Ostatnia aktualizacja wpisu: listopad 2023

Jak dobrze wiadomo, aby wyróżnić się na rynku, potrzebny jest nie tylko ciekawy pomysł na biznes, ale również skuteczna strategia marketingowa. Jej elementarną częścią jest identyfikacja wizualna. To właśnie dzięki niej konsumenci zapamiętują, skąd pochodzi ich ulubiony produkt lub gdzie warto kierować się po dane usługi. Nawet jeżeli nie zapamiętają konkretnej nazwy, po wpisaniu cech charakterystycznych w wyszukiwarkę, odnajdą poszukiwaną markę. W dzisiejszych czasach mało kto nie ma pojęcia, co kryje się za logo litery „F” na niebieskim tle, żółtym „M”, albo białym jabłkiem. Ale nie tylko kształt logo, ale również wybrana paleta barw ma istotne znaczenie dla trafnego komunikowania się z klientem. Jak wybrać odpowiednie odcienie dla firmy? Skąd wiedzieć, czy trafniejszy będzie kolor niebieski, czy kolor pomarańczowy? Czy pomogą w tym psychologia koloru oraz koło kolorów? Właśnie tego dowiesz się z poniższego artykułu. Miłej lektury!

Symboliczne znaczenie kolorów dla identyfikacji wizualnej firmy

Psychologia kolorów zajmuje się badaniem tego, jak konkretne kolory wpływają na emocje i zachowania ludzi. Potencjał takich eksperymentów, a przede wszystkim ich wyników, szybko dostrzegł świat marketingu i reklamy. Każde opakowanie, plakat, okładka książki czy inne formy komunikacji wizualnej są zaprojektowane z myślą o tym, jak zinterpretuje je potencjalny nabywca produktu bądź usługi.

Psychologia kolorów w biznesie a postrzeganie marki

Postrzeganie kolorów to często kwestia bardzo indywidualna. Wpływ na nią może mieć między innymi kultura czy wydarzenia z życia. Jednej osobie kolor żółty może kojarzyć się ze słonecznymi wakacjami nad morzem, a innym z nieudaną randką w znanej na całym świecie sieci fastfoodowej. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej identyfikacji wizualnej Twojej marki, sprawdzić, które opcje najlepiej trafiają do grupy docelowej.

Dobrze wybrany kolor będzie mieć wpływ na to, jakie będą pierwsze skojarzenia konsumenta po zetknięciu się z Twoją ofertą i czy będą one pozytywne, czy negatywne. A to może oznaczać, że podejmie decyzje o zakupie, bądź bezterminowym unikaniu Twojej firmy. Warto więc poświęcić psychologii kolorów trochę czasu podczas kreowania identyfikacji wizualnej marki!

spojna-identyfikacja-wizualna

Jak identyfikacja wizualna pomaga w dotarciu do grupy docelowej?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy to, w jaki sposób powinieneś się komunikować, zależy w dużej mierze od tego do kogo „mówisz”. Ten sam kolor może wywoływać różne uczucia, ze względu na to, z jakiej części świata pochodzi konsument. Przykładowo czerwień w krajach południowej Afryki jest związana z żałobą, a w Chinach symbolizuje szczęście.

Brane pod uwagę mogą być także różnice międzypłciowe. I co ważne niepoddawanie się stereotypom. Według badań przeprowadzonych przez kissmetrics.com ulubionym kolorem przeważającej części grupy kobiet jest… kolor niebieski! Ten kolor to także faworyt wśród mężczyzn. Tak więc automatyczne wybierany kolor różowy w komunikacji skierowanej do kobiet, niekoniecznie będzie się wiązać z sukcesem.

Jednak oprócz badań dostępnych w sieci, które mogą dać Ci ogólne pojęcie o tym, jakie kolory w biznesie wpłyną pozytywnie na postrzeganie Twojej marki, koniecznie przeprowadź własne testy. Po określeniu person, do jakich chcesz trafiać ze swoją ofertą, warto, abyś przeprowadził wśród nich badanie, które z zaprezentowanych opcji wizualnych najbardziej im się podoba. Testy A/B pozwolą Ci na dokonanie trafniejszego wyboru, a tym samym zwiększą szansę na osiągnięcie rozpoznawalności w branży. Być może kolor pomarańczowy okaże się trafniejszym wyborem niż brany wcześniej pod uwagę kolor zielony.

grupa-docelowa-a-identyfikacja-marki

Co w psychologii kolorów mogą oznaczać dane barwy?

Lata przeprowadzanych badań oraz codzienne doświadczenia są nieocenionym wsparciem podczas dokładnego określenia, które kolory pomagają w wywołaniu danych emocji oraz reakcji. Dzięki informacjom zawartym w psychologii kolorów można zaplanować skuteczniejsze działania marketingowe, które doprowadzą do upragnionej transakcji. Z czym klientom kojarzą się dane barwy? Czy zimne kolory są równie mile odbierane jak ciepłe kolory? Co oznaczają kolory Twojej marki?

