Baza wiedzy SEO

Co to jest JPG?

Jesteś tutaj:

Format pliku JPG jest obecny nie tylko w przeglądarkach internetowych, ale również w smartfonach na całym świecie. To absolutna podstawa przechowywania oraz wyświetlenia plików graficznych na co dzień. Kiedy warto zapisywać pliki w formacie JPEG? Jak używać obrazów JPG? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z popularnymi JPEG’ami znajdziesz w poniższym artykule!

Co oznacza skrót JPG?

JPEG to akronim od Joint Photographic Experts Group, będącego nazwą międzynarodowej organizacji, która ustaliła standard tego formatu na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Od  czasu, kiedy fotografowie zaczęli korzystać z aparatów cyfrowych i innych urządzeń reprograficznych, format JPEG stał się domyślnym wyborem do przechowywania i udostępniania obrazów cyfrowych.

JPG to jeden z najpopularniejszych formatów zapisu plików graficznych. Stosuje on stratny algorytm kompresji. Zdjęcia w formacie JPG charakteryzują się tym, że im mniejsza jest ich waga, tym bardziej odbija się to na jakości zdjęcia (np. nieostre krawędzie).

Czy JPG jest tym samym, co JPEG?

JPG i JPEG to tożsame formaty. Krótkie, trzyliterowe rozszerzenie pliku wynikało z ograniczeń starszych wersji systemów Windows i MS-DOS. W tamtym czasie wszystkie rozszerzenia plików były związane z trzema literami, jednak obecnie te ograniczenia już nie obowiązują.

Gdzie wykorzystywane są pliki .JPG?

JPEG umożliwia obsługę 16.8 milionów kolorów przy niewielkim rozmiarze pliku. Właśnie dlatego cieszy się niesłabnącą popularnością wśród fotografów i wydawców internetowych. Do czego służy JPEG?

Wyświetlanie fotografii

Fotografowie często używają formatu Raw do robienia precyzyjnych zdjęć, lecz w celu udostępnienia swoich prac online preferują format JPEG. Dzięki mniejszemu rozmiarowi zdjęcia otwierają się szybciej w przeglądarkach, także na urządzeniach mobilnych, przy minimalnej utracie jakości. 

Publikacje internetowe

Zdecydowana większość – od dużych wydawców po blogerów – korzysta z plików JPEG na swoich stronach internetowych. Krótszy czas ładowania strony zapewnia czytelnikom szybki dostęp do treści, a pliki JPEG nie zajmują zbyt dużo miejsca w chmurze. To efektywny sposób na optymalizację zawartości strony internetowej.

Zalety plików JPEG:

  • uniwersalna kompatybilność – JPEG jest prawdopodobnie najczęściej stosowanym formatem plików graficznych, doskonale współpracującym z większością przeglądarek, programów i aplikacji;
  • efektywne zarządzanie rozmiarem plików – dzięki zastosowanej inteligentnej kompresji stratnej, eliminującej kolory niewidoczne dla ludzkiego oka, pliki JPEG charakteryzują się minimalnymi rozmiarami. To sprawia, że są idealne do szybkiego przesyłania i natychmiastowego wyświetlania obrazów online, oferując znacznie mniejszą wagę pliku w porównaniu do formatów bezstratnych, np. GIF.
  • łatwa edycja obrazów – proces obróbki obrazów w formacie JPEG jest uproszczony, ponieważ balans bieli i nasycenie są ustalane w momencie robienia zdjęcia. Ta cecha ułatwia edycję, co jest szczególnie doceniane przez twórców grafiki i fotografów.