wpis blogowy Karolina

Kiedy nastąpiło zniesienie zakazu reklamy usług prawniczych?

W dniu 26 maja 2023 roku Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę wprowadzającą istotne zmiany w Kodeksie Etyki. Uchwała ta znosiła całkowite zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowej przez adwokatów, jednocześnie wprowadzając pewne ograniczenia dotyczące treści umieszczanej w tych informacjach.

Nowe regulacje weszły w życie natychmiast po ich podjęciu, co oznacza, że obecnie już obowiązują. Mimo iż zniesienie zakazu reklamy stanowi ogromny krok naprzód, adwokaci muszą nadal przestrzegać istotnych ograniczeń etycznych.

Zmiana ta jest ważnym krokiem w dostosowywaniu polskich przepisów do rzeczywistości zawodowej adwokatów oraz unijnych dyrektyw, które dopuszczają reklamę w ramach specyficznych ograniczeń zawodowych, umożliwiając prowadzenie marketingu prawniczego.

Sprawdź, jakie nowe możliwości w zakresie reklamy i informacji wprowadza uchwała NRA.

Nowe zasady reklamy adwokackiej – zmiany w Kodeksie Etyki Adwokackiej

Najnowsze zmiany dotyczą szczególnie paragrafu 23 Kodeksu Etyki Adwokackiej, który do dnia 26 maja bieżącego roku brzmiał następująco:

Adwokata obowiązuje zakaz korzystania z reklamy, jak również zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu oraz współpracy z podmiotami pozyskującymi klientów z naruszeniem prawa lub zasad współżycia społecznego”.

Po zmianach reklama” – zastąpiona w aktualnie obowiązującej wersji dokumentu zwrotem informacja handlowa” – jest już dopuszczalna i zdefiniowana jako każda forma komunikacji mająca na celu promowanie bezpośrednio lub pośrednio usług lub wizerunku adwokata”.

Wobec powyższego adwokaci mogą już informować o świadczonej pomocy prawnej, posługując się informacją handlową – przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że informacja ta będzie zgodna z postulatami ujętymi w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu.

Z tego względu adwokatów obowiązuje zakaz posługiwania się informacją handlową, która:

  • uchybia godności innych osób;
  • narusza tajemnicę adwokacką;
  • narusza zasadę lojalności i koleżeństwa;
  • narusza niezależność adwokata;
  • ma charakter porównawczy (np. bazuje na sformułowaniach takich jak najlepszy na rynku” czy najskuteczniejszy” etc.), jest nierzetelna, podstępna, nieprawdziwa, natarczywa lub niestosowna;
  • tworzy nieuzasadnione oczekiwanie co do wyników świadczonej pomocy prawnej;
  • powołuje się na znajomości lub wpływy;
  • zawiera treści ocenne;
  • wprowadza w błąd lub wyzyskuje taki błąd;
  • nadużywa zaufania, wykorzystuje łatwowierność, przymusowe położenie, brak wiedzy lub doświadczenia odbiorcy;
  • odwołuje się do emocji lub uczuć;
  • zawiera treści lub odesłania nielicujące z wykonywaniem zawodu adwokata;
  • umieszczona jest w niestosownym lub nieodpowiednim miejscu.

Reklama kancelarii adwokackiej, a nowe zasady posługiwania się informacją handlową

Zgodnie z nowymi przepisami, każda informacja handlowa musi być wyraźnie oznaczona jako pochodząca od adwokata i umożliwiająca jego jednoznaczną identyfikację. Adwokat ponosi odpowiedzialność za treści publikowane w jego imieniu, także przez osoby trzecie.

Jeżeli opublikowane informacje naruszają zasady etyki, adwokat jest zobowiązany do podjęcia natychmiastowych działań w celu usunięcia tych niezgodności. Niedozwolone jest także składanie bezpośrednich propozycji świadczenia pomocy prawnej przez osoby trzecie za wynagrodzeniem.

Informacja handlowa może zawierać odniesienia do spraw prowadzonych przez adwokata, jego klientów czy opinie wyrażone przez nich, pod warunkiem że adwokat uprzednio poinformuje klienta o formie, treści, sposobie i kontekście informacji handlowej oraz uzyska jego zgodę na publikację. Zgoda ta może być udzielona w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej.

Informacje o stawkach wynagrodzeń adwokata

Adwokat może informować o stawkach wynagrodzeń oraz metodach ich obliczania, a także podawać informacje o wysokości ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Informacja ta musi być jednak wyrażona w sposób jednoznaczny, określając w szczególności, czy w zakresie wynagrodzenia uwzględnione zostały ponoszone wydatki oraz podatki i pozostałe opłaty.

Do praw adwokata należy także informowanie o świadczonej pomocy prawnej za pomocą ofert składanych w przetargu lub konkursie bądź na wyraźne życzenie potencjalnego klienta. Nowa uchwała wprowadza ponadto przepis, zgodnie z którym na adwokata został nałożony zakaz współpracy z podmiotami poszukującymi klientów z naruszeniem prawa, zasad współżycia społecznego lub w sposób sprzeczny z godnością zawodu (chodzi tu szczególnie o kancelarie odszkodowawcze).

Zmiany w Kodeksie Etyki a kwestia poleceń

Adwokaci mają prawo do poleceń, jednak z zachowaniem zasad etyki. Jak wynika z uchwały, adwokat nie może promować usług lub produktów osób trzecich w sytuacji, gdy uchybiałoby to przyjętym zasadom etyki lub godności zawodu adwokata. Zapis ten ma zapobiegać podejmowaniu działań promocyjnych na rzecz osób trzecich, które mogłyby wpływać na ich niezależność czy też naruszać interesy klientów. Mowa szczególnie o działaniach takich jak:

  • umieszczanie reklam osób trzecich w materiałach adwokatach (np. na stronie internetowej prowadzonej przez niego kancelarii, w ulotkach, broszurach etc.);
  • polecanie klientom usług świadczonych przez osoby trzecie w zamian za korzyści finansowe (akwizycja na rzecz osób trzecich).

