Baza wiedzy Social Media

Marketplace – jak sprzedawać na Facebooku?

Jesteś tutaj:

Nie od dziś internauci sprzedają na Facebooku – czy to na tematycznych grupach, czy na własnym profilu. Wiele osób próbuje wykorzystać potencjał sprzedażowy tego portalu. Facebook wyszedł naprzeciw użytkownikom, tworząc dedykowaną podstronę – Marketplace, czyli miejsce, w którym każdy może sprzedać rozmaite przedmioty. 

Jak działa Marketplace z poziomu użytkownika?

Podobnie jak w przypadku innych portali sprzedażowych, gdy ktoś wystawi ogłoszenie, użytkownik może je znaleźć, zapisać, udostępnić oraz oczywiście odpowiedzieć na nie w wiadomości. Transakcja finalizowana jest prywatnie między użytkownikami na specjalnie otwartym kanale dotyczącym sprzedawanego przedmiotu. Wszystkie propozycje kupna oraz sprzedaży są uporządkowane, a znaleźć je można w zakładce Twoje konto. Bezpośrednio z poziomu konwersacji możesz przejść do szczegółów ogłoszenia oraz zgłosić sprzedającego. 

Użytkownicy mogą korzystać z filtra lokalizacji, co pozwoli im znaleźć sprzedającego w najbliższej okolicy. Do dyspozycji mają także kategorie przedmiotów. Są to m.in. pojazdy, wynajem nieruchomości, artykuły dla zwierząt domowych, darmowe przedmioty, elektronika czy odzież. Po wejściu w daną kategorię możesz dokładniej przefiltrować wyniki, klikając w podkategorie lub określić zakres cen.

Jak umieścić ogłoszenie na Marketplace?

1. Kliknij ikonę Marketplace. Znajdziesz ją w górnym pasku – przypomina sklep. Do Marketplace możesz też przejść z menu znajdującego się po lewej stronie.

marketplace - menu

2. Na stronie Marketplace po lewej stronie pojawi się opcja + Utwórz nowe ogłoszenie. Po kliknięciu musisz wybrać typ ogłoszenia: przedmiot na sprzedaż, pojazd na sprzedaż lub mieszkanie do wynajęcia.

marketplace - utworz nowe ogloszenie

3. Po wybraniu typu przechodzisz do personalizacji swojego ogłoszenia. Zaczynasz od dodania zdjęcia. Pamiętaj, żeby było ono wyraźne, estetyczne i dobrze prezentowało przedmiot, który chcesz sprzedać.

4. Następnie przechodzisz do pozostałej części – uzupełniasz tytuł, cenę, kategorię, opis, lokalizację oraz dostępność. Po prawej stronie masz dostęp do podglądu ogłoszenia, warto więc dopracować je pod względem wizualnym.

5. Na koniec możesz wybrać max. 10 miejsc, w których chcesz umieścić publicznie swoje ogłoszenie. Będzie to Marketplace oraz kilka wybranych przez Ciebie grup. Najlepiej, aby były one powiązane tematycznie z oferowanym przedmiotem, a samo ogłoszenie było zgodne z regulaminem danej grupy.

marketplace - przedmiot na sprzedaz

Warto wspomnieć, że wszystkie sprzedawane przez Ciebie przedmioty powinny być zgodne z zasadami handlowymi oraz regulaminem Marketplace. Przykładowe ogłoszenia, jakich nie wolno wystawiać to te, w których miałyby pojawić się zwierzęta na sprzedaż lub do adopcji i artykuły z zakresu ochrony zdrowia, np. apteczki. 

Co po wystawieniu ogłoszenia na Marketplace?

Gdy wystawisz już ogłoszenie, możesz mieć na nie stały podgląd w zakładce Twoje konto, następnie Twoje ogłoszenia. Podgląd daje Ci sporo możliwości m.in. monitorowanie sprzedanych oraz aktywnych przedmiotów czy płatną promocję wybranego ogłoszenia. Z bardziej podstawowych opcji będą to: udostępnianie, edycja czy usunięcie ogłoszenia. A gdy użytkownik wyrazi zainteresowanie Twoim przedmiotem, wystarczy uzgodnić szczegóły i sprzedać dany przedmiot.

Czy ten artykuł był pomocny?
1.8 na 5 gwiazdek
5 Stars 0%
4 Stars 10%
3 Stars 7%
2 Stars 37%
1 Stars 46%
How can we improve this article?
Please submit the reason for your vote so that we can improve the article.
Poprzedni arty Kiedy Facebook blokuje konto użytkownika?
Spis treści