Blog - Strategiczni.pl https://strategiczni.pl/blog Thu, 11 Apr 2024 11:38:25 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 https://strategiczni.pl/wp-content/uploads/2019/11/favicon-60x60.png Blog - Strategiczni.pl https://strategiczni.pl/blog 32 32 Czym jest marketing internetowy, czyli co powinno wiedzieć się o Digital Marketingu? https://strategiczni.pl/czym-jest-marketing-internetowy-poradnik-2021 https://strategiczni.pl/czym-jest-marketing-internetowy-poradnik-2021#respond Thu, 11 Apr 2024 11:30:00 +0000 https://strategiczni.pl/?p=8073 Artykuł Czym jest marketing internetowy, czyli co powinno wiedzieć się o Digital Marketingu? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Marketing internetowy rośnie w siłę wraz z rozwojem i upowszechnieniem sieci. Nic dziwnego, że osoby, które nie są związane zawodowo z branżą marketingu, mogą czuć się zagubione w gąszczu pojęć dotyczących promowania produktów i usług online. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, który obfituje w ciekawostki, porządkuje wiedzę i wyjaśnia, na czym obecnie polega marketing internetowy.

Zacznijmy od podstaw… marketing internetowy definicja

Najkrótsza znana w branży definicja marketingu brzmi „zaspokajać potrzeby, osiągając zysk”. Co kryje się pod tym enigmatycznym określeniem? Promowanie produktów i usług jest znane od dawna, jednak marketing internetowy przeżywa rozkwit dopiero od kilkunastu lat, ponieważ wraz z rozwojem sieci, przedsiębiorcy właśnie w Internecie szukają potencjalnych klientów.

Czym jest digital marketing?

Marketing internetowy (digital marketing) to wszelkie działania, które prowadzą do opracowania strategii, w ramach której produkt będzie wprowadzony na rynek, promowany oraz prezentowany w sposób sprzyjający kreowaniu pozytywnego wizerunku marki, a wszystko to odbywa się przy wykorzystaniu Internetu. 

Działania marketingowe online to także zwiększenie widoczności firmy w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki, głównie poprzez optymalizację strony internetowej. Witryna www oraz inne dostępne narzędzia to jedna z dróg na kreowanie wizerunku firmy, który wzbudza zaufanie klienta. W odróżnieniu od tradycyjnego marketingu rola odbiorcy komunikatów marketingowych w sieci jest znacznie większa. W tym przypadku klient nie pozostaje bierny, wręcz przeciwnie – jest zachęcany do podejmowania działań w ramach różnego rodzaju call to action (każdy z elementów, który zachęca do natychmiastowej sprzedaży), wchodzenia w dialog z marką, a także wyrażania opinii.

Dobrze zaplanowana strategia e-marketingu to doskonały sposób dla dużych i małych firm na dotarcie do potencjalnych klientów.

Jak to się zaczęło marketing tradycyjny, a marketing internetowy?

Jak wskazuje nazwa, marketing internetowy nie istniałby, gdyby nie Internet. Z tego powodu, dość precyzyjnie możemy określić, kiedy miały miejsce pierwsze działania promocyjne, które odbyły się w formie online. Za datę powstania Internetu uznaje się 29 października 1969 roku. W tym dniu miała miejsce pierwsza transmisja danych w postaci dwóch liter, a w 1971 roku wysłano już pierwszy e-mail. 

Zanim jednak nastąpił rozkwit marketingu w sieci, przedsiębiorcy radzili sobie, wykorzystując tradycyjne sposoby. W marketingu tradycyjnym stosuje się różne nośniki do prezentacji oferty, a najpopularniejsze z nich to:

  • telewizja,
  • radio,
  • prasa drukowana,
  • drukowane magazyny,
  • zewnętrzne billboardy

Tradycyjne metody wciąż mają się dobrze i spełniają swoją funkcję, będąc skutecznym kanałem marketingowym. Mają jednak i swoje wady – są kosztowne, wymagają inwestycji czasu oraz działają głównie lokalnie. Dlatego sieć internetowa została szybko zagospodarowana jako miejsce do promowania biznesów, kiedy okazało się, że jest pozbawiona ograniczeń, z którymi spotyka się tradycyjna forma reklamy.

Baner reklamowy, dający początek marketingowi internetowemu powstał w 1994 roku i został sprzedany przez HotWire. W ciągu 7 lat od tego wydarzenia wydatki Amerykanów na reklamę w sieci osiągnęły zawrotną sumę ponad 7 miliardów dolarów.

Kolejnym etapem było wkroczenie w tzw. erę Web 2.0, czyli moment, kiedy w 2004 roku większe znaczenie w serwisach internetowych zaczyna mieć użytkownik. Popularne dziś serwisy, takie jak eBay, zaczęły zajmować się sprzedażą powierzchni reklamowej na swoich stronach i osiągać przy tym ogromne zyski.

W tym samym czasie na rynku pojawił się gigant, który dziś dyktuje zasady w świecie online, czyli Google. W 2009 roku e-marketing zaczął rozwijać się także w mediach społecznościowych, np. na Facebooku. W międzyczasie powstały platformy takie YouTube, Reddit, Twitter, czy prężnie rozwijający się Instagram oraz TikTok, które przejmują znaczną część rynku marketingu w internecie.

Rodzaje Digital Marketingu – jakie elementy i narzędzia wyróżniamy w marketingu cyfrowym?

Marketing internetowy w Google to szerokie pojęcie, ponieważ kryją się pod nim różne formy promocji, z których możesz skorzystać. Firmy i osoby indywidualne mają do wyboru marketing internetowy w postaci:

Głównym elementem, który należy określić przed wyborem narzędzia do promocji online, jest cel, jaki firma chce osiągnąć poprzez promocję w sieci. W drugiej kolejności należy oszacować budżet, którym przedsiębiorca dysponuje – w ten sposób specjaliści agencji marketingowej są w stanie opracować strategię i dobrać najlepszą metodę marketingową do danego biznesu.

SEO marketing

Search Engine Optimization to rozwinięcie skrótu SEO, które pochodzi z języka angielskiego i oznacza optymalizację stron internetowych pod kątem wyszukiwarek. Mianem SEO określa się wszystkie działania planowane przez specjalistów na podstawie analiz, a potem wdrażane na stronie internetowej i poza nią. Celem optymalizacji jest osiągnięcie przez witrynę jak najwyższej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania dla konkretnych słów kluczowych.

SEO marketing i działania z jego obszaru powinny być za każdym razem indywidualnie dostosowane do konkretnej strony internetowej, dlatego pierwszym krokiem do skutecznego zwiększenia widoczności w wyszukiwarce jest audyt serwisu. Eksperci analizują treści na stronie, jej kod, linki przychodzące oraz dziesiątki innych czynników wpływających na pozycję w rankingu wyszukiwarki.

Optymalizacja treści obejmuje m.in.:

  • eliminację niskiej jakości treści (thin content) oraz powielających się informacji (duplicate content),
  • publikowanie unikalnych treści, nasyconych odpowiednią liczbą słów kluczowych, które są związane z tematyką witryny,
  • rozbudowę serwisu o menu i dodatkowe podstrony, co pozwala na tworzenie linkowania wewnętrznego,
  • uporządkowanie i hierarchizacja treści za pomocą nagłówków H1, H2, H3 itd. oraz pogrubień, czy wypunktowań.

W ramach optymalizacji kodu i struktury strony specjaliści:

  • przygotowują wytyczne dla tworzenia stron zgodne ze standardami W3C, czyli warunki, które witryna musi spełnić, by poprawnie wyświetlać się użytkownikom na różnych urządzeniach;
  • poprawiają szybkość ładowania witryny poprzez działania takie jak: zmniejszanie objętości kodu oraz wczytywanych plików, w tym obrazów;
  • umożliwiają robotom łatwiejsze wyszukiwanie i crawlowanie strony poprzez zastosowanie hierarchii nagłówków, które organizują treść oraz metatagi (title, description) i przyjazne (czytelne, krótkie) adresy URL.

Optymalizacja linków przychodzących polega m.in. na:

  • sprawdzeniu parametrów jakości serwisu oraz linków przychodzących;
  • weryfikacji liczby linków oraz domen, do których one prowadzą;
  • zachowaniu proporcji między linkami dofollow i nofollow.

Do wykonywania większości zadań optymalizacyjnych, specjaliści SEO korzystają z różnych narzędzi analitycznych, które umożliwiają formułowanie precyzyjnych wytycznych i wyciąganie wniosków opartych na danych.

Często używane przez specjalistów SEO narzędzia to:

  • Ahrefs 

ahrefs

Służy do przeprowadzania analizy dowolnej strony internetowej głównie pod kątem ruchu organicznego. Jego zaletą jest możliwość sprawdzania stron konkurencji. Ahrefs śledzi wyniki wyszukiwania w Google, co pozwala wyciągać przydatne wnioski, dzięki porównywaniu informacji. Wielka baza danych firmy Ahrefs pochodzi z serwerów, które monitorują całą sieć ze szczególnym uwzględnieniem wyszukiwarek. Jest to największe i najbardziej kompleksowe narzędzie, które dostarcza specjalistom SEO wszechstronnej wiedzy o analizowanej stronie.

  • Sitebulb

sitebulb

Głównym zadaniem tego narzędzia jest crawlowanie stron – bada witryny szybciej niż jego konkurenci i prezentuje wyniki w przyjazny sposób. Wspomaga specjalistów SEO w technicznej optymalizacji witryn, wskazując najważniejsze błędy w obrębie witryny. Sitebulb skanuje strony, naśladując zachowanie google bota, a także pobiera dane z Google Analytics i Google Search Console dla większej ilości danych.

  • Senuto

senuto

Kompleksowe narzędzie do analizy słów kluczowych. Informuje o ilości fraz w TOP3, TOP10, TOP50 oraz pokazuje, na które słowa kluczowe strona wyświetla się w wyszukiwarce. Pozwala specjalistom SEO sprawdzać różne statystyki dotyczące keywordów, np. kanibalizację, sezonowość, a także monitorować pozycję konkurencji na poszczególne frazy.

Remarketing Google Ads

Firma Google stworzyła w ramach swojej marki system reklamy Google Ads (dawniej Google Adwords). Kampania Google Ads umożliwia wyświetlanie w wynikach wyszukiwania krótkich tekstów reklamowych pod postacią linków sponsorowanych oraz bannerów, czyli reklam graficznych.

Reklama tekstowa składa się z:

  • dwóch nagłówków o długość maksymalnie 30 znaków;
  • pola tekstowego (maksymalnie 80 znaków);
  • wyświetlanego adresu URL (maksymalnie do 15 znaków).

Reklamy tekstowe mogą być wzbogacone o rozszerzenia, np. linki do podstron, przekierowujące do wybranych sekcji serwisu, informacje o dokładnej lokalizacji, rozszerzenia dotyczące połączeń, np. prezentują numer telefonu i umożliwiają kontakt po kliknięciu przycisku „Zadzwoń”.

Reklamy graficzne, które pojawiają się w sieci reklamowej Google to m.in.:

  • listy produktowe (PLA),
  • reklamy w Mapach Google,
  • sponsorowane treści wideo na portalu YouTube,
  • reklamy w poczcie Gmail.

Kreacją reklam zajmuje się specjalista Google Ads, czyli osoba specjalizująca się w tworzeniu płatnych kampanii na podstawie wybranych przez reklamodawcę słów kluczowych. Działanie marketingu w postaci PPC polega na tym, że reklamodawca płaci za każdym razem, gdy reklama Google Ads zostanie kliknięta przez użytkownika i zostaje on przekierowany do serwisu reklamodawcy. Korzyścią tej formy promocji jest możliwość precyzyjnego określenia grupy docelowej (np. jej wieku, płci, zainteresowań, lokalizacji oraz innych cennych danych), dzięki czemu produkty wyświetlają się tym osobom, które rzeczywiście są nimi zainteresowane.

Kolejną zaletą e-marketingu w postaci Google Ads jest to, że jego efekty widoczne są w krótkim czasie. Reklamy zaczynają się wyświetlać odbiorcom zaraz po uruchomieniu kampanii. Dlatego, jeśli zależy Ci na natychmiastowym rezultacie, płatne reklamy będą najlepszym rozwiązaniem. 

System reklamowy pozwala na wprowadzanie zmian w kampaniach, dlatego w przypadku, gdy zaplanowane działania nie spełniają celów biznesowych, można je modyfikować na bieżąco. Elastyczność Google Ads to możliwość zmiany wielkości budżetu, słów kluczowych i całej treści reklamy, dzięki czemu administrator kampanii może tworzyć różne komunikaty reklamowe w zależności od aktualnej oferty.

Specjaliści PPC w swojej pracy korzystają z różnych narzędzi, które pozwalają mierzyć czynniki, wpływające na efektywność kampanii. Decydując się na współpracę z agencją marketingową możesz mieć pewność, że wszystkie dane pochodzące z profesjonalnych, i często płatnych, narzędzi będą w odpowiedni sposób przeanalizowane. To pozwoli na wyciągnięcie wniosków i podjęcie najlepszych dla Twojej firmy działań. Eksperci SEM wykorzystują najczęściej:

  • Google Analytics

Zbiera dane na temat użytkowników odwiedzających dowolną stronę internetową i tworzy system statystyk, które dostarczają informacji m.in. o tym, jak użytkownicy trafili na daną witrynę, z jakiego oprogramowania korzystają, w jakim miejscu fizycznie przebywali, korzystając ze strony (państwo, miasto) oraz jak się na niej zachowywali (jaki czas spędzili na konkretnej podstronie, ile podstron odwiedzili).

  • Google Tag Manager

Darmowa platforma, która ułatwia zarządzanie skryptami i kodami śledzenia w witrynie. Jej główna zaleta to możliwość wprowadzenia zmian bez konieczności edytowania kodu źródłowego. Osoby zarządzające stronami mogą samodzielnie dodawać i modyfikować skrypty znajdujące się na stronie. W pracy specjalistów SEM kluczową funkcjonalnością Google Tag Manager są tagi, czyli wycinki kodu, które mogą zostać wykorzystane m.in. do mierzenia ruchu na stronie lub śledzenia konwersji i zachowań użytkowników. GTM stanowi duże wsparcie, ponieważ pomaga w zbieraniu istotnych dla analizy danych.

  • Planner słów kluczowych

Planner oferuje propozycje słów kluczowych, dzięki którym marketer może zwiększyć zasięg i trafność reklam. Dodatkowo Planner pozwala na analizę słów kluczowych, biorąc pod uwagę dane historyczne. Przydatność tej funkcji polega na możliwości uzyskania informacji o tym, jak kształtuje się miesięczna liczba wyszukiwań oraz jak ten wynik zmieniał się na przestrzeni wybranego okresu i lokalizacji. Opcja szacowania słów kluczowych pomaga natomiast w ustalaniu budżetu reklamowego.

  • Surfer SEO

W nazwie powyższego narzędzia występuje człon SEO, jednak można go używać również do tworzenia odpowiednio dopasowanych do grupy docelowej kampanii reklamowych. W Surfer SEO znajdziesz powiązane frazy z interesującym Cię słowem kluczowym wraz z ich potencjałem (czyli miesięczną liczbą wyszukiwań). 

Marketing w social mediach

Marketing w mediach społecznościowych stanowi bardzo ważną część promocji w Internecie. Jego celem jest zwiększenie ruchu na stronie za pomocą działań przeprowadzonych w różnego rodzaju social mediach. Najpopularniejszymi kanałami są: Facebook, Instagram, LinkedIn oraz YouTube

Jest to kolejny element w e-marketingu, który wymaga długofalowej oraz systematycznej pracy specjalistów social media. Działania z tego zakresu pozwalają na budowanie wartościowych relacji z użytkownikami oraz służą do utrzymywania komunikacji z wiernymi klientami marki. Dzięki mediom społecznościowym możliwe jest również dotarcie do zupełnie nowego grona odbiorców w Internecie. Marketing social media ma ogromną zaletę i jest to fakt, że komunikacja, która dzięki nim zachodzi, jest niczym nieograniczona i pozwala na reakcje w czasie rzeczywistym.

