
“Błąd 404”, “Error 404”, “Page not found” czy “Strony nie odnaleziono” to komunikaty, które wywołują irytację u użytkowników i lekki atak paniki u SEO-wców. Informują, że strona nie jest dostępna – zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarki. Wyjaśniamy, co oznacza błąd 404 i podpowiadamy, jak się go samodzielnie pozbyć.
Co oznacza błąd 404 not found?
404 to błędny kod odpowiedzi. Odnosi się do podstrony, która nie została odnaleziona podczas ostatniej wizyty robota indeksującego. Informuje nas o tym, że użytkownik wchodzący na daną podstronę, odwołuje się do lokalizacji lub pliku, które nie istnieją.
Page not found a błąd serwera – czym się różnią?
Błąd “Page not found” często mylony jest z błędem “Server not found”. W przypadku błędu 404 użytkownik może komunikować się z serwerem, ale nie może otrzymać odpowiedzi na wprowadzone zapytanie.
Błąd 404 – Dlaczego pojawia się na stronie użytkownika?
Jak naprawić błąd 404?
Odśwież stronę
Czasem okazuje się, że strona jest przenoszona lub przebudowywana i tylko czasowo niedostępna. Wciśnięcie przycisku CTR+F5 lub CTR+R powinno być pierwszą czynnością, jaką wykonasz w przypadku błędu 404.
Wyczyść pliki pamięci tymczasowej i ciasteczka
Może okazać się, że wina leży po stronie plików cache i cookies. Zwłaszcza, jeśli strona wyświetla się prawidłowo na innych nośnikach – smartfonach czy tabletach.
Sprawdź przekierowanie domeny
Jeśli odświeżenie strony nie pomogło, a błąd 404 wyświetla się na każdym urządzeniu, przeanalizuj, czy przekierowanie zostało przeprowadzone poprawnie. Być może trafiło na inny serwer, dlatego ten właściwy nie może go odnaleźć.
Wykonaj kopię bezpieczeństwa
Podczas sprawdzania przekierowywań może okazać się, że domena została usunięta. Kopia bezpieczeństwa powinna pomóc w odzyskaniu utraconych plików.
Przekieruj stronę na inny adres
Pomimo tego, że stworzyłeś nową stronę, użytkownicy nadal będą trafiać na starą. Dlaczego? Ponieważ została już zindeksowana w wyszukiwarce. Jedynym ratunkiem jest przekierowanie jej na nowy adres, o ile taki istnieje.
Sprawdź uprawnienia CHMOD
Kiedy wraz z błędem 404 pojawia się komunikat o braku uprawnień dostępu, możesz być pewien, że chodzi o CHMOD. Jeśli je masz, sprawdź ustawienia uprawnień, które może się różnić w zależności od CMS.
Użyj programu antywirusowego
Zdarza się, że przyczyną błędu 404 jest złośliwe oprogramowanie zainstalowane na urządzeniu. Warto zainwestować w program antywirusowy, który powinien poradzić sobie z wirusem nadającym błąd 404 stronie.
Sprawdź adres URL
Zdarza się, że błąd 404 wynika z bardziej prozodycznej przyczyny – literówki, użycia znaku specjalnego lub znaku diakrytycznego. Jeśli nie możesz namierzyć właściwej podstrony, wpisz w wyszukiwarkę frazy z nią związane – Google pomoże Ci ją namierzyć.
Jaki wpływ na stronę www ma status 404 not found?
Błąd 404 jest bagatelizowany przez wielu właścicieli stron. Pojawiający się na jednej spośród kilkudziesięciu podstron, wpisywany jest na listę zadań do zrobienia w niedalekiej przyszłości, która w praktyce okazuje się bardziej odległa. Im dłuższa zwłoka z pozbyciem się problemu, tym gorzej dla całego serwisu. Błąd 404 to problem z indeksowaniem strony, czyli odczytywaniem strony przez robota wyszukiwarki.
Potrzebujesz pomocy agencji SEO?
Dobrze wiemy, że są problemy, z którymi trudno poradzić sobie na własną rękę. Błędy w indeksacji, przekierowaniach czy w budowie strony wymagają interwencji specjalistów SEO. Jako Strategiczni.pl oferujemy pomoc przy optymalizacji stron i sklepów internetowych, działania reklamowe i doradztwo e-commerce.
Sprawdź ofertę
Komentarze (0)