W ostatnim czasie na blogu Microsoft pojawiła się informacja o najnowszej zmianie w systemie wyszukiwania Bing. Jak zauważono podczas analiz, aż 15% wpisywanych w wyszukiwarkę haseł posiada jakiś błąd językowy. Dzięki Speller100 sugestie poprawnej pisowni słów pojawiły się w ponad 100 językach.

Taka innowacja ma na celu lepsze dopasowanie wyników do zapytań. Jeżeli użytkownik źle wpisał hasło, istniała duża szansa, że nie otrzyma odpowiedzi, której szukał. Do tej pory korekta fraz działała w mniej więcej w 24 językach. Microsoft chciał jednak zadbać o komfort wyszukiwania dla wszystkich swoich użytkowników, niezależnie od języka, jakim się posługują. Na blogu Microsoft można znaleźć kilka przykładów tego, jak usługa Speller100 działa w nowych językach.

Słowacki

speller100_bing

Białoruski

speller100_bing

Źródło grafik: Microsoft Research blog

Taka pozytywna zmiana w wyszukiwarce internetowej Microsoft była możliwa dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji oraz zero-shot learning. Oznacza to, że system nie musiał uczyć się pojedynczo każdego słowa w danym języku, ani nawet każdego języka z osobna. Przy wystarczającej ilości danych nabył umiejętności dopasowywania słów do danej grupy językowej, dzięki czemu wiedział, w jakim schemacie działa ich zapisywanie.

Jak podaje Search Engine Roundtable Bing osiąga już pierwsze sukcesy związane z wprowadzonymi zmianami. M.in. procent użytkowników klikających proponowaną sugestię zmiany pisowni wzrósł do 67%, a liczba wyszukań bez żadnych wyników zmniejszyła się o blisko 30%. Taka innowacja pozwala na lepsze, dokładniejsze i szybsze wyszukiwanie zapytań niezależnie od tego, jakim językiem posługuje się dana osoba. Oczywiście jeżeli mieści się w zakresie ponad 100 języków obsługiwanych obecnie przez Bing.

Źródło informacji: https://www.microsoft.com/en-us/research/blog/speller100-zero-shot-spelling-correction-at-scale-for-100-plus-languages/?OCID=msr_blog_Speller100_tw

Źródło fotografii: https://unsplash.com/@amadorloureiroblanco

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do nas

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.


Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych.

Uzupełnij wszystkie wymagane pola.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

Masz pytania?

Dawid Kasprzyk
CEO

Skontaktuj się