Podstawą wszelkich działań w mediach społecznościowych jest szczegółowo zaplanowana strategia. Dobrze skonstruowany post może przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie internetowej. Istotna jest interakcja z użytkownikami, która pomaga budować z nimi relacje. Dlatego konieczne jest zaangażowanie ze strony firmy i odpowiadanie na komentarze oraz pytania. Warto rozważyć współpracę z naszą agencją marketingową, ponieważ specjaliści social media zaplanują kompleksową strategię oraz poprowadzą w profesjonalny sposób profile w mediach społecznościowych.

W 2022 roku firma Hootsuite stworzyła kolejną edycję raportu, z której wynika, że wśród Polaków na pierwszym miejscu w mediach społecznościowych jest Facebook (korzysta z niego 88,1% użytkowników), a następny jest Facebook Messanger (79,8% użytkowników). Od wielu lat popularny Instagram również znajduje się wysoko na liście (59,6% użytkowników). Poniżej znajduje się bardziej szczegółowe omówienie marketingu internetowego prowadzonego w social mediach, które od długiego czasu cieszą się popularnością, tj. Facebook, Instagram, LinkedIn oraz YouTube.

Facebook marketing

Marketing na Facebooku to pewnego rodzaju inwestycja. W tym konkretnym kanale bardzo ważne jest dostosowanie udostępnianych treści do grupy docelowej. Jak dowiedzieć się, kto wchodzi w skład takiej grupy? Najłatwiej sprawdzić dane dotyczące użytkowników odwiedzających Twój profil w statystykach. Dzięki tym informacjom będziesz w stanie dostarczać materiały dopasowane do odpowiednich odbiorców, które spotkają się z zainteresowaniem. 

W ramach prowadzenia Facebooka nie tylko dane demograficzne są ważne, równie istotny jest czas oraz intensywność publikacji postów. W zależności od grupy docelowej, harmonogram udostępnień na omawianym kanale powinien być dopasowany do użytkowników. W praktyce oznacza to, że jeśli odbiorcy przeglądają social media najczęściej o 7 rano, to właśnie w tym czasie powinieneś udostępniać posty. Pamiętaj również o tym, aby umieszczane zdjęcia lub grafiki były w dobrej jakości, co z pewnością przykuje uwagę użytkowników Facebooka.

Instagram marketing

Chociaż wśród przedsiębiorców jednym z najchętniej wybieranych mediów społecznościowym jest Facebook, to Instagram jest również świetnym miejscem na pozyskiwanie aktywnej grupy odbiorców. Podstawą funkcjonowania tego kanału są zdjęcia. Na samym początku na Instagramie najwięcej było fotografii amatorskiej, jednak teraz równie często można spotkać zdjęcia profesjonalne. Jeśli rozważasz rozpoczęcie prowadzenia marketingu w tym medium społecznościowym, musisz zastanowić się nad tym, czy wolisz wstawiać zdjęcia, czy może jednak grafiki, które przykują wzrok odbiorcy? Doświadczeni specjaliści social media Strategiczni.pl z pewnością doradzą najlepszy wybór, spójny z wizją Twojej firmy.

Na Instagramie bardzo ważne jest regularne dodawanie postów, które dodatkowo będą opisane odpowiednimi hasztagami, co pomaga kategoryzować treści. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest relacjonowanie codziennej pracy firmy na Instagram Stories, która będzie stanowić ciekawe urozmaicenie codziennego contentu. Kampanie przeprowadzane na Instagramie przypominają działania związane z promocją na Facebooku. W omawianym serwisie bardzo ważny jest kreatywny pomysł na prowadzenie profilu, który przyciąga uwagę odbiorców.

Linkedin marketing

LinkedIn to dla niektórych specyficzne miejsce na marketing. Istnieje przekonanie, że na tym kanale powinny pojawiać się wysokiej jakości, wartościowe treści. Jest to portal, który w przeciągu ostatnich lat zyskał na popularności i aktualnie nie używają go tylko HR’owcy, ale również sprzedawcy, handlowcy i inni specjaliści. W przypadku LinkedIn istotna jest rozbudowa sieci kontaktów zarówno dla kont prywatnych, jak i kont firmowych. Dzięki zaawansowanej wyszukiwarce tego kanału możliwe jest zebranie wielu cennych informacji dotyczących Twojej grupy docelowej, m.in.:

  • obecne stanowisko osoby oraz czym dokładnie zajmuje się w firmie;
  • w jakiej branży działa;
  • lata obecności w danej firmie (możesz wybrać zakres lat, który Cię interesuje);
  • posiada konkretne umiejętności i kompetencje;
  • czy jest aktywna na LinkedIn.

Oprócz powyższych informacji niezwykle cenne dla osób, które tworzą strategie marketingowe, będą dane o tym, czym interesuje się grupa docelowa, w jakim celu używa LinkedIn, do jakich grup należy oraz jakie strony obserwuje. Publikując post w tym medium społecznościowym, możesz dodać do niego zdjęcie, grafikę lub nawet prezentację w formacie PDF. Kiedy jest najlepszy czas na udostępnianie wartościowych treści? Odpowiedź jest prosta – wtedy, kiedy Twoja grupa odbiorców jest najbardziej aktywna na LinkedIn. Aby się tego dowiedzieć, musisz dokładnie przeanalizować, co w ciągu dnia robią Twoi obserwatorzy i kiedy przeglądają LinkedIna.

YouTube marketing

Na YouTubie codziennie publikowane są ogromne ilości materiałów, które spotykają się z mniejszym lub większym zainteresowaniem. Wbrew pozorom ta platforma nie jest przeznaczona tylko dla prywatnych twórców, ale stanowi świetne miejsce dla marketingu firm.

Jeśli rozważasz udostępnianie treści na YouTube, masz dwie możliwości: albo nawiązujesz współpracę z kanałem, który już istnieje lub otwierasz własny. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. W pierwszym przypadku pomijasz wszystkie koszty związane z założeniem własnego kanału (zakup sprzętu, przestrzeń do nagrywania, nie musisz promować konta ani poświęcać czasu na tworzenie i montaż materiałów). Z kolei współpraca z kimś z zewnątrz wiąże się z tym, że wizerunek Twojej firmy będzie kojarzony z konkretną osobą. W takim przypadku nie będziesz mieć również pełnej kontroli nad produkcją treści (ważne jest, żeby materiał wyszedł jak najbardziej naturalnie, tak aby nie zrażał do marki potencjalnych klientów). Z kolei, jeśli wolisz rozwijać swój własny kanał, musisz cierpliwie poczekać na efekty. Jednak samodzielne tworzenie materiałów na YouTube wiąże się z tym, że należą one do Ciebie i możesz je dowolnie edytować i dopasowywać do określonych oczekiwań.

Oprócz tworzenia treści za pośrednictwem czyjegoś lub własnego kanału na YouTube, ten serwis umożliwia również standardowe formy reklamy, takie jak krótkie video oraz banery. Warto pamiętać o tym rozwiązaniu, ponieważ dla wielu firm może być to niezwykle skuteczna promocja, która nie wymaga tyle czasu i inwestycji co otwieranie własnego kanału.

We wszystkich mediach społecznościowych podstawą stworzenia strategii marketingowej jest szczegółowe przeanalizowanie grupy odbiorców. To dla nich są tworzone wszystkie treści w social mediach, dlatego tak ważne jest uzyskanie informacji na temat tego, jak spędzają czas. Wtedy dowiesz się, kiedy najlepiej dodawać treści, tak aby trafiały do odpowiednich osób, które dodatkowo będą miały czas zapoznać się z materiałami. Social media pozwalają na zbliżenie się do konkretnej grupy docelowej, a po nawiązaniu kontaktu np. za pomocą wiadomości lub komentarzy poznać potrzeby potencjalnych klientów.

Content marketing

Jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych działań z zakresu promocji w Internecie jest content marketing. Na czym on polega? To dzięki pracy specjalistów z tej dziedziny usługi, które są świadczone przez Twoją firmę, trafiają do stałych oraz potencjalnych klientów. Najogólniej rzecz ujmując, content marketing polega na dostarczaniu odbiorcom wysokiej jakości treści. Istnieje wiele kanałów, dzięki którym wspomniany content trafia do klientów, a są to między innymi:

  • strony internetowe,
  • różnego rodzaju media społecznościowe,
  • blogi,
  • newslettery,
  • działania z zakresu PR,
  • oraz wiele innych.

Tworzenie content marketingu wymaga czasu i zaplanowania dokładnej strategii. Podstawowym celem tych działań jest regularne dostarczanie wartościowych, angażujących i dopasowanych do sprecyzowanej grupy docelowej treści. Korzystanie z tego typu marketingu ma za zadanie zwiększyć sprzedaż oraz zbudować grono powracających odbiorców. Jest to sytuacja bardzo korzystna dla firmy, ponieważ w ten sposób przedsiębiorstwo zyskuje wiernych klientów, którzy będą polecać produkt lub usługę kolejnym osobom.

Warto zaznaczyć, że content marketing nie ogranicza się tylko do pisania. W ramach tych działań powstają również różnego rodzaju grafiki, infografiki, filmy oraz inne kreatywne formy. Wybór konkretnego sposobu przekazu zależy tak naprawdę od potrzeb klienta. W związku z tym tak ważne jest ustalenie celu współpracy na samym początku. Dlaczego chcesz wprowadzić w swojej firmie content marketing? Czego oczekujesz od działań z nim związanych? To tylko niektóre z pytań, na które powinieneś odpowiedzieć sobie przed nawiązaniem współpracy z agencją. Ciekawymi przykładami content marketingu są wywiady oraz podcasty. Za pomocą tych form budujesz wizerunek firmy, w której pracują specjaliści umiejący przekazać merytoryczną wiedzę innym.

Konkretnych rodzajów działań związanych z content marketingiem jest sporo. W jaki więc sposób wybrać te, które będą najlepsze dla Ciebie? Kluczowym punktem jest stworzenie spersonalizowanej dla klienta strategii. To dzięki niej możliwe jest dobranie formy przekazu, która przyniesie najwięcej zysku, zarówno materialnego, jak i wizerunkowego.

Jak w każdym specjalistycznym działaniu również w content marketingu używa się wysokiej jakości narzędzi, które pomagają tworzyć merytoryczne treści. Pierwszym z nich jest Answer The Public. Jest to strona umożliwiająca sprawdzenie słów kluczowych, które są jednym z najważniejszych elementów content marketingu. Po wpisaniu interesującej Cię frazy otrzymasz wyniki z propozycjami zapytań, które najczęściej wpisują użytkownicy do wyszukiwarki. Dzięki tej wiedzy specjaliści content marketingu mogą tworzyć treści dopasowane dla konkretnej grupy odbiorców, które odpowiedzą na ich potrzeby. Korzystanie z narzędzia Answer The Public jest darmowe, jednak w tej wersji możesz wyszukać tylko kilka fraz. Dostępna jest również wersja płatna, w której nie ma limitu.

Answer the public - przykład wykorzystania narzędzia

Answer the public – przykład wykorzystania narzędzia 

Kolejnym, niezwykle użytecznym narzędziem jest Canva, która pozwala na tworzenie różnego rodzaju grafik – od plakatów, przez infografiki po rozbudowane e-booki oraz prezentacje. Forma wizualna jest bardzo dobrze przyswajana przez odbiorców, dlatego często wykorzystują ją specjaliści od contentu. Canvę charakteryzuje intuicyjny interfejs oraz dostęp do tysięcy stworzonych już szablonów, które są świetnym źródłem inspiracji. Tworzenie grafik również wymaga zaplanowanej strategii. Firmowe kolory i logo to tylko niektóre ze stałych elementów, które powinny powtarzać się we wszystkich formach wizualnych. Canva w podstawowej wersji jest darmowa, jednak dostępny jest również pakiet premium, który zawiera rozszerzenie o dodatkowe elementy.

Najpopularniejsza wyszukiwarka stworzyła narzędzie Google Trends, które pozwala na regularnie sprawdzanie popularnych w danym dniu zapytań, które są wpisywane przez użytkowników. W ten sposób możesz dowiedzieć się, jak często potencjalni klienci interesują się produktami lub usługami związanymi z Twoją branżą. Specjaliści z content marketingu używają Google Trends, aby sprawdzić, co jest najpopularniejsze w Internecie i wykorzystać tę wiedzę do stworzenia wysokiej jakości treści. Narzędzie oferowane przez wyszukiwarkę Google jest w pełni darmowe i dostępne dla każdego.

google trends - przeczytaj artykuł

Działania związane z content marketingiem to ciekawy i często wykorzystywany sposób na pozyskiwanie nowych klientów. Jest to długotrwały proces, który wymaga wcześniejszego zaplanowania, jednak efekty są niezwykle satysfakcjonujące. Z wykorzystaniem profesjonalnego contentu masz możliwość nie tylko odpowiadać na potrzeby użytkowników, ale również budować zupełnie nowe.

Buzz marketing (marketing szeptany)

Marketingiem szeptanym, inaczej buzz marketingiem, określane są wszystkie działania związane z bezpośrednim kontaktem z odbiorcami treści marketingowych. Najczęściej polega to na odpisywaniu na komentarze w mediach społecznościowych oraz prowadzeniu dyskusji z użytkownikami na różnego rodzaju forach. Dzięki tym działaniom można prowadzić rozmowy z odbiorcami, które wpływają na wizerunek firmy. 

Kolejnym ważnym aspektem marketingu szeptanego jest wzbudzanie zaufania wśród potencjalnych klientów. Skutecznie przeprowadzone działania z tego zakresu wspierają również pozycjonowanie stron, ponieważ przyczyniają się do zwiększenia ruchu na stronie przedsiębiorstwa. Buzz marketing wzbudza zainteresowanie wśród odbiorców, a dodatkowo przekazuje istotne komunikaty na temat firmy oraz jej produktów lub usług. Potencjalni klienci często rozpoczynają zakupy od zapoznania się z opiniami innych użytkowników. Marketing szeptany pozwala na promowanie konkretnych wpisów, co może przełożyć się na zwiększenie zainteresowania ofertą.

Marketing szeptany posiada również narzędzia, które pomagają w prowadzeniu działań związanych z tym obszarem. Jednym z przykładów jest Brand24, które monitoruje komentarze użytkowników o danej marce. Dzięki wcześniejszej wiedzy o negatywnych wypowiedziach, możesz szybciej zareagować i zapobiec niechcianemu kryzysowi. Ogromną zaletą tego narzędzia jest automatyczna analiza, która rozróżnia komentarze oraz wzmianki na pozytywne, negatywne oraz neutralne. Dodatkowo Brand24 wysyła powiadomienie (e-mail lub telefon) w przypadku otrzymania negatywnego komentarza, tak abyś mógł zareagować jak najszybciej. Z pewnością jest to przydatne narzędzie, które pozwala usprawnić obsługę klienta oraz monitoring Internetu w czasie rzeczywistym.

E-mail marketing

E-mail marketing to jeden ze sposobów marketingu bezpośredniego, który wykorzystuje się do komunikacji z odbiorcami poczty elektronicznej. Tym sposobem wiadomości z wartościową treścią trafiają do właściwej grupy użytkowników. Dzięki działaniom związanym z e-mail marketingiem możliwe jest tworzenie i podtrzymywanie relacji z klientami, do których trafia spersonalizowany przekaz. Dodatkową możliwością jest tworzenie grup odbiorców, dzięki czemu nie musisz uogólniać treści, lecz dostosować je do konkretnego targetu. Istnieją narzędzia e-mail marketingu, które pozwalają na spersonalizowanie początku wiadomości, dodając imię odbiorcy. Dzięki temu klient poczuje się usatysfakcjonowany, że mail został stworzony specjalnie dla niego.