Kolor niebieski – kolor zaufania

Niebieski to kolor spokoju, zaufania i wyciszenia. Chociaż w niektórych kulturach ma również konotacje związane ze smutkiem i żalem, to występuje on głównie w muzyce lub języku potocznym – ang. feeling blue – czuć się przygnębionym. Niebieski można często spotkać w branżach edukacyjnych np. Wydawnictwo PWN, motoryzacyjnych np. Ford, a przede wszystkim w mediach społecznościowych i branżach IT oraz technologicznych np. Facebook, Twitter, LinkedIn, Samsung czy HP.

Kolor czerwony – pobudza apetyt

Czerwień to kolor namiętności, agresji, emocjonalności, energii, pasji i miłości. Ze względu na swoją wyrazistość często używa się go do informowania o promocjach, wyprzedażach oraz w przyciskach CTA (Call To Action). Potrafi pobudzać apetyt, dlatego warto wybrać go w przypadku ustalania identyfikacji wizualnej dla branży gastronomicznej. Przykłady marek, które postawiły na kolor czerwony to H&M, Coca-Cola, Netflix i Pinterest.

Kolor zielony – równowaga i spokój

Zieleń to barwa natury. Wprowadza kojący nastrój i kojarzona jest z równowagą oraz harmonią. Nie męczy ludzkich oczu, przez co może zachęcić do lepszego przyjrzenia się danemu komunikatowi, czy obrazkowi. Ze względu na symbolizowanie świeżości i ekologii chętnie używają go marki związane z produktami BIO i ECO np. Herbapol. Nierzadko sięgają po niego również takie instytucje jak banki np. BOŚ, branże paliwowe, które w ten sposób ocieplają swój wizerunek np. BP, ale także branża piwowarska np. Lech, Carlsberg, Łomża.

Kolor żółty i pomarańczowy – słoneczne kolory

Żółty i pomarańczowy są kolorami radości, energii, spontaniczności, młodości i pozytywności. Podobnie jak w przypadku czerwonego, „rzucają” się w oczy, dlatego używa się ich w CTA, znakach ostrzegawczych czy innych komunikatach, który powinny jak najszybciej znaleźć zainteresowanie swojego odbiorcy. Znajdziesz je w różnych branżach, od gastronomii np. McDonald, przez social media np. Snapchat, sklepy odzieżowe i online np. Allegro, Timberland, CCC, po firmy kurierskie i dostawcze np. InPost i Pyszne.pl. Ich celem jest wprawienie w wesoły humor.

Kolor szary – neutralność

Kolor szary jest uznawany za jedną z najbardziej minimalistycznych i eleganckich opcji używanych w identyfikacji wizualnej marki. Ta barwa może wydawać się dość nieoczywista – dla jednych będzie kojarzyć się z melancholią, a u innych wywoła ambiwalentne uczucia. Najważniejsze znaczenie koloru szarego w psychologii kolorów to ochrona, wyciszenie, balans oraz relaks. Ta barwa to doskonałe uzupełnienie do innych, bardziej wyrazistych kolorów, które będą grać pierwsze skrzypce w identyfikacji wizualnej konkretnej marki. Na kolor szary postawił m.in. technologiczny gigant, czyli amerykańska firma Apple.

Kolor fioletowy – magia i tajemnica

Fiolet to kolejny przykład niejednoznacznej barwy. Jest połączeniem mocnej i intensywnej czerwieni oraz wyciszającego niebieskiego. Kolor fioletowy kojarzy się przede wszystkim z luksusem (szczególnie ciemniejsze odcienie) oraz kreatywnością i umiejętnością rozwiązywania problemów. Z fioletem należy uważać – zbyt duża jego ilość może przytłoczyć odbiorcę i wywołać negatywne skojarzenia oraz odczucia. Barwa fioletowa jest chętnie wykorzystywana przez marki pragnące podkreślić swoją kreatywność oraz prestiż. Na ten kolor postawiła m.in. Milka, Whiskas, Play oraz Cadbury.

Kolor czarny

Czerń to barwa tajemniczości i elitarności, a zarazem prostoty oraz funkcjonalności. Wyjątkowo często używają jej marki luksusowe takie jak Gucci, Chanel, Louis Vuitton, Ralph Lauren, czy Prada, oraz firmy zajmujące się produkcją obuwia i odzieży dobrej jakości np. Adidas, Nike oraz Puma. Jeżeli chcesz, aby Twoi potencjalni klienci widzieli w Tobie markę dostępną jedynie dla wybranej grupy, to kolor czarny pomoże Ci w uzyskaniu takiego efektu. Czerń wygląda elegancko w połączeniu z bielą, srebrem lub złotem.

kolo-kolorow-i-inne-zasady

Czy istnieją kolory pozytywne i negatywne?

