facebook dating

W sierpniu 2019 roku Facebook wprowadził w Stanach Zjednoczonych funkcję Dating, która umożliwia użytkownikom nawiązywanie nowych znajomości. Sukces tego rozwiązania sprawił, że 21 października 2020 roku opcja została rozszerzona o 32 kraje Europy. Jak łatwo się domyślić, dodatek Randki dedykowany jest osobom poszukującym partnerów i bliskich relacji. 

Ponieważ na rynku aplikacji randkowych od wielu lat króluje Tinder (w 2019 pozostawał najlepiej zarabiającą aplikacją na świecie, nie uwzględniając kategorii gier), pojawia się pytanie, czy rozszerzenie Facebooka o nową funkcjonalność stanowi realne zagrożenie dla giganta specjalizującego się w dobieraniu ludzi w pary? 

Jak założyć Facebook Dating? 

Żeby założyć profil w randkowej usłudze Facebooka, nie musisz tworzyć nowego konta, ani pobierać żadnej dodatkowej aplikacji. Ważna informacja: Dating działa tylko w najnowszej, zaktualizowanej wersji mobilnej Facebooka i funkcjonuje w oparciu o główny profil: pobiera z niego informacje o Twoich polubieniach, preferencjach, wydarzeniach i innej aktywności, natomiast nie jest z nim publicznie połączony. Twoi znajomi nie mogą zobaczyć, że korzystasz z Randek, nie zostaną poinformowani nawet o tym, czy dołączyłeś do aplikacji. Usługa zakłada, że tworząc profil datingowy, chcesz poznać nowe osoby i stworzyć z nimi wartościowe relacje, dlatego obecni znajomi nie są uwzględniani w Twoich zamiarach. 

Facebook Dating a Tinder

Do założenia profilu w Randkach, tak samo, jak na Tinderze, wymagane jest ukończenie 18. roku życia. Wygląda na to, że w tym miejscu kończą się podobieństwa obu usług. Mimo że Tinder jest zintegrowany z Facebookiem, Instagramem oraz Spotify i można w jego ramach udostępniać informacje pobrane z tych aplikacji, Dating oferuje o wiele więcej funkcjonalności i przyświeca mu inna idea. Facebook Dating umożliwia poznawanie osób takimi, jakie są na co dzień. Nowe propozycje znajomości są tworzone w oparciu o aktualną aktywność użytkowników i działania, jakie podejmują w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do Tindera, w Randkach nie musisz od razu decydować, czy ktoś Ci się podoba. Nie trzeba także oceniać potencjalnych kandydatów jedynie na podstawie statecznego profilu w aplikacji. Tworzy to możliwość budowania trwałych relacji, na czym najbardziej zależy twórcom Facebook Dating. 

Struktura Tindera opiera się natomiast na tzw. swipe’owaniu, czyli podejmowaniu decyzji o tym, czy dana osoba wzbudza naszą sympatię, za pomocą przesunięć. Oznacza to, że po zapoznaniu się z profilem konkretnego użytkownika, mamy tylko dwie możliwości: pominąć go, przesuwając ekran w lewo lub okazać zainteresowanie przesunięciem w prawo. To jednak nie koniec. Żeby znajomość mogła dojść do skutku, czyli zakończyć się matchem, wybrana osoba musi odwzajemnić zainteresowanie, czyli potraktować nasz profil w analogiczny sposób. 

Kluczowe funkcje Facebook Dating

Facebookowe Randki są zbudowane w zupełnie inny sposób niż Tinder. Oto główne funkcjonalności, które dają przestrzeni Dating przewagę nad klasycznym portalem randkowym:

  • Historie

To nic innego jak opcja udostępniania i dzielenia się Facebookowymi oraz Instagramowymi stories. Osoby, które wykażą zainteresowanie, będą mogły oglądać bieżące wydarzenia z Twojego życia, zanim oficjalnie się poznacie. 

  • Secret Crush

Co do zasady, Dating pokazuje Ci osoby spoza grona znajomych. Jednak jeśli żywisz sympatię do kogoś poznanego wcześniej, ale boisz się ujawnić, możesz dodać tę osobę do Sekretnej Listy. Wybrany znajomy nie dowie się, że jest w kręgu Twoich zainteresowań, dopóki sam również nie umieści Cię na liście Secret Crush. 

secret crush na facebooku

Źródło: https://about.fb.com/

  • Wydarzenia i grupy

Facebook Dating pozwala filtrować propozycje nowych znajomości poprzez dostęp do Twoich wydarzeń i grup. Nie musisz dawać Randkom wglądu do wydarzeń, w których bierzesz udział, ani udostępniać informacji, do jakich grup należysz. Ta opcja jest dobrowolna i pozwala na maksymalną personalizację Twoich preferencji oraz zwiększa prawdopodobieństwo poznania kogoś o podobnych zainteresowaniach. Mowa tu o faktycznych upodobaniach, a nie deklaracjach umieszczonych w opisie na profilu.

  • Wirtualne randki 

Facebook Dating umożliwia tylko rozmowy tekstowe – nie można za pomocą chatu wysyłać zdjęć ani filmów. Istnieje za to opcja rozmów wideo. Jeśli po sparowaniu z wybraną osobą, jesteś gotowy na rozmowę online – nic nie stoi na przeszkodzie! Wyślij zaproszenie, a po jego zaakceptowaniu, rozpocznij połączenie. 

Facebook Randki. Prywatność i ochrona danych

Dodatek randkowy do Facebooka jest w pełni bezpieczny. W związku z tym, że szukanie partnera to bardzo intymna sprawa, ochrona prywatności w Facebook Dating jest stawiana na pierwszym miejscu. Wszystkie osobiste informacje, które ujawniasz, korzystając z Randek, nie będą publikowane na Twoim oficjalnym profilu Facebooka. Brak możliwości wysyłania zdjęć, linków, czy filmów zabezpiecza przed nadużyciami. Dating oferuje też proste sposoby blokowania niechcianych kontaktów. Randki zbierają informacje dotyczące Twojej działalności na Facebooku i wykorzystują je głównie w celu lepszego dopasowania potencjalnych partnerów. Co istotne, dane zaczerpnięte z Randek będą używane także do wyświetlania spersonalizowanych reklam na Facebooku, Instagramie, Messengerze oraz innych produktach Facebooka. Wyjątkiem są treści informujące o Twojej płci oraz poglądach religijnych.

Konkluzja dotycząca nowej usługi Facebooka jest taka, że jako użytkownik otrzymujesz szansę zaprezentowania się innym osobom od prawdziwej, ludzkiej strony. Zanim zawrzesz znajomość albo nawiążesz rozmowę, jesteś w stanie dowiedzieć się o potencjalnym partnerze dużo więcej, niż w przypadku korzystania z Tindera. Nie można oszacować, czy Dating przyjmie się w Europie tak dobrze, jak w Stanach Zjednoczonych, ale potencjał tego rozwiązania jest pokaźny. Firma może się pochwalić 1,5 miliardem dopasowań zebranych od czasu uruchomienia serwisu w 20 krajach. 

Źródło fotografii: https://www.pexels.com/pl-pl/@cristian-dina-924373

Źródło informacji: https://about.fb.com/news/2020/10/facebook-dating-expands-to-europe/

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do nas

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych.

Uzupełnij wszystkie wymagane pola.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Dawid Kasprzyk
CEO

Skontaktuj się