pytania do specjalisty - grafika

SEO to proces, który na pierwszy rzut oka może wydawać się dość skomplikowany. Obejmuje on wiele działań, ale niektóre z nich to absolutna podstawa. Jak realizować skuteczne pozycjonowanie? Sprawdźcie, co na ten temat pisze nasz Head of SEO. To kolejny wpis w ramach cyklu 100 pytań do specjalisty SEO. Chcecie zadać nam pytanie związane z naszą pracą? Piszcie na 100pytan@strategiczni.pl.

Które działania SEO są najskuteczniejsze?

Karol Kwiatkowski

Head of SEO w Strategiczni.pl

Przyglądając się najskuteczniejszym działaniom SEO, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że SEO obejmuje bardzo szeroki zakres działania. Skupienie się tylko na kilku jego aspektach, podczas gdy inne pozostają zaniedbane, nie przyniesie długofalowego sukcesu. Jeżeli mamy ograniczony budżet lub zasoby wewnętrzne, sytuacja może wymusić na nas działanie na nieco bardziej ograniczonym polu. Na czym więc warto się skupić, jeżeli nie możemy działać szeroko w pełnym spektrum SEO? Oto kilka propozycji…

  1. Analiza konkurencji
  2. Analiza słów kluczowych
  3. Tworzenie treści
  4. Optymalizacja techniczna serwisu
  5. Outreach marketing

 

Analiza konkurencji

Chcąc poprawić swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, warto przyjrzeć się działaniom tych, z którymi konkurujemy. Najprostsza forma analizy konkurencji wymaga od nas jedynie przeglądarki internetowej. Dzięki sprawdzeniu kilku prostych elementów możemy ocenić, jakie działania prowadzi konkurencja. Przede wszystkim możemy sprawdzić wyniki wyszukiwania dla interesujących nas fraz kluczowych. Zapytania najlepiej wpisywać w trybie incognito. Warto również przyjrzeć się samym stronom internetowym konkurentów – jak wyglądają i jak przygotowano strukturę nagłówków, poszczególne podstrony kategorii oraz usług/produktów. Bardziej szczegółowa analiza konkurencji wymaga profesjonalnych i płatnych narzędzi. Wtedy najlepiej zwrócić się do agencji SEO, która korzysta z nich na co dzień.

 

Analiza słów kluczowych

Wszelkie działania, które mają być skuteczne, powinny opierać się na planie. W przypadku SEO takim podstawowym planem może być stworzenie listy słów kluczowych istotnych z punktu widzenia danego biznesu. Ważne jest to, aby wszelkie późniejsze działania koncentrować wokół tych najważniejszych słów kluczowych. Dobór odpowiednich fraz to punkt wyjścia do dalszych działań, dlatego nie można nie potraktować ich  poważnie. Jakie narzędzia warto wykorzystać? Z pomocą przyjdzie m.in. wyszukiwarka Google i jej funkcja sugerowania podpowiedzi. Ponadto warto zajrzeć do Google Search Console, Ubersuggest, czy Keyword Tool.

wyszukiwarka google - zapytania Sugestie w wyszukiwarce Google

Tworzenie treści 

Tworzenie treści to podstawowy element SEO, a ponadto jeden z najskuteczniejszych. Przygotowując wysokiej jakości content, możemy bardzo szybko zbudować dobrą widoczność swojego serwisu na mniej konkurencyjne frazy, a z czasem przejść na frazy nieco trudniejsze. Jednak nie każda treść przyniesie zamierzone efekty. Przede wszystkim musi być ona unikatowa i stanowić odpowiedź na zapytania użytkowników. Kopiowanie tekstów nie będzie mile widziane, a może wręcz zaszkodzić stronie internetowej. Staraj się pisać teksty dopasowane do grupy docelowej. Zastanów się, kim są Twoi klienci i czego szukają online. Pamiętaj o tym, aby na pierwszym miejscu stawiać użytkownika i nie pisać tekstów pod roboty. Wysokiej jakości treść obroni się sama i z czasem będzie przyciągać coraz więcej użytkowników do serwisu.

Optymalizacja techniczna serwisu

Kolejna absolutna podstawa i ⅓ sukcesu w SEO to dobrze zoptymalizowany serwis, który ma szansę wyświetlać się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. Przygotowanie pełnej optymalizacji powinno być poprzedzone szczegółowym audytem, czyli raportem, w którym znajdą się błędy oraz możliwe ulepszenia danej strony internetowej. Jego opracowanie może być złożone i czasochłonne, w ostateczności przyniesie jednak duże korzyści. Gdy już na samym początku zadbamy o poprawność techniczną naszego serwisu, Google doceni to odpowiednimi pozycjami. W tym przypadku warto skorzystać z doświadczenia osób specjalizujących się w technicznym SEO. 

Outreach marketing

Ten termin skupia się na pozyskiwaniu odnośników i wzmianek o naszej firmie z innych ważnych i cenionych źródeł. Musimy wyjść naprzeciw potencjalnym klientom i przyciągnąć użytkowników do serwisu. Właśnie dlatego warto pracować nad budową własnej marki. Jej widoczność możemy zaznaczyć poprzez publikację treści związanych z firmą w zewnętrznych serwisach. Dodatkowo wzbogaci to link building, który również odgrywa ważną rolę w pozycjonowaniu. Podsumowując, zwracajmy uwagę na promocję swojej marki nie tylko w ramach własnych kanałów komunikacji.

Osobiście wszystkie działania opieram na pięciu opisanych wyżej filarach, ponieważ uważam, że solidne podstawy są najważniejsze. Bez tego cała konstrukcja skutecznego pozycjonowania może się rozpaść. SEO to dziedzina, która premiuje mądrą i ciężką pracę, popartą danymi.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do nas

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych.

Uzupełnij wszystkie wymagane pola.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Dawid Kasprzyk
CEO

Skontaktuj się