Co jednak istotne – przepis ten pozwala na to, by adwokat umieszczał np. na swojej stronie internetowej informacje o składzie osobowym kancelarii. Dotyczy to nie tylko adwokatów, radców prawnych i prawników, ale całego personelu, w tym księgowych, pracowników administracyjnych, specjalistów IT etc. Adwokaci mogą również współpracować z zewnętrznymi profesjonalistami w celu poprawy obsługi klientów.

Wpływ zniesienia całkowitego zakazu reklamy adwokackiej na marketing prawniczy

Zniesienie całkowitego zakazu reklamy adwokackiej otworzyło nowe możliwości w marketingu prawniczym. Adwokaci mogą teraz korzystać z różnorodnych form reklamy, by dotrzeć do potencjalnych klientów, co pozwala na bardziej efektywne promowanie swoich usług. Zwiększenie widoczności kancelarii w internecie poprzez pozycjonowanie (SEO) oraz kampanie reklamowe w mediach społecznościowych i Google Ads staje się kluczowym elementem strategii marketingowej dla marek z branży prawniczej.

Jednak wciąż obowiązują ograniczenia etyczne, które wymagają, aby wszystkie działania marketingowe były zgodne z zasadami etyki zawodowej. Adwokaci muszą zachować transparentność, rzetelność i profesjonalizm w swoich przekazach reklamowych, co może budować zaufanie i reputację kancelarii wśród klientów. Dzięki tym zmianom kancelarie mogą teraz skutecznie zwiększać swoją konkurencyjność na rynku, jednocześnie dbając o wysokie standardy etyczne i profesjonalne.

Nowe zasady reklamy adwokatów, a pozycjonowanie stron kancelarii

Zmienione zasady reklamy adwokatów otwierają nowe możliwości w zakresie pozycjonowania stron internetowych kancelarii. Dzięki zniesieniu całkowitego zakazu reklamy, adwokaci mogą teraz korzystać z technik SEO (Search Engine Optimization) całkowicie zgodnie z prawem, co pozwala na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania Google. Skuteczne pozycjonowanie strony kancelarii wymaga optymalizacji treści pod kątem odpowiednich słów kluczowych, takich jak „adwokat od sprawy cywilnych Wrocław” czy „kancelaria adwokacka Wrocław rozwody”. Tworzenie wartościowych i angażujących treści blogowych, które odpowiadają na najczęściej zadawane pytania użytkowników, może znacząco poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania. 

Ponadto regularne aktualizacje strony oraz linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne zwiększają autorytet strony w oczach wyszukiwarek. Nowe zasady pozwalają adwokatom na budowanie silnej obecności online, przyciąganie większej liczby klientów oraz umacnianie swojej pozycji na rynku prawniczym, przy jednoczesnym zachowaniu profesjonalizmu i wysokich standardów etycznych.

Podsumowanie

Chociaż informacja handlowa w przypadku adwokatów nie może być traktowana jak reklama typowych produktów, zmiany w Kodeksie Etyki wprowadzone przez Naczelną Radę Adwokacką otwierają przed prawnikami nowe, szerokie możliwości promowania swoich usług.

Usługi profesjonalne, w tym szczególnie kancelarie prawne, to jedna z naszych kluczowych specjalności. Rozmawiając z licznymi przedstawicielami branży prawniczej, najczęściej słyszaną przez nas obawą bynajmniej nie było pytanie o to, czy działania marketingowe w tym sektorze usług działają – liczne dowody na ich skuteczność można bowiem znaleźć w Internecie za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Zasadnicza wątpliwość dotyczyła innej kwestii – czy marketing dla prawników jest legalny?

Nowe regulacje rozwiewają te obawy, umożliwiając kancelariom adwokackim bezpieczne wdrażanie nowoczesnych narzędzi marketingowych, zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Czy strona internetowa Twojej kancelarii jest na to gotowa?

Pomożemy Ci reklamować Twoją kancelarię prawną w Internecie!

Przygotuj swoją działalność na nowe możliwości i skutecznie wykorzystaj potencjał marketingu internetowego, aby dotrzeć do nowych klientów i zbudować swój profesjonalny wizerunek. Potrzebujesz więcej informacji? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

Porozmawiajmy!

Karolina Lipińska

Content Marketing Specialist

W Strategiczni.pl zajmuje się pisaniem rozmaitych treści – z takim samym zaangażowaniem stworzy wyczerpujący wpis o tematyce IT, jak i krótki i przyjemny tekst lifestylowy. Z wykształcenia polonistka, która swoimi wyborami chce udowodnić, że polonistyka nie produkuje wyłącznie nauczycieli. Z czasów studiów pozostało jej jednak zamiłowanie do gramatyki historycznej (słusznie zwanej w kuluarach histeryczną) i wszelkiej maści książek – z zapartym tchem przeczyta nawet zapomnianą Placówkę Prusa. Lubi dobrą kuchnię, ma słabość do czekolady i wciąż wydaje horrendalne sumy na rower miejski.

Autor

Komentarze (0)

Napisz do nas

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych.

Uzupełnij wszystkie wymagane pola.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Dawid Kasprzyk
CEO

Skontaktuj się