E-mail marketing najczęściej służy do informowania grupy odbiorców w tematyce promocyjno-sprzedażowej. W celach informacyjnych najczęściej stosuje się newsletter, różnego rodzaju biuletyny oraz dzienniki elektroniczne, z kolei w celach sprzedażowych używa się reklam, w których przedstawiona jest oferta. Dodatkowo ten rodzaj marketingu pozwala na badania opinii konsumenckiej, ponieważ w mailu można umieścić ankietę lub poprosić odbiorcę o wyrażenie opinii. Kolejną zaletą e-mail marketingu jest możliwość mierzenia skuteczności przekazu zawartego w wiadomości. To znaczy, że wiesz dokładnie, ile maili zostało otwartych oraz co w szczególności zainteresowało odbiorców. E-mail marketing stał się popularny nie tylko w dużych korporacjach, ale również w mniejszych, kilkunastoosobowych firmach.

W przypadku e-mail marketingu dostępne są różnego rodzaju narzędzia, które usprawniają związane z nim działania. Pierwszym przykładem jest MailChimp, jest to amerykańska firma, która została założona w 2001 roku. Jej podstawowym produktem jest platforma online, za pomocą której można wysyłać profesjonalne maile do masowego odbiorcy. MailChimp wyróżnia się intuicyjnym interfejsem oraz przejrzystą ofertą, która została dokładnie opisana na stronie internetowej.

Kolejnym przydatnym narzędziem jest Mailjet. Jest to francuska platforma służąca do e-mail marketingu, która została założona w 2010 roku. Mailjet jest to oparty na chmurze systemem, który umożliwia wysyłanie i śledzenie wiadomości e-mail związanych z marketingiem. To narzędzie w bezpłatnym zakresie umożliwia wysyłanie do kilku tysięcy wiadomości miesięcznie oraz tworzenie nielimitowanej bazy kontaktów. Mailjet to funkcjonalna platforma, która pomaga w tworzeniu, edytowaniu oraz wysyłaniu wiadomości e-mail. Dodatkowo możesz śledzić udostępnione treści w czasie rzeczywistym.

Marketing automation – automatyzacja marketingu

Marketing automation, czyli automatyzacja działań marketingowych z pomocą sztucznej inteligencji, to szereg różnorodnych rozwiązań, które integrują narzędzia marketingowe i procesy w celu ich usprawnienia. Rozwój technologii przyczynia się do pojawienia się coraz bardziej zaawansowanych systemów, które pozwalają na precyzyjne targetowanie klientów i zwiększają skuteczność strategii marketingowych. Obecnie możliwości jest naprawdę sporo, dzięki czemu można dobrać działania najbardziej dopasowane do celów biznesowych. Z jednej strony będzie to omawiany wyżej e-mail marketing, czyli w tym przypadku np. wysyłka newslettera, a z drugiej – opcja automatycznego dostosowania treści do preferencji i zachowań użytkowników na stronie internetowej. Co więcej, marketing automation umożliwia także efektywne zarządzanie kampaniami reklamowymi w mediach społecznościowych, oferując m.in. automatyzację harmonogramu publikacji.  Wdrażanie tego typu rozwiązań staje się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorstw, które dążą do zwiększenia efektywności swoich działań i jednocześnie sprostania oczekiwaniom grupy docelowej.

W jaki sposób rozpocząć tworzenie strategii w Digital Marketingu? 

Skuteczny digital marketing to działania zaplanowane, wdrażane zgodnie z harmonogramem i regularnie monitorowane – cały proces wymaga odpowiedniego planu i obecności w adekwatnych kanałach cyfrowych. Z jakich elementów powinna składać się dobra i przemyślana strategia digitalowa? Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć, jak w praktyce wygląda projektowanie rozwiązań marketingowych.

Zdefiniuj cele do realizacji

Za pierwszy kroki i jednocześnie podstawę digital marketingu nie bez przyczyny uznaje się zdefiniowanie celów. Wiedząc, co danymi działaniami chcesz osiągnąć pozwala nie tylko na wdrożenie adekwatnych rozwiązań, ale przede wszystkim ocenę wyników pracy specjalistów. Bez konkretnych wskaźników, takich jak np. wzrost odwiedzin na stronie internetowej, trudno będzie ocenić skuteczność realizowanej strategii. Na samym początku należy zastanowić się do czego się dąży – zwiększenia świadomości marki, generowania większej liczby leadów czy może podniesienia sprzedaży? Istnieje wiele metod wyznaczania celów. Jednym z najpopularniejszych sposobów wciąż jest SMART, który zakłada, że cel powinien być konkretny (specific), mierzalny (measurable), osiągalny (achievable), realny (realistic) oraz ograniczony w czasie (timely-bound).

Wyznacz grupę docelową 

Kolejnym kluczowym krokiem jest określenie grupy docelowej, do której chcesz dotrzeć ze swoją ofertą. Zacznij od zadania sobie pytania – kim są Twoi potencjalni klienci? Jakie są ich potrzeby, zainteresowania i preferencje? W tym celu pomocne może być stworzenie persony, czyli najprościej ujmując, przykładowego i jednocześnie modelowego profilu odbiorcy usług/produktów. Tego typu swoista sylwetka potencjalnego klienta powinna uwzględniać czynniki, takie jak wiek, zainteresowania, cele, wartości, obawy, styl życia, a także sposób korzystania z internetu i social mediów. Poznanie naszej grupy docelowej pozwala na precyzyjniejsze dopasowanie działań marketingowych, a tym samym skuteczniejsze dotarcie do targetu.

Dobierz narzędzia i stwórz kreację 

Po postawieniu celów i analizie grupy docelowej przychodzi pora na wybór odpowiednich narzędzi i stworzenie kreację, która przyciągnie uwagę potencjalnych klientów, odzwierciedlając ich potrzeby. Czy będzie to kampania reklamowa w mediach społecznościowych lub e-mailowa czy może treści na blogu i stronie internetowej? Ważny jest wybór odpowiednich kanałów i form komunikacji, które najlepiej będą odpowiadać naszym celom i grupie docelowej – również pod kątem tematyki. 

Analizuj i optymalizuj kampanie digitalowe 

Nie wolno zapominać o monitorowaniu prowadzonych działań i weryfikowaniu ich skuteczności. Aby uczynić strategię digital marketingu najskuteczniejszą, należy regularnie prowadzić analizę, ale i w razie potrzeby postawić na optymalizację. W zależności od postawionego na samym początku celu, bierze się pod uwagę, np. wskaźniki konwersji lub zaangażowania, ruch organiczny czy koszt pozyskania klienta. Śledząc wyniki można odpowiednio zareagować, poprawiając i maksymalizując kampanie digitalowe.

Raportowanie z oceną wyników

Ostatni, ale nie mniej ważny krok stanowi systematyczne podsumowywanie wyników. Profesjonalna agencja prowadząca działania z zakresu marketingu internetowego powinna tworzyć raporty, które będę prezentować osiągnięte rezultaty w klarowny sposób, a także prowadzić systematyczne spotkania statusowe z klientem w celu omówienia bieżących spraw. Komunikacja stanowi najważniejszy elementem partnerskiej i skutecznej współpracy ze względu na to, że pozwala zrozumieć potrzeby biznesowe, a następnie zaproponować przy ich uwzględnieniu konkretne rozwiązania. Regularne raportowanie pozwoli nam lepiej zrozumieć, co działa, a co nie, oraz podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące naszych dalszych działań marketingowych.

Czy warto zainwestować w Digital Marketing?

Bez wątpienia, inwestycja w Digital Marketing stanowi kluczowy element strategii rozwoju każdej firmy w erze cyfrowej. W dzisiejszym świecie, gdzie większość interakcji i transakcji przenosi się do świata online, obecność w sieci staje się nieodzowna dla sukcesu biznesowego. Skuteczny digital marketing oferuje nam nie tylko możliwość dotarcia do naszej docelowej grupy odbiorców w sposób precyzyjny i efektywny, ale także umożliwia ciągłe monitorowanie i optymalizację naszych działań w oparciu o realne dane i wskaźniki. Dzięki zastosowaniu różnorodnych narzędzi i strategii digital marketingowych, możemy zwiększyć świadomość marki, generować leady, zwiększać sprzedaż oraz budować lojalność klientów. W rezultacie, inwestycja jest nie tylko opłacalna, ale wręcz niezbędna dla osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym. Warto jednak podkreślić, że osiągnięcie oczekiwanych efektów jest możliwe tylko przy wcześniejszym określeniu celów – w ten sposób monitorujemy wdrożone rozwiązania, rozwijamy działania i maksymalizujemy wyniki. Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał sieci należy podejść do każdego projektu nie tylko indywidualnie, ale i kompleksowo, opracowując strategię uwzględniająca wszystkie kanały digital marketingu.

Marketing internetowy – jak zdobyć wiedzę i zacząć?

Zdobywanie wiedzy z zakresu marketingu internetowego to nieustający proces. Aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie, niezbędne jest stałe aktualizowanie swojej wiedzy oraz umiejętności, które mogą się zmieniać wraz z potrzebami rynku, a co za tym idzie – klientów.

Marketing internetowy – książki – co warto przeczytać?

Tradycyjna forma przekazywania wiedzy, jaką jest książka, nie traci ani na sile, ani na popularności. Mimo że specjaliści je piszący na co dzień zajmują się digitalowymi sposobami komunikowania się z odbiorcami, to nie stronią od przelewania wartościowych informacji na papier. Na rynku można znaleźć liczne pozycje, które są nie tylko przepełnione wysokiej jakości treścią, ale co istotne, napisane zostały językiem zrozumiałym nawet dla laików w tematyce marketingu internetowego. Oto kilka z ogromu książek, z jakimi warto się zapoznać.

  • Zakamarki marki. Rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć, zapomnieć lub pominąć podczas budowania swojej marki”, Paweł Tkaczyk (2011)
  • Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?”, Janina Bąk (2020)
  • To jest marketing!”, Seth Godin (2019)
  • Content Marketing i Social Media. Jak przyciągnąć klientów”, Barbara Stawarz (2017)
  • Tajniki Konwersji. Jak zmienić potencjalnego klienta w zadowolonego nabywcę”, Chris Smith (2017)
  • „Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować). Copywriting & Webwriting.”, Artur Jabłoński (2017)
  • Content. Elementarna cząstka marketingu”, Rebecca Lieb i Jaimy Szymanski (2018)
  • Przeskoczyć przepaść. Jak trafić z nowoczesnym produktem do każdego klienta”, Geoffrey A. Moore (2013)
  • Porozmawiajmy o komunikacji. Mów, pisz, prezentuj skutecznie”, Piotr Bucki (2017)
  • „Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga”, Michał Szafrański (2018)
  • „Influencer marketing od A do Z”, Patrycja Górecka-Butora, Paweł Strykowski, Katarzyna Biegun (2019)
  • „Twoja firma w social mediach. Podręcznik marketingu internetowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wydanie III”, Marcin Żukowski (2020)

Marketing internetowy – studia – gdzie warto się uczyć

Kierunki studiów związane z marketingiem można studiować nie tylko na specjalistycznych uczelniach, ale również popularnych uniwersytetach, m.in. Warszawskim, Jagiellońskim, Wrocławskim i wielu innych.

Do najpopularniejszych kierunków związanych z marketingiem internetowym należą m.in. marketing, zarządzanie, analityka biznesowa, komunikacja w biznesie oraz komunikacja rynkowa.

Planując swoją przyszłość, warto mierzyć wysoko i zapoznać się również z opcjami uczelni niepublicznych i/lub zagranicznych. Wśród tych najbardziej docenianych znajdują się np. HEC Paris we Francji, Imperial College Business School w Wielkiej Brytanii, Columbia Business School w Stanach Zjednoczonych, WU Vienna University of Economics and Business w Austrii, czy Uniwersytet SWPS w Polsce.

Nie tylko pierwsze 3 lub 5 lat studiów ma znaczenie. Liczne uczelnie posiadają w swojej ofercie atrakcyjny wybór studiów podyplomowych, które skupiają się na zawężonych specjalnościach w danej dziedzinie. Są to np. Content Marketing, Grafika reklamowa, czy UX Design.

Studia to szansa na pochłanianie ogromnej wiedzy dostarczanej przez specjalistów w swoich branżach. Należy jednak pamiętać, że aby w przyszłości samemu stać się specjalistą od danej gałęzi marketingu w internecie, niezbędne są również zajęcia praktyczne. Dlatego warto wybrać uczelnię, na której oprócz teorii, ceni się także ćwiczenie swoich studentów w wykonywaniu konkretnych zadań, związanych z ich przyszłym zawodem.

Marketing internetowy – kursy – sposób na uzupełnienie wiedzy

W sieci można znaleźć ogromną liczbę ciekawych kursów na temat marketingu internetowego. Popularność webinarów nie maleje, co agencje marketingowe mogą w łatwy sposób wykorzystać na swoją korzyść. Zdalna forma przekazywania wiedzy to również ogromna zaleta dla wielu słuchaczy, którzy nie muszą się martwić dojazdem na miejsce wydarzenia.

Jeżeli chcesz poznać punkt widzenia specjalistów, obserwuj aktywność agencji marketingowych na ich mediach społecznościowych oraz ich stronach internetowych. Kiedy pojawi się informacja o webinarze, dokładnie zapoznaj się z tematem i agendą wydarzenia, aby świadomie zdecydować, czy dany temat jest dla Ciebie interesujący.

Udział w webinarach najczęściej jest całkowicie darmowy, dzięki czemu nie musisz się martwić o dodatkowe wydatki. Natomiast kursy oferowane przez agencje, w zależności od poziomu zaawansowania i czasu trwania, będą wiązały się z różnymi kosztami uczestnictwa. Jednak jeśli wiesz, że organizatorzy wydarzenia są wiarygodnym źródłem wartościowej wiedzy, to taka inwestycja w edukację może być bezcenna.

Marketing internetowy – praktyki i staże – ucz się od ludzi z branży

Wiedzę teoretyczną zawsze warto uzupełniać o praktykę, jak wspomnieliśmy przy okazji wyboru uczelni. Dopełnieniem przeczytanych książek, studiów oraz przebytych kursów i webinarów są staże i praktyki. Wiele agencji marketingu internetowego poszukuje do pracy osób chcących się uczyć i szkolić w swoim zawodzie. Posiadają grupę specjalistów, którzy przekazują wiedzę i umiejętności zdobyte dzięki latom doświadczenia. Nawet kilkumiesięczny staż lub praktyka pomogą Ci zweryfikować nie tylko własne kompetencje, ale także upewnić się, czy obrana ścieżka kariery jest tą właściwą.

Praca w marketingu internetowym – droga do specjalisty

Jak w większości ścieżek kariery, aby stać się specjalistą, potrzebne są lata doświadczenia oraz nieustanne poszerzanie swoich umiejętności i wiedzy. Marketing w internecie umożliwia rozwijanie się w zdywersyfikowanych dziedzinach, dzięki czemu osoby o różnych kompetencjach mogą znaleźć coś dla siebie. W zależności od wybranej kariery wymagany może być umysł analityczny, duże pokłady kreatywności, zmysł estetyczny bądź bezproblemowe komunikowanie się z klientami. A więc kim możesz być, decydując się na pracę w digital marketingu?

Kim możesz być w e-marketingu?

Liczba i rodzaje stanowisk będą różnić się w zależności od oferowanych przez daną agencję usług. Poniżej przedstawiamy listę oraz charakterystykę specjalistów, których najczęściej można znaleźć w firmie zajmującej się marketingiem internetowym.