Postrzeganie kolorów to kwestia niezwykle indywidualna i zależna od doświadczeń życiowych odbiorcy. Na każdą osobę kolory wpływają w nieco inny sposób, a gusta dodatkowo utrudniają zadanie dobrania odcieni w identyfikacji wizualnej marki. Właśnie dlatego tak istotny jest etap zbadania Twojej grupy docelowej i poznania ich preferencji. Wiele osób od razu zabiera się za pracę kreatywną, a to etap badań powinien zostać przeprowadzony w pierwszej kolejności – dzięki temu trafnie i świadomie podejmiesz wszystkie późniejsze decyzje.

Należy mieć również świadomość podziału na barwy chłodne oraz ciepłe. Według badań kolory zimne są zazwyczaj postrzegane jako te bardziej “negatywne”, a ciepłe ocenione jako “pozytywne”. Jednak warto także zaznaczyć, że chłodne odcienie obniżają ciśnienie krwi i wspomagają koncentrację, więc mogą być odbierane jako bardziej relaksujące.

Kolory marki a ich znaczenie kulturowe

Podczas tworzenia identyfikacji wizualnej Twojej marki powinieneś również zastanowić się nad tym, jaki będzie miała zasięg. Planujesz działać tylko lokalnie, czy w przyszłości masz ambicję, aby rozszerzyć działalność poza granice Polski? Jeśli myślisz o drugiej opcji to już na samym początku warto dobrać kolory z uwzględnieniem ich znaczenia kulturalnego w krajach, w których zamierzasz wprowadzić swój produkt lub usługę.

Przykładowo czerń w krajach zachodnich kojarzona jest przede wszystkim z żałobą, a w Japonii to odcień powiązany z honorem. Fiolet w Tajlandii to symbol żałoby, a w kulturze zachodniej utożsamiany jest z luksusem i bogactwem. Z kolei żółty oznacza nadzieję na Zachodzie, żałobę w Egipcie a w Japonii kojarzy się z odwagą.

Jak widzisz znaczenie kulturowe kolorów to temat rzeka. Jednak warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakich barw używasz w identyfikacji Twojej marki, ponieważ rebranding na etapie rozszerzania działalności to ogromne koszty i bardzo czasochłonne zajęcie.

Kolory w biznesie dobór barw dla Twojej marki

W tym procesie bardzo pomocne jest wspomniane we wstępie koło kolorów. Jego początki sięgają już XVIII wieku i znajdują zastosowanie zarówno w branży graficznej, reklamowej, artystycznej czy dekoracyjnej. Stosowanie się do prostych zasad łączenia ze sobą barw, może w znaczny sposób przyspieszyć cały proces tworzenia swojej identyfikacji wizualnej firmy. W Internecie można znaleźć darmowe narzędzia, które dobiorą za Ciebie pasujące do siebie odcienie i poinformują o ich poszczególnych kodach. Taką pomoc oferuje np. Canva oraz Adobe Color. Twoje barwy mogą być np.:

  • komplementarne – znajdują się naprzeciwko siebie na kole kolorów,
  • triadyczne – wspólnie tworzą trójkąt równoboczny,
  • sąsiadujące – warto wybrać jeden dominujący kolor, aby ich połączenie nie było zbyt intensywne dla oczu,
  • monochromatyczne – ten sam kolor, ale o trzech różnych natężeniach.

Wpis na temat psychologii kolorów - koło kolorów, widok w Adobe

Widok na koło kolorów w programie Adobe, przykład kolorów triadycznych

Założyłeś nową firmę lub Twoja marka potrzebuje metamorfozy w kwestiach wizualnych? Pamiętaj o wspomnianych przez nas zasadach doboru kolorów, ich znaczeniu dla różnych branż oraz prawidłowym określeniu grupy docelowej. Dzięki temu stworzysz identyfikację wizualną, która przez wiele lat będzie przyciągać i zatrzymywać wiernych klientów.

Porozmawiajmy!

Anna Jarocka

Content Marketing Specialist/Project Manager

Swoją karierę w Strategiczni.pl zaczynała jako copywriterka, a obecnie zajmuje stanowisko Project Manager w dziale Contentu. Bierze aktywny udział w rozwoju firmy m.in. dzięki takim projektom jak Employer Branding. Najwięcej radości dają jej zadania, w których może wykazać się swoją kreatywnością. Prywatnie ogromna fanka filmów Wesa Andersona, książek Stephena Kinga i indyjskiej kuchni.

Autor

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do nas

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych.

Uzupełnij wszystkie wymagane pola.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Dawid Kasprzyk
CEO

Skontaktuj się