienie ich. Wszystko, czego potrzebujesz do ustanowienia połączenia z serwerem poprzez protokół FTP to:

 

  • adres serwera FTP (host FTP),
  • login (nazwa użytkownika FTP/user)
  • hasło (pass).

Dane do konfiguracji są dostępne w panelu administracyjnym serwera. Zaraz po wykupieniu miejsca na serwerze w wybranej firmie hostingowej, otrzymujemy dostęp do panelu, który umożliwia zarządzanie naszym kontem i serwerem. W panelu powinniśmy odszukać zakładkę o nazwie FTP/serwer FTP, skąd możemy pobrać potrzebne dane.

Dane do serwera FTP są także udostępniane przez hostingodawców poprzez skrzynki mailowe. Firmy wysyłają wiadomości powitalne, gdzie zazwyczaj zamieszczane są hasła do logowania. Aby uzyskać dane w ten sposób, wystarczy wyszukać nazwę firmy hostingowej w wewnętrznej wyszukiwarce poczty i odnaleźć odpowiedniego maila.

Jak uzyskać dane do serwera FTP?

Jeżeli rozwiązania omówione powyżej nie wystarczają i wciąż nie możesz odnaleźć swoich danych do logowania, bo np. usunąłeś maila powitalnego od hostingodawcy, najlepszym wyjściem będzie bezpośredni kontakt z firmą hostingową. Firmy oferujące zakup serwerów posiadają działy obsługi klienta, czynne nawet całodobowo. Pracownicy z pewnością pomogą Ci w szybki i bezpieczny sposób odzyskać dane do Twojego serwera FTP. Należy pamiętać, że każda z firm hostingowych posiada indywidualne instrukcje do uzyskania danych i najlepiej szukać ich bezpośrednio na stronach internetowych hostingodawców, u których zakupiliśmy serwer. Najpopularniejsze firmy hostingowe to:

Serwer FTP – pytania i odpowiedzi

W związku z obsługą stron www klientów nasi specjaliści otrzymują wiele pytań dotyczących serwera FTP. Zebraliśmy je w jednym miejscu wraz z odpowiedziami. w ramach sekcji Q&A.

Dlaczego agencja SEO potrzebuje dostępu do serwera?

Jeśli jesteś klientem agencji SEO i otrzymasz od specjalisty prośbę o dostęp do Twojego serwera FTP, możesz się zastanawiać, czy takie działanie jest podstawne. Specjaliści SEO, zarówno pracujący w agencjach marketingowych, jak i freelancerzy, potrzebują dostępu do serwera, na którym znajduje się Twoja strona, ponieważ tylko poprzez protokół FTP mogą efektywnie wdrażać zmiany optymalizacyjne. Dostęp do FTP jest niezbędny do edycji plików źródłowych serwisu. Serwer daje także możliwość wykonania kopii zapasowych i skanowania plików pod kątem złośliwego oprogramowania.

Czy dane do panelu CMS mogą zastąpić dostęp do FTP?

Jeśli Twoja strona działa w ramach gotowego CMS-a, np. WordPressa, posiadasz także dane do logowania do systemu zarządzania treścią. CMS-y umożliwiają wprowadzanie zmian bez konieczności aktualizowania plików źródłowych i nie wymagają przesyłania na serwer, jednak posiadają ograniczony zakres zarządzania, dlatego nie są wystarczające z punktu widzenia optymalizacji pod kątem SEO.

Źródło fotografii: https://unsplash.com/@floriankrumm

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Napisz do nas

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych.

Uzupełnij wszystkie wymagane pola.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Dawid Kasprzyk
CEO

Skontaktuj się