Account manager

Bez klientów nie ma biznesu. Dlatego w każdej agencji potrzebna jest osoba, która zajmie się kontaktowaniem i tworzeniem ofert w atrakcyjny dla jej odbiorców sposób. Taki pracownik powinien być cierpliwy, dokładny i wytrwały, ponieważ do każdego potencjalnego klienta musi podchodzić w sposób indywidualny. A sam proces sprzedaży może trwać od kilku dni czasami do kilku tygodni. Account manager musi również dobrze znać i rozumieć usługi agencji marketingowej, aby móc prezentować je rzetelnie. Powinien również elastycznie dostosowywać swoje komunikaty i język do odbiorcy, tak aby każdy miał szansę zrozumieć informacje, które przekazuje.

Specjalista SEO

Na tym stanowisku podstawą jest umysł analityczny połączony z kreatywnością. Liczą się także umiejętności interpersonalne, ponieważ nierzadko zachodzi potrzebna skontaktowania się z klientami. W codziennej pracy specjalisty SEO potrzebne są liczne narzędzia, które pomagają mu w zaplanowaniu skutecznej strategii marketingowej, związanej z pozycjonowaniem strony internetowej. Na co dzień pozostaje w stałym kontakcie z pozostałymi działami w agencji, ponieważ niektóre z zaprojektowanych przez niego zadań, będą wykonywane przez innych współpracowników, np. copywriterów.

Specjalista Google Ads

Kanałów reklamowych jest wiele, a w zależności od potrzeb klienta, ekspert wybierze odpowiednią drogę dotarcia do potencjalnych klientów. Specjalista Google Ads musi wiedzieć jak wyszukiwać odpowiednie dla kampanii słowa kluczowa, a także w atrakcyjny sposób formułować nagłówki i opisy ofert. Reklamy płatne w Google w odróżnieniu od działań SEO są widoczne natychmiast po uruchomieniu kampanii, dlatego wszelkiego rodzaju literówki i pomyłki mogą być szybko zauważone przez użytkowników wyszukiwarki. Na co dzień specjalista ma również do czynienia z remarketingiem, dopasowywaniem działań do budżetu klienta i systematycznym komunikowaniem się z nim oraz innymi obowiązkami, które uzależnione są od danego projektu.

Content Manager i copywriter

Marketing internetowy to nie tylko sprawy techniczne, którymi w dużej mierze zajmują się specjaliści SEO oraz specjaliści od reklam. Do dopełniania każdej strategii potrzebne są wartościowe treści, a za to zadanie odpowiedzialni są Content Managerzy oraz copywriterzy. Content Manager zajmuje się generowaniem pomysłów dotyczących tego, jakiego rodzaju publikacja powinna być przedstawiona użytkownikom. Powinien znać najnowsze trendy i wiedzieć co najchętniej jest czytanie w danym momencie. Musi również wiedzieć, jak trafić do różnych grup odbiorców.

Natomiast copywriterzy muszą mieć w sobie duże pokłady kreatywności, a także umiejętność nieprzerwanego skupienia. Ich zadaniem jest przeistoczenie zaplanowanych przez specjalistów SEO oraz Content Managerów planów w rzeczywistość. Powinni posiadać szeroką wiedzę zarówno na temat każdego działu w agencji marketingowej i wykonywanych przez nich zadań, jak i ogrom innych zagadnień związanych z branżą klienta, dla którego tworzą treści.

Social Media Specialist

Media społecznościowe nie tracą na popularności i są jednym z najlepszych kanałów dotarcia do klientów. Ich siłę wykorzystują specjaliści, którzy tworzą kampanie m.in. na Facebooku, Instagramie, YouTube i wielu innych. Social Media Specialist zajmuje się docieraniem do odbiorców dzięki generowaniu interesujących i angażujących społeczność postów. Powinien nie tylko konstruować teksty, tak aby były zwięzłe, treściwe i zachęcały do poznania marki, ale również we właściwy sposób dobierać do nich przyciągającą oko grafikę.

Grafik

Dopełnieniem każdego posta, ale również wielu artykułów i case studies są grafiki. Im wyższa jest ich jakość, tym lepiej będą prezentować profesjonalizm agencji. W związku z tym istotnym członkiem zespołu specjalistów jest grafik. Powinien być dobrze zapoznany z programami graficznymi, w których tworzy swoje dzieła na potrzeby pozostałych działów w agencji. Ważną umiejętnością jest wyczucie estetyki klienta i zrozumienie jego potrzeb co do wizerunku marki. Doświadczony grafik wie, jak uchwycić esencję danego przedsiębiorstwa, tak aby przyciągać uwagę potencjalnych klientów.

Każdy kiedyś zaczynał. W drodze na szczyt należy pamiętać, że każda przeczytana książka branżowa, przesłuchany podcast, ukończone studia o kierunku związanym z e-marketingiem, wykonane projekty (prywatnie lub zawodowo), czy staż w szanowanej agencji, stanowią świetną podstawę do stania się specjalistą w przyszłości. Najważniejsze są wytrwałość, cierpliwość oraz nieustająca ciekawość do poznawania nowych trendów i trików, a także budowanie atrakcyjnego portfolio

Gdzie i jak szukać pracy w marketingu internetowym?

W związku z rosnącą popularnością zawodów marketingu internetowego powstają portale z ofertami pracy, dedykowane poszukiwaniu etatu w agencjach marketingowych. Z jakich źródeł warto korzystać, szukając pracy? Oto kilka popularnych i rekomendowanych przykładów.

Pracuj.pl

Jeden z najpopularniejszych i najstarszych portali z ogłoszeniami z pracą. Wśród tysięcy ofert można znaleźć liczne atrakcyjne stanowiska związane z marketingiem internetowym. Dzięki stałemu rozwijaniu funkcji portalu coraz łatwiej odnaleźć interesującą ofertę, która spełni Twoje oczekiwania. Co więcej, Pracuj.pl organizuje również cyklicznie targi pracy, na których można osobiście poznać pracodawców i często już na miejscu przeprowadzić wstępną rozmowę dotyczącą stanowiska i tego, jakie wymagania musisz spełniać, aby dostać posadę.

Rocket Jobs

Portal, który prezentuje oferty związane wyłącznie z marketingiem. Można na nim znaleźć nie tylko ogłoszenia pracy dla specjalistów, ale również atrakcyjne staże, które stanowią idealny początek kariery dla studentów i świeżych absolwentów. Przejrzysty interfejs ułatwia wyszukiwanie interesujących branż, które można ograniczyć do konkretnego obszaru lub rozszerzyć swoje poszukiwania na cały kraj. Oferty można również filtrować pod kątem wynagrodzenia, możliwości pracy zdalnej oraz stanowiska. My także jesteśmy obecni na tym portalu – Strategiczni.pl – ogłoszenia pracy.

UseMe

UseMe to dobre rozwiązanie dla freelancerów, którzy nie chcą się martwić o sprawy księgowości. Portal pomaga w rozliczaniu podatków i nie ma potrzeby prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Do tego składki ZUS są opcjonalne. Zlecenia można wykonywać całkowicie zdalnie, co oznacza dużą wygodę. Ofert jest dużo i różnią się od siebie zarówno tematyką, jak i proponowanym wynagrodzeniem. W związku z tym każdy może znaleźć coś dla siebie.

LinkedIn

Medium społecznościowe przeznaczone do prezentowania firm, pracodawców jak i pracowników. Nie tylko możesz swobodnie przeglądać interesujące konta, ale również zaznaczyć w ustawieniach, że chcesz otrzymywać alerty związane z ofertami pracy dla Twojej branży. Dzięki temu nie musisz spędzać godzin na przeszukiwaniu portalu. Wystarczy, że zdecydujesz się na konkretne rodzaje stanowisk i poczekasz na e-mail z pasującymi do Twoich oczekiwań ogłoszeniami. Dużą zaletą LinkedIn jest to, że można ustawić nakładkę #opentowork, która nie jest widoczna dla znajomych, którzy znajdują się w Twojej sieci współpracowników. Wobec tego możesz szukać lepszego stanowiska, bez zagrożenia, że dowiedzą się o tym niewłaściwe osoby.

Facebook

Obserwuj agencje, w których chciałbyś rozpocząć prace i dołącz do specjalistycznych grup z ofertami. W natłoku ogłoszeń nie jest łatwo znaleźć idealną opcję, ale okazjonalnie pojawiają się posty warte uwagi. Tak jak i w pozostałych z wymienionych portali, tutaj również można znaleźć stanowisko na różnych etapach rozwoju, od stażu po specjalistę seniora. Na grupach możesz także zamieszczać swoje posty, w których pokrótce zaprezentujesz swoje portfolio i zaprosisz do kontaktu.

Jobboard

Stosunkowy nowy portal, na którym publikowane są oferty pracy w różnych branżach marketingu. Jobboard został założony przez Sprawny Marketing – serwis skupiający specjalistów w zakresie marketingu. Na tym portalu można znaleźć oferty pracy z całej Polski oraz swobodnie filtrować propozycje pod kątem wynagrodzenia, poziomu stanowiska oraz możliwości pracy zdalnej. Jobboard to również portal przyjazny pracodawcom – po opublikowaniu oferty zyskuje się dostęp do przesyłanych przez kandydatów CV. 

Absolvent

Platforma jest skierowana głównie do osób początkujących w branży, które szukają praktyki lub stażu w agencjach marketingowych. Doświadczeni specjaliści również znajdą na stronie Absolvent propozycje dla siebie. Na portalu można zapoznać się z opisami firm wystawiających ogłoszenia oraz przeczytać opinie pracowników na temat atmosfery, benefitów i innych aspektów w konkretnej organizacji.

Znalezienie pracy w marketingu internetowym nie zawsze jest proste, ale dzięki systematycznemu korzystaniu z wymienionych powyżej portali, z pewnością staje się nieco łatwiejsze. Warto dbać o odpowiednie ustawienia konta, które umożliwiają oglądanie ofert wartych Twojego czasu. Pamiętaj, aby zawsze mieć pod ręką skrupulatnie wykonane CV oraz portfolio (również w wersji anglojęzycznej). Kiedy tylko napotkasz ofertę dla siebie, będziesz mógł w krótkim czasie przesłać informacje o sobie do pracodawcy.

Skuteczny marketing internetowy – jak wybrać agencję marketingową?

Skuteczny marketing internetowy może oznaczać dla wielu firmy być albo nie być, ponieważ źle dobrane działania, wykonywane w nieprofesjonalny sposób, mogą odcisnąć trwałe piętno na reputacji biznesu. Dlatego nie powinna to być pochopna decyzja. Przy wyborze agencji marketingowej należy kierować się kilkoma istotnymi wytycznymi.

Doświadczenie agencji

Ważny jest nie tylko staż agencji, ale również branże, z jakimi miała styczność. Mnóstwo agencji posiada swoje wąskie specjalizacje, dzięki którym są w stanie dostarczać usługi na wysokim poziomie i wiedzą, jak podchodzić do konkretnego klienta. Przykładowo nasza agencja Strategiczni.pl specjalizuje się w projektach dla branż IT, e-commerce oraz usług profesjonalnych. 

Przy dokonywaniu wyboru warto zainteresować się, czy agencja miała już wcześniej okazję współpracować z inną firmą o podobnej do Twojego biznesu branży. Co więcej, sprawdź, co na jej temat mają do powiedzenia byli lub obecni klienci. Oceny w mediach społecznościowych lub Wizytówce Google pomogą Ci w odnalezieniu zarówno słabych, jak i silnych stron danej agencji.

Opublikowane Case Study

Każda agencja marketingowa doskonale wie, jak wartościowe są publikacje Case Study, w którym piszą o swoich niedawnych sukcesach. Jest to przejrzysta forma raportu stanowiącego dowód, że współpraca z daną firmą przebiegła w pomyślny sposób. Co więcej, często możesz dowiedzieć się z niej jakiego typu działania zostały podjęte, jakie cele były osiągnięte i czy omawiana branża jest w centrum Twojego zainteresowania.

Aktywność w sieci

Agencja marketingowa powinna dbać nie tylko o widoczność i rozpoznawalność swoich klientów, ale również markę własną. Ze względu na dużą konkurencję na rynku, warto szukać agencji, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do publikacji w mediach społecznościowych, prowadzą aktywnie bloga firmowego, a ich publikacje pojawią się nie tylko w należących do nich domenach, ale również magazynach i innych publikacjach branżowych.

Ranking agencji marketingowych

Przy odpowiednim doborze przyszłej agencji pomoże skorzystanie z dostępnych w sieci rankingów. Zawarte są w nich informacje nie tylko na temat tego, jakie branże są obsługiwane przez agencje, ale również od kiedy są na rynku, w jakich miastach można znaleźć ich siedziby, kto był lub jest ich klientem. Dzięki temu zaoszczędzasz czas, ponieważ szybko sprawdzisz najistotniejsze dane dotyczące firmy, a resztę odnajdziesz na ich stronie internetowej.

Wybór agencji marketingowej nie należy do najprostszych zadań, ale pamiętaj, aby kierować się dobrem swojego biznesu i rozpocząć współpracę ze specjalistami, którzy rozumieją Twoje potrzeby. Jasno zakreślone oczekiwania każdej ze stron już podczas pierwszej rozmowy, pomogą w lepszym zaplanowaniu strategii marketingowej. Wybierz agencję, która zna marketing internetowy nie tylko w teorii, ale i w praktyce. W Strategiczni.pl współpracę z klientem zawsze rozpoczynamy od przeanalizowania jego dotychczasowych działań, analizy konkurencji oraz dopasowania założeń projektu do specyfiki konkretnej branży.

Kto czyta, ten wie więcej

Na każdym etapie kariery w marketingu internetowym należy pamiętać o ciągłej edukacji i poszerzaniu swojej wiedzy. Każda nowa treść weryfikuje naszą wiedzę, dzięki czemu możemy lepiej wypełniać powierzone nam obowiązki, a co za tym idzie spełniać oczekiwania i wymagania klientów. Na szczęście tematyka digital marketingu staje się coraz popularniejsza, dzięki czemu istnieją liczne i rzetelne źródła wiedzy, zarówno dla weteranów tej tematyki, jak i kompletnych nowicjuszy. Materiały publikowane są w różnych formach, takich jak:

  • e-booki,
  • case study,
  • artykuły blogowe,
  • posty w social mediach,
  • nagrania wideo,
  • prezentacje multimedialne,
  • plakaty,
  • książki,
  • podcasty.

W związku z tym nawet osoby stroniące od formy czytanej nie mają wymówek i mogą przebierać w innych źródłach wiedzy, bardziej dla nich przyswajalnych.

Warto mieć jednak na uwadze, że nie każde napotkane nagranie czy tekst są wiarygodne. Najlepiej korzystać z twórczości osób po fachu, które na co dzień mają styczność z tematem marketingu w internecie. Będą to przede wszystkim pracownicy agencji marketingowych, reklamowych i interaktywnych. To oni najczęściej tworzą wymienione powyżej materiały, z których można czerpać wartościową wiedzę. 

W Strategiczni.pl doceniamy wiedzę naszych ekspertów i publikujemy ją w formie case study oraz artykułów blogowych. Dotyczą one różnorodnych tematów związanych z marketingiem internetowym – SEO, SEM, pozycjonowanie stron, content marketing, social media i inne. Już teraz zapraszamy Cię do zapoznania się naszą bogatą bazą wpisów! Nasz blog z pewnością dostarczy Ci wyczerpującej ilości wiedzy. – blog – Strategiczni.pl

ikona z komputerem oraz rosnącym wykresem

Chcesz rozwinąć marketing internetowy dla Twojego biznesu?

Mamy kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu kompleksowych projektów dla firm z branż IT, e-commerce oraz usług profesjonalnych. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa, które pomoże Ci osiągnąć cele biznesowe oraz pozyskać klientów.

Traktujemy naszych klientów jako partnerów i oferujemy usługi z zakresu SEO, reklam Google Ads oraz Facebook Ads, Content Marketingu, analityki oraz prowadzeniu profili na social media. Do każdego projektu podchodzimy zwinnie, co oznacza, że potrafimy się dostosować do zmian, dzięki którym osiągamy jeszcze lepsze wyniki dla naszych klientów. W codziennej pracy korzystamy z najlepszych narzędzi, które pomagają nam efektywniej planować działania.

