Właściciel gazety Daily Mail i witryny MailOnline wytoczył proces Google w związku z zarzutami, że wyszukiwarka manipuluje wynikami wyszukiwania.

Zarzuty Daily Mail wobec Google

Associated Newspapers zarzuca gigantowi technologicznemu posiadanie zbyt dużej kontroli nad reklamami online, obniżenie pozycji linków prowadzących do ich artykułów i faworyzowaniem innych serwisów. Daily Mail twierdzi, że Google stosuje pewnego rodzaju kary, które polegają na obniżaniu pozycji wyszukiwania wydawców, którzy nie sprzedają wystarczająco dużo powierzchni reklamowej na swoim rynku.

Obawy Associated Newspapers pojawiły się po wywiadzie Oprah Winfrey z rodziną królewską, ponieważ zasięg artykułów Daily Mail na temat księżnej Sussex był znacznie mniejszy, niż informacje stworzone przez małych, lokalnych wydawców. Dotyczyło to szczególnie publikacji, które zawierały komentarze popularnego dziennikarza Piersa Morgana. Morgan jest felietonistą Daily Mail i gazeta regularnie publikuje artykuły podpisane jego nazwiskiem, a mimo to wyszukiwarka Google wyświetlała wyżej małe witryny, które zawierały opinię dziennikarza.

Emerytowany redaktor Daily Mail, Peter Wright, powiedział w programie BBC Today, że rzekome działania wyszukiwarki były „antykonkurencyjne”. Zasugerował, że widoczność Daily Mail w wyszukiwarce spadła po zastosowaniu nowych technik reklamowych online, które omijały Google i korzystały z powierzchni reklamowych innych dostawców, oferujących lepsze ceny. Redaktor uważa, że to była forma kary zastosowanej przez Google.

Odpowiedź Google na oskarżenia Daily Mail

Rzeczniczka Google odpowiedziała na oskarżenie, nazywając je „bezwartościowymi roszczeniami” i wyjaśniła, że korzystanie z innych usług Google nie ma wpływu na pozycję witryny wydawcy w wyszukiwarce Google. Oświadczyła także, że sam Daily Mail upoważnia dziesiątki firm innych niż Google, zajmujących się technologiami reklamowymi do sprzedaży i zarządzania przestrzenią reklamową w ich serwisie (m.in. Amazon, Verizon).

Źródło informacji: https://www.bbc.com/news/business-56828173
Źródło fotografii: https://unsplash.com/@tingeyinjurylawfirm

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do nas

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych.

Uzupełnij wszystkie wymagane pola.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Dawid Kasprzyk
CEO

Skontaktuj się