Baza wiedzy SEO

Co to jest First Contentful Paint (FCP)?

Jesteś tutaj:

Na doświadczenia użytkownika po zetknięciu z nową domeną, wskaźniki konwersji, a także na pozycjonowanie ma wpływ m.in. wydajność strony www. Jeśli mowa jest o wydajności strony internetowej, nie sposób nie wspomnieć o jednym z ważniejszych czynników, który na nią wpływa, czyli First Contentful Paint (FCP). Czym dokładnie jest First Contentful Paint (FCP)? Jakie jest jego znaczenie oraz skuteczne metody optymalizacji? Sprawdź!

First Contentful Paint (FCP) – definicja

First Contentful Paint (FCP) to wskaźnik, który określa czas załadowania pierwszego elementu (bloku tekstu lub obrazu) na stronie internetowej po tym, jak uruchomi ją użytkownik.

W praktyce FCP informuje nas o tym, ile czasu upłynęło od momentu, gdy użytkownik uruchomił stronę, do chwili, gdy może on wejść w interakcję z jej pierwszym widocznym elementem. Innymi słowy – wskaźnik ten ilustruje, jak długo trwało załadowanie pierwszego elementu po uruchomieniu witryny. To istotne z perspektywy doświadczenia użytkownika, ponieważ od tego momentu zależy, jak szybko może on przeglądać i korzystać z treści na stronie.

Krótki czas First Contentful Paint jest kluczowy, ponieważ im dłużej zajmuje załadowanie pierwszego elementu na stronie, tym większe ryzyko, że użytkownik może się zniechęcić i opuścić stronę przed jej pełnym załadowaniem. Optymalizacja parametru FCP jest zatem istotnym aspektem, który przyczynia się do poprawy ogólnej efektywności strony internetowej.

Jak działa First Contentful Paint?

Mechanizm działania First Contentful Paint jest ściśle związany z procesem ładowania strony internetowej. Rozpoczyna się od chwili, gdy użytkownik wysyła żądanie do serwera. W odpowiedzi serwer przekazuje pliki HTML, CSS, JavaScript oraz inne zasoby niezbędne do budowy strony. Przeglądarka interpretuje te pliki i rozpoczyna proces konstruowania struktury strony oraz renderowania jej treści. Wartościowy wskaźnik FCP mierzy czas, który upływa od momentu rozpoczęcia tego procesu do chwili, gdy pierwszy element strony jest gotowy do wyświetlenia na ekranie użytkownika.

Różne elementy strony, takie jak tekst, obrazy czy tło, mają istotny wpływ na parametr FCP. Oznacza to, że czas potrzebny na załadowanie się tych konkretnych elementów bezpośrednio wpływa na ogólny czas First Contentful Paint. Dlatego kluczowym aspektem pracy nad tym wskaźnikiem jest zoptymalizowanie procesu ładowania każdego z wymienionych elementów, tak aby skrócić czas oczekiwania użytkownika na pierwszy wyświetlony fragment strony.

Kilka wskazówek, jak zoptymalizować First Contentful Paint:

  • skrócenie czasu odpowiedzi serwera – poprzez optymalizację bazy danych, korzystanie z CDN (Content Delivery Network) oraz wybór odpowiedniego dostawcy hostingu;
  • optymalizacja obrazów – skompresuj obrazy i postaw na nieco „chudsze” formaty plików, takie jak WebP;
  • usuwanie niepotrzebnego kodu JavaScript i CSS – regularnie przeglądaj i ewentualnie usuwaj nieużywany kod JavaScript i CSS;
  • włącz kompresję i buforowanie – przyspieszysz transfer danych poprzez kompresję plików HTML, CSS i JavaScript, warto również aktywować buforowanie zasobów po stronie serwera i przeglądarki;
  • wykorzystaj lazy loading – techniki lazy loading opóźniają wczytywanie zasobów nieistotnych na początku wyświetlania strony, dzięki czemu przeglądarka skupia się na wyświetlaniu kluczowych elementów.