Prowadzisz biznes i nie wiesz, jak skutecznie przyciągnąć w sieci uwagę odbiorców? W Strategiczni.pl oferujemy kompleksowe wsparcie i doradztwo w zakresie działań digital marketingowych. Pomagamy firmom w docieraniu do nowych klientów wieloma kanałami, dzięki profesjonalnej strategii i doświadczeniu specjalistów. Sprawdź naszą ofertę!

Porozmawiajmy!

FAQ

Koszty usługi związanej z marketingiem internetowym związane są ściśle z tym, na jaką ofertę zdecyduje się Twoja firma. W agencjach dostępne są różnego rodzaju usługi od SEO po prowadzenie mediów społecznościowych i kreowanie grafik. Dlatego każdy przypadek musi być rozważany indywidualnie. Mogą to być kwoty od kilkuset złotych do dziesiątek tysięcy. Dobra agencja marketingowa bierze pod uwagę budżet, jaki możesz przeznaczyć na jej działania.

Jeżeli chcę się polepszać swoją widoczność w sieci, to współpraca z agencją nie powinna mieć wytyczonej daty końca. Działania marketingowe to stałe i ciągle zmieniające się procesy, dzięki którym możliwe jest osiąganie zadowalających efektów. Jeżeli po kilku miesiącach zaprzestanie się pozycjonowania, czy pisania tekstów, itp. istnieje duża szansa, że zaprzepaści się całe wcześniejsze dokonania. W kwestiach formalnych, w zależności od podpisanej umowy, klient, jak i agencja, posiadają okres wypowiedzenia, wynoszący najczęściej około miesiąca.

Działania marketingowe to grupa różnego rodzaju procesów, które wspólnie wpływają na osiąganie założonych celów. Tylko wykonywane z uwagą i dokładnością będą spełniać swoje zadania. Dlatego warto powierzyć je doświadczonym specjalistom, którzy nie tylko posiadają aktualną wiedzę na temat marketingu internetowego, ale umieją ją właściwie wykorzystać. Chociaż samodzielne prowadzenie tych działań jest możliwe, najprawdopodobniej będzie jedynie złodziejem cennego czasu, jak i zasobów.

Istotnym elementem strategii marketingowej jest udostępniane wartościowych tekstów, zawierających słowa kluczowe. Dotyczy to zarówno aktywności w mediach społecznościowych, wyczerpujących opisów produktów, jak i wpisów blogowych. Mają one za zadanie przedstawienie Twojej firmy jako lidera na rynku i fachowca w swojej dziedzinie. Oprócz tego będą sposobem na przyciągnięcie potencjalnych klientów, którzy wpiszą w wyszukiwarkę frazy, na które tekst jest pozycjonowany. Tak więc jeżeli posiadasz stronę internetową, to musisz pamiętać o regularnym umieszczaniu na niej ciekawych i angażujących blog postów.

To zależy jaki typ biznesu prowadzisz i do jakiej grupy docelowej chcesz dotrzeć. Nie każdy biznes potrzebuje posiadać swoją stronę internetową, chociaż jest to pomocne w zyskiwaniu widoczności w sieci. Co więcej, jeżeli już postanowisz „zaopatrzyć” swoją działalność w stronę www, musi ona spełniać liczne standardy, dzięki którym stanie się atrakcyjna dla potencjalnych klientów. Oznacza to nie tylko działania SEO, ale również copywriterskie, UX-owe, programistyczne i inne. Zatrudnienie doświadczonej agencji marketingowej, która pomoże Ci w prowadzeniu strony, może skutkować wzrostem konwersji, rozpoznawalności marki, czy lepszymi zasięgami.

Artykuł Czym jest marketing internetowy, czyli co powinno wiedzieć się o Digital Marketingu? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/czym-jest-marketing-internetowy-poradnik-2021/feed 0
Skuteczna analiza konkurencji – czym jest i najlepsze przykłady jej wykonania https://strategiczni.pl/skuteczna-analiza-konkurencji-czym-jest-i-najlepsze-przyklady-jej-wykonania https://strategiczni.pl/skuteczna-analiza-konkurencji-czym-jest-i-najlepsze-przyklady-jej-wykonania#respond Thu, 04 Apr 2024 08:59:11 +0000 https://strategiczni.pl/?p=30950 Analiza konkurencji to badanie, którego najważniejszym celem jest zidentyfikowanie mocnych oraz słabych stron Twojej konkurencji. Zweryfikowanie działań innych firm z branży jest nieodłącznym elementem każdej strategii marketingowej. To na podstawie tych informacji dobieramy działania, które będą skutecznie wspomagały realizację Twoich celów biznesowych. Jak przeprowadzić analizę konkurencji, aby zawierała ona jak najwięcej cennych informacji? Wszystkiego dowiesz się z naszego przewodnika!

Artykuł Skuteczna analiza konkurencji – czym jest i najlepsze przykłady jej wykonania pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Czym jest analiza konkurencji?

Analiza konkurencji, nazywana również badaniem konkurencji, polega na zbieraniu, a następnie analizie informacji o firmach konkurencyjnych działających na tym samym rynku i w tej samej branży oraz oferujących zbliżone lub takie same produkty czy usługi. 

Kiedy już wiesz, kto jest Twoją konkurencją możesz wykorzystać tę wiedzę, aby poznać pozycję Twojej marki na rynku.

Analiza konkurencji to niezwykle szerokie pojęcie. Badanie może dotykać różnych sektorów prowadzenia firmy – zaczynając od modelu biznesowego, przez analizę grupy docelowej, kończąc na porównaniu działań marketingowych. To zaledwie garstka elementów, które można analizować. Rozległe i zaawansowane analizy konkurencji liczą wiele stron i są niezwykle czasochłonne. Jednak przeprowadzenie tego badania to podstawowa czynność dla każdej marki – jeśli nie znasz swoich rywali, skąd wiesz, czy działania, które podejmujesz przyniosą jakiekolwiek korzyści?

Kto i kiedy powinien analizować otoczenie konkurencyjne?

Analiza konkurencji to badanie, które powinno przeprowadzić każde przedsiębiorstwo, niezależnie od jego wielkości, branży czy liczby lat na rynku. Warto również pamiętać, że to działanie nie powinno być robione tylko raz. Każda branża zmienia się dynamicznie, dlatego zalecamy regularną aktualizację analizy konkurencji.

Kto powinien przeprowadzić badanie otoczenia konkurencyjnego? Istnieją dwie możliwości – analizę można zrobić samodzielnie lub zlecić ją zewnętrznej firmie. Jeśli decydujesz się na samodzielne przeprowadzenie badania konkurencji musisz przeznaczyć na ten proces odpowiednią ilość czasu oraz znaleźć w wewnętrznych zasobach osobę z doświadczeniem i wiedzą niezbędną do dokonania analizy. Do badania konieczny jest także dostęp do profesjonalnych narzędzi, dzięki którym proces będzie dokładniejszy oraz szybszy.

Decydując się na nawiązanie współpracy z doświadczoną agencją, oszczędzasz czas oraz zasoby. Analiza konkurencji przeprowadzona przez ekspertów to gwarancja rzetelności oraz odpowiedniej interpretacji danych, na podstawie których stworzona zostanie lista działań umożliwiających wyprzedzenie konkurencji.

Cel analizowania konkurentów – dlaczego warto badać rynek i działania marketingowe?

Najważniejszym celem analizy konkurencji jest zebranie jak najwięcej informacji o obecnych oraz potencjalnych firmach, z którymi rywalizujesz. Dobrze przeprowadzone badanie umożliwia rozszyfrowanie ich planów oraz strategii rozwojowych, przeanalizowanie dotychczasowych działań, wypunktowanie ich mocnych oraz słabych stron, zestawienie ich obecnej sytuacji na rynku z Twoją, a także poznanie działań marketingowych prowadzonych przez nich w internecie.

Odpowiednie badanie otoczenia konkurencyjnego umożliwia otrzymanie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Kim są główni konkurenci na rynku?
  • Jakie są ich produkty lub usługi?
  • Jaka jest cena ich produktów/usług?
  • Jakie są ich silne i słabe strony?
  • Jakie są ich strategie marketingowe?
  • Jak oceniają ich klienci?
  • Czy posiadają unikalne cechy konkurencyjne?
  • W jaki sposób marka się komunikuje z odbiorcami?
  • Jakie są ich plany rozwoju?
  • Jakie są regulacje i trendy branżowe wpływające na konkurencję?
  • Jakie są ich relacje z dostawcami i klientami?

Pytań jest oczywiście dużo więcej – wszystko zależy od stopnia zaawansowania badania oraz obszaru, który chcesz przeanalizować.

Najpopularniejsze metody analizy – SWOT i benchmarking

Istnieje szereg technik, dzięki którym przeprowadzenie analizy konkurencji jest szybsze i skuteczniejsze. Z jakich metod warto korzystać?

Analiza SWOT

SWOT to akronim od czterech głównych aspektów analizy:

  • S – strengths (mocne strony) – to, co firma robi dobrze i co stanowi jej przewagę nad konkurencją. Mogą to być np. unikalne umiejętności specjalistów, doświadczenie, czy też silna rozpoznawalność marki.
  • W – weaknesses (słabe strony) – to obszary, gdzie firma może być mniej konkurencyjna lub napotyka problemy. Np. braki w umiejętnościach, słaba jakość produktu lub niedoświadczony zespół.
  • O – opportunities (szanse) – zewnętrzne czynniki, które mogą przynieść firmie korzyści. Przykłady to zmiany rynkowe, nowe technologie, czy rosnące zapotrzebowanie na określone produkty lub usługi.
  • T – threats (zagrożenia) – zewnętrzne czynniki, które mogą wpływać negatywnie na firmę. Mogą to być np. konkurencja, zmiany w przepisach prawa, czy niestabilność rynkowa.

Analiza SWOT to cenne narzędzie, które umożliwia uzyskanie kompleksowego obrazu o stanie konkurencji i uwzględnia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki. Odpowiednio przeprowadzona znacząco ułatwia podejmowanie decyzji co do kierunku rozwoju firmy oraz optymalizację działań mającą na celu zwiększenie konkurencyjności.

Benchmarking

Benchmarking to analiza porównawcza, która polega na identyfikacji rozwiązań, procesów oraz praktyk, które możesz wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie na podstawie działań podejmowanych przez konkurencję. Często jest błędnie utożsamiana z kopiowaniem, jednak należy zaznaczyć, że inspirowanie oraz wzorowanie się na czyichś projektach zakończonych sukcesem nie jest niczym złym. Dzięki tej metodzie porównasz procesy obowiązujące w Twojej firmie z praktykami konkurencji oraz liderów w branży, tak aby poszukiwać sprawdzonych wzorców działania. Warto dodać, że benchmarking powinien być przeprowadzany systematycznie.

Etapy efektywnego badania konkurencji – jak je przeprowadzić krok po kroku?

Chcesz podjąć się samodzielnego przeprowadzenia analizy konkurencji? Sprawdź, co krok po kroku musisz zrobić, aby skutecznie przeprowadzić ten proces!

Zidentyfikuj swoich kluczowych konkurentów

Pierwszą czynnością, którą powinieneś przeprowadzić w ramach badania otoczenia konkurencyjnego, jest wypunktowanie wszystkich Twoich konkurentów. 

Jako właściciel firmy z pewnością wiesz, kto jest Twoim rywalem i w mniejszym lub większym stopniu znasz ich pozycje na rynku. Jednak, aby nikogo nie pominąć, warto trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie ograniczać się jedynie do przedsiębiorstw posiadających niemalże identyczną ofertę do Twojej. Jeśli jeden z konkurentów działa tylko w wybranej odnodze w Twojej branży, warto jego również uwzględnić w analizie.

Drugi ważny aspekt to lokalizacja działalności. Jeśli skupiasz się na docieraniu do grupy docelowej w województwie małopolskim, koniecznie wpisz na listę konkurencji firmy właśnie z tego obszaru.

Zbierz informacje o konkurencji, czyli właściwa analiza na danym rynku

Kiedy masz już stworzoną listę konkurentów, możesz przejść do ich analizowania. Na samym początku warto, abyś wypisał aspekty, które chcesz porównać. Będą się one różniły w zależności od tego, co jest dla Ciebie ważne. Poniżej znajdziesz listę kilku istotnych czynników, które warto uwzględnić w analizie konkurencji pod kątem działań marketingowych w internecie.

Strona internetowa

Strona www danej marki jest jak jej wizytówka. To jeden z najważniejszych punktów styku z potencjalnym klientem, dlatego zdecydowanie warto uwzględnić ten aspekt w analizie konkurentów. Strona internetowa to oczywiście szerokie pojęcie, ponieważ na jej ostateczny wygląd oraz pozycje w wyszukiwarce wpływa wiele czynników. Jeśli chcesz zbadać stronę www konkurencji, warto, abyś uwzględnił:

  • widoczność witryny – na jakie słowa kluczowe wyświetla się strona, jaką pozycję w wyszukiwarce zajmuje, jakie podstrony klienci najczęściej przeglądają, jaki ruch organiczny generuje;
  • blog – regularnie publikowane treści eksperckie pozytywnie wpływają na wizerunek marki w oczach klientów;
  • doświadczenia użytkownika, czyli UX – to może być Twoja subiektywna opinia dotycząca wyglądu oraz funkcjonowania strony (PS sprawdź, czy działa ona dobrze zarówno na komputerze, jak i smartfonie).

Social Media

Media społecznościowe to kolejne, istotne miejsce do nawiązywania kontaktu z grupą docelową. W związku z tym sprawdź, z jakich portali korzysta Twoja konkurencja, z jaką częstotliwością postuje i jakiego rodzaju treści publikuje.

Wskazówka – pamiętaj o tym, że jeśli Twoja konkurencja jest obecna np. na Instagramie oraz Facebooku nie oznacza to, że Ty również musisz korzystać z tych social mediów. Analiza social media ma przede wszystkim pokazać, jakie są trendy w branży, ale to badanie grupy docelowej dostarcza najważniejszych informacji o tym, z jakich portali społecznościowych powinieneś korzystać jako marka.

Wizytówka Google

Google Moja Firma to darmowe narzędzie marketingowe dostępne dla firm z przeróżnych branż. Wizytówkę w mapach Google również można wypozycjonować, a regularna praca nad tym narzędziem przekłada się na większą liczbę telefonów oraz wiadomości od potencjalnych klientów. Właśnie z tych powodów zdecydowanie warto przeanalizować wizytówki w Google należące do konkurentów. Dzięki dostępowi do różnych narzędzi tę analizę można wykonać sprawnie i w zautomatyzowany sposób, ale każdy może ją przeprowadzić w tradycyjny, ręczny sposób. Co uwzględnić w analizie Google Moja Firma?

  • średnią ocenę przedstawianą za pomocą wartości liczbowej oraz wszystkim znanym gwiazdek;
  • liczbę opinii (możesz je również posortować na pozytywne i negatywne)
  • moduły, z których korzysta konkurencja.

Reklamy

Płatne reklamy to jeden z lepszych i skuteczniejszych sposobów na dotarcie z przekazem marketingowym do wybranej grupy docelowej. Wiele osób kojarzy reklamy przede wszystkim z Google Ads, ale kanałów do dystrybucji kreacji jest więcej. Istnieją również reklamy na Facebooku, Instagramie, czy LinkedIn i YouTube. Ten obszar również warto uwzględnić w analizie firm konkurencyjnych, ponieważ dzięki temu dowiesz się gdzie i w jakiej częstotliwości oraz formie reklamuje swoje usługi Twoi rywale.

Analiza SWOT – zdefiniuj swoje mocne i słabe strony

Analiza SWOT może być przeprowadzona nie tylko w kontekście identyfikacji mocnych i słabych stron funkcjonowania całej firmy, ale również konkretnego projektu. Jednak dzisiaj skupimy się na tym pierwszym aspekcie, ponieważ to właśnie on będzie kolejnym krokiem w kompleksowej analizie konkurencji. Warto przeprowadzić analizę SWOT Twojej firmy, tak aby mieć świadomość tego, w czym jesteście mocni, a co wymaga jeszcze usprawnienia.

Z pierwszej części wpisu wiesz już, z jakich elementów składa się dobrze przeprowadzona analiza SWOT. Poniżej znajdziesz templatkę, która będzie świetną podstawą do przeprowadzenia badania. Na grafice przedstawiliśmy przykłady pytań, które możesz uwzględnić w swojej analizie. Jeśli czujesz, że warto dodać kolejne – śmiało!

infografika z pytaniami do analizy SWOT

Wyciągnij wnioski z danych, stwórz strategię oraz biznesowy plan działania

Ostatnim krokiem skutecznej analizy konkurencji są oczywiście wnioski. Przejrzyj jeszcze raz wszystkie informacje, które zgromadziłeś na temat Twoich konkurentów. Z każdego obszaru wyciągnij to, co jest najistotniejsze w kontekście rozwoju Twojej firmy oraz elementów, które są stosowane przez rywali i mogą być inspiracją do wprowadzeniu również u Ciebie.

Dobrze przeprowadzona analiza konkurencji znacząco przyspiesza stworzenie odpowiedniej strategii biznesowej dla firmy. Wiesz już, co robi Twoja konkurencja, a czego jej brakuje – potraktuj to jako kierunkowskaz i zaplanuj świadomy plan działania z podziałem na cele kwartalne, roczne oraz kilkuletnie.

Z jakich narzędzi korzystać szukając przewagi konkurencyjnej?

W zależności od analizowanych kryteriów masz do wyboru wiele narzędzi, które znacząco przyspieszą Twoje badanie konkurencji. Większość z nich jest płatna, a obsługa nie zawsze należy do najłatwiejszych. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że dane oraz ich interpretacja zostanie przeprowadzona prawidłowo, warto zdecydować się na współpracę z doświadczoną agencją. Często firmy posiadają już dostęp do płatnych narzędzi, więc nie będziesz musiał kupować wielu różnych i kosztowych pakietów, aby z nich skorzystać.

Poniżej znajdziesz listę narzędzi, z których warto korzystać podczas analizowania działań konkurencji w Internecie.

SEMrush 

Jeśli Twoim najważniejszym aspektem w analizie konkurencji jest widoczność w wyszukiwarce Google, zdecydowanie powinieneś rozważyć skorzystanie z SemRush. To narzędzie świetnie sprawdzi się podczas analizy wydajności SEO konkurencji, a w szczególności ruchu na ich stronie, liczby słów kluczowych, na które się pozycjonuje, wzrostu i spadku w SERP oraz wielu innych istotnych danych. Jeśli chcesz zawalczyć z konkurencją o użytkowników najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie – te informacje będą dla Ciebie kluczowe!

SimilarWeb

Kolejnym narzędziem, z którego warto skorzystać do badania konkurencji jest SimilarWeb. Specjaliści cenią je za dostęp do danych dotyczących ruchu na konkretnej stronie. Płatna wersja narzędzia oferuje informacje z wielu innych zakresów, jednak z podstawowej wersji dowiesz się m.in. ile użytkowników odwiedza stronę konkurencji, skąd oni przychodzą (czy zostali pozyskani wskutek działań płatnych, czy z ruchu organicznego) oraz gdzie i jakie reklamy konkurencja wyświetla potencjalnym klientom.

Brand24

Specjalistom ze świata marketingu powyższego narzędzia nie trzeba przedstawiać. W zależności od wykupionego pakietu Brand24 umożliwia skuteczny monitoring mediów internetowych konkurencji. Jakie dane możesz uzyskać z tego narzędzia? Przede wszystkim zbadasz nastrój panujący online wokół konkretnej marki oraz jej usług lub produktów, sprawdzisz liczbę wzmianek na jej temat w mediach online oraz zasięg treści uwzględniających nazwę firmy. Informacje z Brand24 umożliwiają identyfikację poziomu zaangażowania użytkowników w różnego rodzaju contencie na temat marki, co bezpośrednio przekłada się na poznanie opinii klientów.

Siteliner

Jednym z istotnych aspektów w każdej analizie konkurencji jest oczywiście strona internetowa. Idealnym narzędziem do weryfikacji technicznych czynników mających kolosalny wpływ na działanie witryny konkurencji jest Siteliner. Doświadczeni specjaliści korzystają z tego rozwiązania, aby namierzyć słabe punkty w funkcjonowaniu witryny konkurencji (np. niedziałające linki).

Google Search Console

Narzędzie od Google umożliwia monitorowanie widoczności strony w wynikach wyszukiwania najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie, identyfikowanie słów kluczowych, które przynoszą ruch organiczny oraz analizę wystąpień strony w wynikach wyszukiwania dla stron konkurencji. Te dane również są niezwykle istotne podczas badania działań w Internecie podejmowanych przez inne firmy z Twojej branży. Ważna jest jednak odpowiednia interpretacja danych widocznych w Google Search Console oraz zaplanowanie na ich podstawie czynności umożliwiających wyprzedzenie konkurencji w wynikach wyszukiwania.

Przykładowa analiza konkurencji – jak to wygląda w marketingu i SEO?

Kiedy już zgromadzisz wszystkie istotne dane na wybrane przez Ciebie aspekty dotyczące działań konkurencji, czas zebrać je w jednym miejscu. Na samym początku dobrze sprawdzi się do tego arkusz w Excelu lub Google Sheets. Dla każdego analizowanego czynnika warto zrobić osobną zakładkę, a poniżej znajdziesz przykład tego, jak zaprojektować kolumny i wiersze dla konkretnego analizowanego aspektu.

templatka szablon do analizy konkurencji

W analizowanych kryteriach warto zastosować np. kolory oceniające, czy w danym aspekcie posiadasz przewagę Ty, czy konkurent. To znacząco usprawni i ułatwi tworzenie planu działania na podstawie analizy konkurencji. Nie zapomnij również uwzględnić w podsumowaniu Twoich wniosków oraz obserwacji. Czasami poszczególne kryteria wymagają dodatkowego komentarza, który w znaczącym stopniu wpłynie na podejmowane decyzje biznesowe.

Po zgromadzeniu wszystkich danych w arkuszu, warto na jego podstawie stworzyć krótką prezentację uwzględniającą każdy z czynników analizy konkurencji, a następnie przedstawić ją Twojej organizacji. Wiedza o działaniach konkurencji powinna być dostępna dla każdego zespołu (szczególnie marketingowego), tak aby realizowane przez nich projekty miały większą szansę na osiągnięcie sukcesu.

 

Chcesz wyprzedzić konkurencję, ale brakuje Ci zasobów lub wiedzy do przeprowadzenia badania? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc!

Porozmawiajmy!

Artykuł Skuteczna analiza konkurencji – czym jest i najlepsze przykłady jej wykonania pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/skuteczna-analiza-konkurencji-czym-jest-i-najlepsze-przyklady-jej-wykonania/feed 0
Linkowanie wewnętrzne – praktyczne wskazówki https://strategiczni.pl/linkowanie-wewnetrzne-praktyczne-wskazowki https://strategiczni.pl/linkowanie-wewnetrzne-praktyczne-wskazowki#respond Tue, 26 Mar 2024 09:25:03 +0000 https://strategiczni.pl/?p=30743 Artykuł Linkowanie wewnętrzne – praktyczne wskazówki pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Linkowanie wewnętrzne stanowi jeden z podstawowych elementów skutecznej strategii SEO. Pełnią istotną funkcję zarówno ze względu na algorytm wyszukiwarki, jak i doświadczenia użytkowników, będąc kierunkowskazem do poruszania się po danej stronie internetowej i jej zasobach. Dowiedz się, na czym polega linkowanie wewnętrzne i jak wpływa na SEO. Poznaj nasz kompletny przewodnik i kilka praktycznych wskazówek, które nie tylko usprawnią Twoją codzienną pracę, ale i uczynią działania efektywniejszymi!

Czym jest linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne (ang. internal linking) to nic innego jak umieszczanie w serwisie hiperłączy, które prowadzą do innych podstron. Jest to jedno z działań optymalizacji SEO wpływający na poprawę widoczności danej strony w wynikach wyszukiwania oraz doświadczeń samego użytkownika

Do hiperłączy możemy przypisać nazwę poprzez anchor text, czyli tekst, który jest klikalny i wyświetla się na stronie zamiast samego adresu URL. Ważne jest, aby anchor text zawierał frazy kluczowe związane z tematyką danej podstrony, ale podstawową jego rolą jest przekazanie użytkownikowi, co znajdzie na podlinkowanej stronie.

infografika przedstawiająca działanie link juice

Rodzaje linkowania wewnętrznego

Wyróżnia się kilka rodzajów linkowania wewnętrznego, które różnią się pod względem rozmieszczenia, jak i pełnionej funkcji. Poniżej omówimy najważniejsze z nich.

  1. Linkowanie nawigacyjne – jego celem jest uczynienie struktury strony logiczną i uporządkowaną, aby użytkownik łatwo mógł dotrzeć do poszukiwanych treści, zalicza się do niego:
  • linki w menu głównym – najczęściej znajdują się w górnej części strony i prowadzą do sekcji, takich jak „O nas”, „Usługi” czy „Kontakt”, dla użytkowników stanowią podstawowy element nawigacji;
  • linki w stopce – umieszczone w dolnej części strony, w większości przypadków dotyczą polityki prywatności czy regulaminu, często też spotyka się tam linki do najważniejszych podstron w serwisie;
  • linki w menu bocznym (sidebar) – menu boczne, znajdujące się po lewej bądź prawej stronie witryny, znacząco ułatwia nawigację, jeśli w danym serwisie znajduje się dużo treści;
  • breadcrumbs – ujmując prościej: ścieżka nawigacyjna, która pokazuje użytkownikowi, przez jakie podstrony dotarł do konkretnej treści lub odzwierciedlająca strukturę konkretnych kategorii i podkategorii serwisu.
  1. Linki kontekstowe – a inaczej po postu linki znajdujące się bezpośrednio w treści; umieszczane na stronie bezpośrednio związane z określoną tematyką, powinny wyglądać naturalnie i prowadzić do adekwatnej podstrony. Stanowią czynnik istotny z perspektywy budowania autorytetu. Hiperłącza należy wpleść umiejętnie tak, aby stanowiły logiczny i uzasadniony element treści.

Jeśli chcesz poznać bliżej specyfikę poszczególnych rodzajów linkowania wewnętrznego, sprawdź nasz wpis!

Czytaj artykuł!

Jaką rolę odgrywa linkowanie wewnętrzne w budowaniu widoczności w wynikach wyszukiwania?

Linkowanie wewnętrze znacząco wpływa na pozycjonowanie. Ze względu na to, że korzyści, które niesie są kompleksowe i obejmują różne aspekty, warto przybliżyć przede wszystkim trzy zagadnienia: oddziaływanie na roboty Google, UX oraz link juice.

Linkowanie wewnętrzne pomaga wyszukiwarkom zrozumieć strukturę strony

Linki wewnętrzne są jak znaki drogowe, które pokazują Google, jak zorganizowana jest dana witryna. Solidna i przemyślana struktura linków wewnętrznych ułatwia robotom:

  • zrozumienie architektury serwisu,
  • odkrywanie nowych stron i ich indeksację,
  • skuteczną dystrybucję autorytetu strony w całej domenie.

Linkowanie wewnętrzne usprawnia doświadczenie użytkownika (UX)

Linki wewnętrzne sprawiają, że osoby odwiedzające Twoją witrynę mogą łatwiej znaleźć poszukiwane treści i odpowiedzi na konkretne pytania

Załóżmy, że użytkownik znajdzie na blogu przewodnik informacyjny dotyczący tworzenia aplikacji w Shopify, dzięki czemu może kompleksowo zrozumieć temat. Linkowanie do powiązanych tematycznie wpisów i stron usługowych uczyni bardziej prawdopodobnym to, że czytelnik pozostanie w serwisie na dłużej

Może wówczas nawet podjąć pożądane przez nas działanie, takie jak dokonanie konwersji, czyli nawiązanie kontaktu lub zapisanie się do newslettera.

Linkowanie wewnętrzne pomaga w przekazywaniu link juice (link equity)

Link juice (nazywany też link equity) to wartość i autorytet, które link przekazuje z jednej strony na drugą. W ten sposób linki wewnętrzne pomagają rozprowadzać moc rankingową w całej witrynie, co może poprawić widoczność danej podstrony i w szerszym spojrzeniu – całej domeny.

Linki wewnętrzne w praktyce – wskazówki

Przestrzeganie pewnych zasad może zwiększyć efektywność linkowania wewnętrznego, co warto mieć na uwadze podczas projektowania i optymalizacji serwisu, aby zwiększyć pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Jak wyglądają dobre praktyki SEO? Sprawdź nasze wskazówki i uczyń wewnętrzne linkowanie skutecznym!

Plan + utrzymanie porządku w strategii linkowania

Stwórz arkusz, gdzie znajdą się wszystkie priorytetowe strony, których linkowanie wewnętrzne chcesz usprawnić/zbudować. W prowadzeniu kilku projektów i pracy z różnymi klientami/branżami pomocne może okazać się prowadzenie zakładek z danymi kategoriami produktów/wpisów blogowych z URL-ami, frazami do linkowania i linkującymi stronami.

przykładowy plan linkowania wewnętrznego w exelu

Przykładowy plan linkowania wewnętrznego

Strategia i użycie anchorów

Podczas linkowania wewnętrznego i określania anchor textu, sprawdź jego kontekst i intencję. Pamiętaj o następujących kwestiach:

  • usługa vs informacja vs inne – czy po wpisaniu go w Google w SERPach (wynikach wyszukiwania) pojawiają się targetowane przez Ciebie rodzaje stron?;
  • działaj jak użytkownik – czy czytając sam tekst kotwicy, potrafisz przewidzieć, na jakiej stronie się znajdziesz i czy będzie ona dla Ciebie pomocna?;
  • zweryfikuj powiązanie semantyczne – sprawdź, jak wygląda np. cały paragraf/zdanie, w którym znajduje się znaleziony przez Ciebie anchor? 
  • przykład: w zdaniu „Jedną z kluczowych zalet linkowania wewnętrznego jest jego znaczenie dla indeksowania i rankingu witryny, a kontekst samych linków jest szczególnie ważny.”, kusi użycie bogatego w słowo kluczowe „linkowanie wewnętrzne” anchoru do np. podstrony „Czym jest linkowanie wewnętrzne?”. Nie jest to błędem, ale:
    • w kontekście zdania jednak opisane są w nim zalety linkowania wewnętrznego, więc o wiele lepszym pomysłem i linkowaniem będzie takie do wpisu np. „6 zalet internal linking dla Twojej strony”.
    • jeśli nie potrafisz odczytać intencji/znaczenia danego zdania – wspomóż się w tym AI.

Opracuj listę anchor tekstów, które nie będą ograniczać się do idealnego pokrycia z frazą kluczową:

  • używaj naturalnego języka, odmieniaj i nie obawiaj się przyimków;
  • rozszerz wachlarz linkowania z zachowaniem intencji:
    • np. fraza „adwokat Opole” – pomoc w sprawach prawnych adwokata w Opolu, indywidualne podejście do sprawy adwokata z Opola, kompleksowe prowadzenie sprawy sądowej wraz z adwokatem w Opolu, usługi prawne adwokata z Opola
    • problem z anchorami? Ponownie – AI przybywa na ratunek!

Przykładowy prompt do pracy z AI:

Jesteś specjalistą SEO, copywritingu i linkowania wewnętrznego. Stworzyłeś setki przykładów linkowania dla wpisów blogowych, stron usługowy i potrafisz zaplanować strategię semantycznego linkowania wewnętrznego na swoich stronach. W swojej analizie potrafisz zarówno używać słów kluczowych, powiązanych fraz semantycznych i NLP oraz analizować konkurencję. Podczas przeprowadzania researchu zawsze przeprowadzasz dokładną analizę wyszukiwania i konkurencji. Przygotuj 10 przykładów rozszerzenia tekstów kotwicy dla linkowania wewnętrznego na frazę „adwokat Opole”. W swoich przykładach zachowaj usługową intencję frazy kluczowej. Używaj naturalnego języka, odmian i przyimków – wprowadź do tekstu kotwicy powiązane dodatkowe 4-5 słów. Przygotuj listę samych tekstów kotwicy, przykłady powinny wyglądać podobnie jak te niżej: „pomoc w sprawach prawnych adwokata w Opolu, indywidualne podejście do sprawy adwokata z Opola, kompleksowe prowadzenie sprawy sądowej wraz z adwokatem w Opolu, usługi prawne adwokata z Opola”.

Odpowiedź AI na przykładowy prompt

 

Jak znaleźć strony z potencjałem na dodanie linkowania i czy można w tym celu użyć narzędzi?

Istnieje kilka wartych zastosowania metod w celu znalezienia stron, na których linkowanie wewnętrzne może być skuteczne. Oto kilka sposobów i narzędzi pomocnych w codziennej pracy specjalisty SEO!

The basics – operator site

Opisujesz na blogu daną tematykę/kwestie w sposób rozbudowany i nawiązujący do siebie? Linkuj wewnętrznie do powiązanych wpisów blogowych i podstron w opracowanym hubie.

Zbuduj content hub (klastry tematyczne)

Na podstawie danych z crawla danej domeny dostajemy w Sitebulbie pełne informacje dotyczące linkowania wewnętrznego w projekcie (można je sortować/filtrować/analizować)

  • Target URL;
  • Anchor Text;
  • Linking URL;
  • Location (Header, Footer, Content, Aside, Breadcrumb itd.).

Wykorzystaj wiedzę z narzędzi np. Sitebulb

Dane z analizy mogą pozwolić na zróżnicowanie anchor tekstów, weryfikację podstron wymagających podlinkowania, błędów w podlinkowaniu (np. podlinkowana strona usługowa na frazę informacyjną).

Krok pierwszy: analiza w Sitebulb

Krok drugi: analiza w Sitebulb

Krok trzeci: analiza w Sitebulb

Przykład wykorzystania Sitebulb

Wykorzystaj dane z Google Search Console

Na podstawie danych z GSC (zakładka Linki) przeanalizuj podstrony, do których najchętniej linkują zewnętrzne domeny – warto wykorzystać linkowanie z nich podczas opracowywania strategii linkowania.
Wykorzystujemy i rozprowadzamy wtedy zebrany i kierowany do naszej domeny wspomniany wyżej link juice.

Przykład linków zewnętrznych w Google Search Console

Przykład najczęściej linkowanych stron w Google Search Console

Widok z Google Search Console

Czy warto skorzystać z automatyzacji i wsparcia wtyczek do linkowania?

Jedną z najpopularniejszych wtyczek usprawniającą proces linkowania wewnętrznego np. w WordPressie jest Internal Link Juicer. Narzędzie pozwala na podpięcie na danej podstronie fraz/wyrażeń, na które automatycznie będzie linkowana strona z innych podstron w domenie. W widoku Dashboardu zyskujemy wówczas wgląd do statystyk linkowania i użytych anchor textów.

Widok z WordPressa na wtyczkę Linkjuicer

Jest jednak kilka elementów ważnych z perspektywy SEO, na które należy zwrócić szczególną uwagę. O czym trzeba pamiętać? Aby Internal Link Juicer działał sprawnie, konieczna okazuje się optymalizacja

Odpowiednie ustawienia wtyczki obejmują:

  • określenie rodzaju linkowanych stron;
  • określenie maksymalnej liczby linków wewnętrznych na linkowaną stronę;
  • zróźnicowanie anchor textów i użytych fraz – idealnym rozwiązaniem byłoby ustawienie też wstawiania luk między słowami;
  • wyłączenie obszarów linkowania (np. nagłówki).

Najczęściej popełniane błędy w linkowaniu – sprawdź, czego unikać!

W celu usprawnienia linkowania wewnętrznego i wycieczki robotów Google po naszej stronie warto zadbać o naprawę błędów związanych z linkowaniem.
Dane o tych błędach najłatwiej uzyskać właśnie z crawlerów – Sitebulb lub Screaming Frog.

Przykładowe błędy w linkowaniu wewnętrznym:

  • linki wewnętrzne do stron 404 – linki do nieistniejących/nieaktualnych adresów URL usuwamy lub wymieniamy na linki kierujące do właściwej strony;
  • linki z przekierowaniem 301 – często podczas zmiany adresów URL podlinkowanej podstrony zapomina się o wymianie adresów na linkujących do niej podstronach; wymieniamy href linku do bezpośredniego URL strony (bez przekierowania); ograniczamy w ten sposób crawl budget domeny i usprawniamy UX dla użytkownika;
  • linki wewnętrzne z atrybutem nofollow;
  • orphan pages – strony bez kierujących do nich linków wewnętrznych; strony takie są trudne do znalezienia i zaindeksowania przez roboty Google; aby naprawić błąd, dodajemy linkowanie wewnętrzne do podstron, aby ułatwić ich indeksację i poprawić widoczność; powiązanym problemem są strony z niewielką ilością linków kierujących do nich 
  • brak optymalizacji anchor text – użycie wyłącznie anchor textu na frazę kluczową (Exact Match), linkowanie na treść typu „Zobacz więcej”, brak zróżnicowania linkowania kontekstowego.

W Strategiczni.pl oferujemy kompleksową opiekę nad stronami internetowymi klientów z różnych branż. Nasz doświadczony zespół specjalistów SEO skutecznie pomaga firmom w rozwijaniu biznesu. Oferujemy konsultacje, w trakcie których zweryfikujemy jakość linków. Sprawdź, jak działamy!

Porozmawiajmy!

Artykuł Linkowanie wewnętrzne – praktyczne wskazówki pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/linkowanie-wewnetrzne-praktyczne-wskazowki/feed 0
Czym jest B2B social media marketing i jak wykorzystać jego potencjał? https://strategiczni.pl/czym-jest-b2b-social-media-marketing-i-jak-wykorzystac-jego-potencjal https://strategiczni.pl/czym-jest-b2b-social-media-marketing-i-jak-wykorzystac-jego-potencjal#respond Wed, 13 Mar 2024 12:27:55 +0000 https://strategiczni.pl/?p=30319 Artykuł Czym jest B2B social media marketing i jak wykorzystać jego potencjał? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Trudno wyobrazić sobie świat biznesu bez social mediów – są w końcu jednym z głównych kanałów dystrybucji treści. Wiele firm B2B korzysta z mediów społecznościowych, ale skuteczność podjętych działań często okazuje się mało satysfakcjonująca. Opracowywanie efektywnej strategię komunikacji, które okaże się pomocna w rozwijaniu firmy i pozyskiwaniu leadów, nie jest łatwym zadaniem. Sprawdź, jak budować i rozwijać relacje z klientami w sektorze B2B!

Odkryj siłę social media marketingu w budowaniu relacji B2B

Jeszcze do niedawna z social mediów i ich potencjału sprzedażowego korzystała przede wszystkim branża B2C, której głównymi odbiorcami są klienci indywidualni. W przypadku B2B oferta jest skierowana do innych firm, co czyni cały proces zakupowy o wiele bardziej skomplikowanym. Decyzje konsumenckie w środowisku B2B często wymagają dłuższego czasu i zaangażowania większej liczby osób, które muszą wyrazić zgodę na nawiązanie współpracy. Kolejną trudnością jest bardzo często określony i niepodlegający negocjacji budżet. Z tego powodu strategie marketingowe w mediach społecznościowych muszą być dostosowane do tego, aby przeprowadzić klientów przez cały proces zakupowy, dostarczając im odpowiednich informacji i profesjonalnych materiałów na każdym etapie.

Czym wyróżnia się marketing w mediach społecznościowych dla B2B?

Ze względu na to, że w branży B2B ścieżka zakupowa jest o wiele dłuższa niż w przypadku B2C, to prowadzenie działań marketingowych wymaga przede wszystkim prezentowania tego, jak oferta danej firmy pomoże rozwiązać problem innej. Przedstawiciel konkretnej organizacji szuka merytorycznych odpowiedź na swoje pytania, dlatego będzie skłonny zaufać ekspertom w danej dziedzinie. Jego decyzja nie jest emocjonalna ani spontaniczna – aby nakłonić kogoś do zakupu, najpierw trzeba go przekonać, a do tego niezbędna okaże się przemyślana strategia social media marketingowa, uwzględniające konkretne kanały, sposób komunikacji i rodzaj prezentowanych treści. 

Wybór odpowiednich kanałów social media dla B2B

Wiele firm korzysta z mediów społecznościowych, aczkolwiek bez kierowania się przemyślaną taktyką, dodając treści spontanicznie na najpopularniejsze aplikacje i strony www. Wbrew pozorom nie trzeba wcale być aktywnym na każdej platformie – wszystko zależy od branży, w której dane przedsiębiorstwo działa oraz grupy docelowej, do której kieruje swoją ofertę. 

Gdzie spotkać Twoich potencjalnych klientów biznesowych?

Nie da się ukryć, że do tej pory to LinkedIn ze względu na swój biznesowy i networkingowy charakter był centralną platformą w kontekście social media B2B. I choć wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością, to inne kanały również są wykorzystywane do nawiązywania i wzmacniania relacji z potencjalnymi klientami.

Do najważniejszych kanałów social media zalicza się:

  • LinkedIn (kluczowe narzędzie w obszarze B2B, umożliwiając firmom nawiązywanie kontaktów biznesowych, budowanie relacji oraz promowanie swoich produktów i usług w profesjonalnym środowisku);
  • Facebook (możliwość dotarcia do firm poprzez reklamy, grupy tematyczne oraz fanpage’e);
  • Twitter (przestrzeń do spontanicznego udostępniania treści, przede wszystkim w formie krótkich komunikatów, nawiązywania kontaktów z klientami i ekspertami oraz śledzenia trendów, a także komentowania najważniejszych wydarzeń w branży);
  • Instagram (w przypadku B2B stanowi mniej oczywiste rozwiązanie, ale może być skuteczną platformą do prezentowania kreatywnych i employer brandingowych aspektów działalności firmy, takich jak kultura organizacyjna, realizowane projekty czy relacje z uczestnictwa w wydarzeniach branżowych);
  • YouTube (ze względu na format wideo jest doskonałym narzędziem do udostępniania wiedzy eksperckiej, np. w formie podcastów, prezentowania wyników case studies czy produktów/usług);
  • TikTok (choć na początku kojarzył się jedynie z funkcją rozrywkową, to z czasem stał się popularnym narzędziem marketingowym także dla firm B2B, umożliwiając marketerom tworzenie krótkich, kreatywnych treści wideo docierających do nowych grup klientów biznesowych).

Warto dodać, że wszystkie platformy mają własną specyfikę – wymagają innego podejścia, dedykowanej strategii oraz contentu dostosowanego do oczekiwań użytkowników i funkcjonalności danego kanału. Aby opracować jak najskuteczniejszy sposób działania, należy wziąć pod uwagę wady i zalety każdego medium, dopasowując odpowiednio poszczególne cele strategii marketingowej. Dla przykładu, Facebook pozwala dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, aczkolwiek Linkedin – bezpośrednio do osób na stanowiskach decyzyjnych, z którymi od razu można nawiązać kontakt. 

Nie ma jednej idealnej platformy dla każdej firmy B2B. Z tego powodu warto starannie przeanalizować grupę docelową i ustalić, w jaki sposób korzystają z mediów społecznościowych i jakimi kanałami komunikują się najczęściej. Istotne staje się również zweryfikowanie na jakich platformach działa konkurencja. W tym celu nieoceniona okaże się pomoc specjalistów.

Tworzenie strategii social media marketingu dla firmy B2B

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej strategii social media jest precyzyjne targetowanie. Określenie docelowej grupy klientów pozwala na bezpośrednie dotarcie do osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji zakupowych w firmach B2B. 

W mediach społecznościowych można skutecznie dystrybuować treści publikowane np. na blogu firmowym. Wcześniej należy jednak dostosować ich formę tak, aby były zaprezentowane w sposób interesujący i czytelny dla odbiorcy. Do wartościowego contentu, który przyciąga do klienta B2B, zalicza się case study, rekomendacje czy relacje z uczestnictwa w wydarzeniach branżowych –  te wszystkie elementy pozwalają na budowanie autorytetu. W B2B istotną rolę odgrywa dążenie do uzyskania zaufania odbiorców i uwiarygodnienia marki jako eksperta w konkretnej dziedzinie.

Aby w pełni wykorzystać potencjał social mediów i zmaksymalizować efekty podejmowanych działań, warto w strategii uwzględnić również płatne kampanie reklamowe. Przykładowo – narzędzia takie jak LinkedIn Ads umożliwiają precyzyjne określenie grup odbiorców na podstawie czynników, które obejmują m.in. zajmowane stanowisko, branżę czy wielkości firmy. Każda platforma posiada różne opcje prowadzenia działań reklamowych, a ich wynik jest zależny od umiejętnego targetowania i zastosowania poszczególnych formatów.

Efektywne zarządzanie profilami social media w biznesie

Strategia to pierwszy i najważniejszy element, który wyznacza kierunek wszystkich realizowanych działań. Jednak jej realizacja związana jest z koniecznością przygotowania harmonogramu publikacji oraz contentu (w tym copy, zdjęcia, infografiki oraz materiały wideo). W przypadku biznesowych profili w social mediach nie ma miejsca na dowolność i spontaniczność, wszystko powinno być zaplanowane wcześniej, wyjątek stanowią treści w ramach real time marketingu.

Skuteczne prowadzenie kont w social mediach wymaga stałego monitoringu wdrożonych działań. W marketingu B2B w mediach społecznościowych należy  mierzyć wyniki prowadzonych kampanii w kontekście celów biznesowych, aby uzyskać informacje dotyczące wskaźników, takich jak liczba wygenerowanych leadów czy konwersji. Analiza danych umożliwia podjęcie działań optymalizacyjnych w celu dalszego podnoszenia efektywności strategii. 

Wykorzystaj potencjał social media marketingu B2B w pełni – korzyści i wyzwania

Prowadzenie w przemyślany sposób mediów społecznościowych w marketingu B2B może prowadzić do osiągnięcia wielu innych korzyści biznesowych, oto najważniejsze z nich:

  • generowanie leadów – social media marketing pomaga w przyciągnięciu nowych, potencjalnych klientów, w tym wypadku firm zainteresowanych oferowanymi produktami/usługami;
  • budowanie eksperckiego wizerunku – podmioty działające w branży B2B, dokonując decyzji zakupowych, kierują się dobrem i potrzebami przedsiębiorstwa, dlatego kluczowe jest zaprezentowanie się z jak najlepszej strony, potwierdzając kompetencje, doświadczenie i specjalistyczną wiedzę;
  • tworzenie zaangażowanej społeczności – regularne prowadzenie działań w mediach społecznościowych, a także publikowanie ciekawych z perspektywy użytkowników treści, sprzyja pozyskiwaniu aktywnej i lojalnej grupy odbiorców.

Zwiększ rozpoznawalność i zaufanie swojej marki

W sektorze B2B najważniejszym zadaniem jest nawiązywanie i utrzymywanie relacji biznesowych. Z tego powodu należy świadomie podejść do budowania profesjonalnego i wiarygodnego wizerunku. To dobry sposób nie tylko na ugruntowanie stabilnej i silnej pozycji na rynku, ale i zyskanie zaufania potencjalnych klientów. Spójna strategia komunikacji wdrożona na różnych platformach i kanałach social media sprzyja realizacji tego celu.

Pamiętaj – przyciągnięcie uwagi klienta jest możliwe wtedy, kiedy zrozumiesz jego potrzeby i będziesz w stanie na nie odpowiedzieć. Nie da się osiągnąć satysfakcjonujących rezultatów bez stworzenia, a następnie wdrożenia kompleksowej strategii marketingowej – takie działania wymagają nie tylko właściwych kompetencji, ale i znacznych zasobów czasowych, których przedsiębiorstwa bardzo często nie mają ze względu na to, że skupione są na rozwijaniu innych aspektów firmy. Aby czerpać pełne korzyści z możliwości, które oferują social media, warto zasięgnąć pomocy specjalistów, dysponujących doświadczeniem i wiedzą potrzebną do skutecznego wykorzystania tych platform w kontekście biznesowym.

Nie wiesz, jak dostosować swoją strategię do wymagań rynku? Świat social media nie ma przed nami żadnych tajemnic – zespół Strategiczni.pl pomoże rozwinąć się Twojej firmie!

Porozmawiajmy!

Artykuł Czym jest B2B social media marketing i jak wykorzystać jego potencjał? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/czym-jest-b2b-social-media-marketing-i-jak-wykorzystac-jego-potencjal/feed 0
Jak skutecznie pozycjonować filmy na YouTube? Poradnik SEO https://strategiczni.pl/jak-skutecznie-pozycjonowac-filmy-na-youtube-poradnik-seo https://strategiczni.pl/jak-skutecznie-pozycjonowac-filmy-na-youtube-poradnik-seo#respond Mon, 11 Mar 2024 15:16:00 +0000 https://strategiczni.pl/?p=30144 Artykuł Jak skutecznie pozycjonować filmy na YouTube? Poradnik SEO pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Tworzenie i publikowanie treści na YouTube to jedno – o wiele większym wyzwaniem jest sprawienie, aby materiał nie tylko trafił do odpowiedniego odbiorcy, ale i został przez niego obejrzany. Jak pozyskać uwagę użytkowników i potencjalnych subskrybentów? Aby to zrobić, najpierw należy spróbować zrozumieć algorytm YouTube. Pokazujemy, jak w praktyce wygląda pozycjonowanie na tej platformie. Sprawdź nasz autorski poradnik i skutecznie rozwijaj swój kanał!

Elementy związane z pozycjonowanie konta

YouTube jest jedną z największych stron na świecie oraz drugą pod względem liczby użytkowników wyszukiwarką – to bardzo cenne źródło pozyskiwania ruchu organicznego oraz doskonałe miejsce do budowania wizerunku. Co więcej, filmy mogą być również wyświetlane przez wyszukiwarkę Google. W ten sposób można dotrzeć do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Aby osiągnąć te cele, konieczne jest prowadzenie skutecznych działań związanych z video marketingiem. Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą zoptymalizować i wzmocnić kanał na YouTube!

Wytyczne od YouTube – na co zwraca uwagę?

YouTube w swoich poradach dla twórców wskazuje na 3 priorytetowe elementy, które gwarantują najlepsze wyniki wyszukiwania, są to:

  • trafność,
  • zaangażowanie,
  • jakość.

Trafność ocenia w jakim stopniu czynniki, takie jak tytuł, tagi, opis i treść filmu są dopasowane do zapytania użytkownika. Kolejny sygnał zaangażowania dla platformy stanowi czas przeznaczony na oglądanie video. Kontrola jakości video jest przeprowadzona za pomocą systemów, które wskazują czy twórca/kanał może zostać uznany za wiarygodny lub cechuje się doświadczeniem w danym temacie.

Trzeba pamiętać, że wyniki wyszukiwania nie są takie same dla każdego użytkownika. Ta sama fraza może zaproponować inne treści dla zapytań odbiorców. Ma na to wpływ historia wyszukiwania i preferencje korzystających – YouTube chce bowiem podpowiadać potencjalnie najbardziej interesujące i angażujące treści. 

Pozycjonowanie kanału – o czym pamiętać? 

Zanim przejdziemy do treści na YouTube, optymalizacja powinna zacząć się od samego kanału. Aby odpowiednio go przygotować, powinien zawierać:

  • zdjęcie w tle;
  • elementy marki; takie jak logo  powinny być obecne zarówno na kanale, jak i w każdym filmie – na przykład w formie znaku wodnego;
  • avatar;
  • tagi, czyli właściwe słowa kluczowe związane z prowadzoną działalnością.

Pozycjonowanie filmu – o czym należy pamiętać? 

Pozycjonowanie filmu jest bardzo istotnym elementem strategii marketingowej, która ma na celu maksymalizację widoczności i przyciągnięcie uwagi potencjalnych widzów. W dalszej części tekstu omówimy kluczowe aspekty, którymi należy się kierować podczas planowania procesu pozycjonowania filmu, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Oto najważniejsze elementy udanego SEO na YouTube!

  1. Poprawne nazwanie przesyłanego pliku wideo – przesłany plik nie powinien zawierać nazwy typu „film_”, a powinno się tam znaleźć słowo kluczowe, np. „poranna joga”
  2. Optymalizacja tytułu filmu – w tytule filmu należy również dodać słowo kluczowe ze względu na to, że odgrywa ono istotną rolę w pozycjonowaniu materiału, które będzie wskazywać na to, jaką treść można znaleźć w danym video. Aby poprawić widoczność danego filmu, należy unikać tytułów np. „przegląd informacji”, „prasówka”. Nie podpowiedzą one użytkownikowi, co znajduje się w materiale wideo, ponieważ kontekst wymaga znajomości samego kanału.
  3. Optymalizacja opisu filmu – warto pamiętać, aby znalazły się w nim odpowiednio użyte słowa kluczowe. To miejsce można również wykorzystać na to, aby umieścić w nim linki, które kierują do danego lub innego powiązanego produktu, artykułów blogowych czy strony głównej. Co więcej, powinno zastosować się również tagi, które stanowią bardziej opisową wersję słów kluczowych.
  4. Wybór miniatury filmu – w procesie optymalizacji ważna jest również miniatura filmu. Nie należy wybierać klatek z materiału wideo, a dodać zdjęcie, które zawiera tytuł filmu lub przyciągnie uwagę. Miniatury można przygotować w programie np. Canva. Dzięki temu można mieć wpływ na każdy element widoczny na grafice.

Dobre praktyki do zwiększenia liczby odbiorców na YouTube

Jak okiełznać algorytm i skutecznie przyciągnąć na swój kanał na YouTube? Istnieje kilka zasad, których stosowanie pomoże Ci w osiągnięciu tego celu. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, warto wdrożenia przy optymalizacji profilu i dodawaniu kolejnych filmów.

Optymalizacja sekcji „Informacje” 

Zawarty opis powinien być unikalny oraz powinien swoją formą zachęcać użytkowników do zapoznania się z filmami na kanale. Ponadto należy w nim zawrzeć słowa kluczowe istotne dla prowadzonej działalności. W tej sekcji powinny się również znaleźć linki do głównej strony firmy oraz do jej profili w mediach społecznościowych.

Wprowadzenie linkowania

Wcześniej wspomniane linki nie dotyczą tylko odnośników na innych platformach. Śmiało można podlinkowywać treści, które również pojawiają się na YouTube. 

Linki można wprowadzać do: 

  • opisów filmów;
  • ekranów końcowych;
  • playlist.

Tworzenie i segmentacja playlist

Powinny być one stworzone w taki sposób, aby grupowały dodawane filmy według tematyki. Playlisty powinny mieć swoje własne, unikalne opisy ze słowami kluczowymi. Także ich tytuły powinny zawierać słowa kluczowe. Dzięki segmentacji użytkownik z łatwością będzie poruszał się po kanale. Tym samym szybciej dotrze do treści, które uważa za wartościowe. W kolejnych filmach można także linkować do wcześniej stworzonych playlist.

Regularne dodawanie filmów na kanał 

Regularne dodawanie filmów na YouTube (np. co dwa tygodnie) jest kluczowe dla utrzymania zainteresowania i zaufania widzów oraz dla efektywnego wykorzystania algorytmu platformy. W ten sposób można systematycznie i efektywnie budować silniejszą relację z odbiorcami, zwiększając tym samym widoczność kanału i naturalnie rozwijać tematykę publikowanych treści.

Umieszczenie napisów w filmie

Transkrypcja nie jest ułatwieniem tylko dla użytkowników. Pomaga robotom lepiej zrozumieć treść publikowanego filmu. Dzięki temu materiały częściej mogą się pojawiać w pozycjach proponowanych. 

Dystrybucja filmów na różnych platformach

Wideo opublikowane na YouTube można z powodzeniem wykorzystać na innych kanałach komunikacji z klientem. Dystrybucja filmów z YouTube na innych platformach pozwala dotrzeć do szerszej publiczności, zwiększyć widoczność marki, a także poprawić ogólne zaangażowanie i interakcje z użytkownikami.

LinkedIn

LinkedIn umożliwia 2 formy publikacji materiału video. Można to zrobić za pomocą linka, przekierowującego film bezpośrednio do YouTube. Jednak dane dotyczące osób, które obejrzały materiał, będą zbierane na platformie YouTube. A sam algorytm LinkedIn, podobnie jak algorytm Facebook, nie promuje takich wpisów. 

Drugą opcją jest LinkedIn Native Video. Aby dodać film w ten sposób, należy wziąć pod uwagę kilka rekomendacji ze strony samej platformy. Opublikowany materiał nie powinien być dłuższy niż 10 minut i mieć format poziomy lub kwadratowy. Warto również stworzyć osobny hashtag w celu wyróżnienia danego contentu.

Zalety LinkedIn Native Video, obejmują m.in.:

  • możliwość dodania napisów oraz naklejek;
  • natywne posty wideo docierają do większej liczby użytkowników;
  • film jest automatycznie odtwarzany, kiedy tylko użytkownik znajdzie go w swoich treściach.

Facebook

Na Facebooku można udostępnić film prosto z samej platformy YouTube. Wystarczy wcześniej znaleźć film na YouTube, kliknąć pod nim udostępnij i wybrać platformę Facebook. Takie udostępnienie będzie w widoczne w formie posta. 

Istnieje również możliwość dodania filmu bezpośrednio na Facebooka, podobnie jak w przypadku LinkedIn Native Video. Aby dodać film na Facebooku, należy pamiętać o kilku elementach, w tym m.in. o:

  • tytule filmu – należy w nim zawrzeć także słowo kluczowe;
  • opisie filmu – będzie się wyświetlał jako treść posta, dlatego warto umieścić tam najważniejsze informacje o materiale;
  • miniaturce filmu – powinna zachęcać do obejrzenia.

Dodatkowo należy zastosować się również do wymagań technicznych, a mianowicie:

  • formacie MP4 – może mieć inny, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że mogą pojawić się jakieś trudności techniczne, sama Meta rekomenduje właśnie MP4;
  • rozdzielczości wynoszącej maksymalnie 1080 px;
  • wadze pliku do 10 GB;
  • długości nieprzekraczającej 240 minut.

Posty blogowe

Wideo warto również promować we wcześniej opublikowanych wpisach blogowych. Użytkownicy mogą obejrzeć materiał, kiedy wejdą w artykuł. Takie działanie przynosi również korzyść dla SEO. Oglądanie filmu przez użytkownika zwiększy jego czas przebywania na stronie, dzięki czemu do wyszukiwarki ocenią content na stronie jako interesujący i wartościowy. 

Promocja w mailach

Stworzona już mailingowa baza klientów to dobry sposób na dotarcie do użytkowników realnie zainteresowanych usługą. Dołączanie filmów do newslettera to duża szansa na zwiększenie liczby wyświetleń. O ile osadzenie samego pliku wideo w mailach jest niezalecane, o tyle utworzenie statycznego przekierowania na YouTube może przynieść satysfakcjonujące efekty. Aby dodać film w takiej formie, warto przygotować newsletter w dokumencie tekstowym.

Twoja firma działa w internecie, ale masz problem z dotarciem do nowych odbiorców? Nasi specjaliści SEO pomogą Ci przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów! 

Porozmawiajmy!

Artykuł Jak skutecznie pozycjonować filmy na YouTube? Poradnik SEO pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/jak-skutecznie-pozycjonowac-filmy-na-youtube-poradnik-seo/feed 0
Dlaczego ważne jest pozyskiwanie pozytywnych opinii w Google? https://strategiczni.pl/dlaczego-wazne-jest-pozyskiwanie-pozytywnych-opinii-w-google https://strategiczni.pl/dlaczego-wazne-jest-pozyskiwanie-pozytywnych-opinii-w-google#respond Wed, 06 Mar 2024 13:25:00 +0000 https://strategiczni.pl/?p=30086 Artykuł Dlaczego ważne jest pozyskiwanie pozytywnych opinii w Google? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Co zrobić, aby zwiększyć widoczność firmy w Google Maps i lokalnych wynikach wyszukiwania? Na tak postawione pytanie jest tylko jedna odpowiedź: umiejętnie prowadzić Profil Firmy w Google (dawniej Google Moja Firma), który jest elementem koniecznym w przypadku lokalnego SEO. Raptem pojawia się jednak kolejne pytanie często zadawane przez właścicieli rozmaitych biznesów: co zrobić, aby wizytówka Google była bardziej widoczna dla potencjalnych klientów? Jak skutecznie zdobyć nowych odbiorców za jej pomocą? W tym kontekście ważne okazują się m.in. opinie zadowolonych klientów. Sprawdź, dlaczego pozytywne rekomendacje w Google mają istotny wpływ na decyzje zakupowe użytkowników i dowiedz się, jak z sukcesem je pozyskiwać! 

Znaczenie opinii Google dla sukcesu biznesu online

Zweryfikowanie, jakie opinie znajdują się na wizytówce Google Moja Firma interesującego nas sklepu czy usługodawcy, jeszcze zanim zdecydujemy się na skorzystanie z jego oferty, bynajmniej nie jest czymś, co robią jedynie ci bardziej dociekliwi i zapobiegawczy klienci. W praktyce robi to niemal każdy. 

Jak pokazują dostępne statystyki, aż 93% potencjalnych klientów sprawdza opinie na wizytówce Google. Co więcej, 91% użytkowników w przedziale wiekowym 18-34 lat  traktuje recenzje pozostawione w Google na równi z bezpośrednim poleceniem udzielonym przez znajomego

To pokazuje, że pozytywne opinie i wysoka ocena dla firmy w Google ma istotny wpływ na zaufanie potencjalnych klientów i ich decyzje zakupowe. Rekomendacje okazują się nie mniej ważne w kontekście widoczności wizytówki w sieci. Średnia liczba recenzji stanowi bowiem jeden z kluczowych czynników rankingowych Google, który przyciąga uwagę użytkowników korzystających z Google Maps i jest wyświetlany w podstawowym widoku wyników wyszukiwania, obok najważniejszych informacji takich jak nazwa czy adres firmy.

wizytówka Strategiczni.pl

Pozycjonowanie firmy dzięki pozytywnym opiniom w Google Maps

Pozytywne opinie stanowią o autorytecie danej firmy, co w bezpośredni sposób wpływa na jej pozycję zarówno w samych wynikach wyszukiwania, jak i w mapach Google. Wyszukiwarki postrzegają bowiem recenzje pozostawiane przez użytkowników jako sygnał zaufania i wiarygodności. Firmy, które posiadają na swojej wizytówce dużą liczbą pochlebnych opinii od swoich klientów, zyskują jednocześnie większą widoczność w Internecie i lepiej pozycjonują się w lokalnych rankingach SEO

Pozyskiwanie ocen – dlaczego to ważne dla Twojej firmy?

Opinie w Google stanowią pewnego rodzaju dowód społeczny, będąc informacją, że firma jest rzetelna i zasługuje na uznanie. Dlatego im więcej osób skorzysta z jej usług, wyrażając z tego faktu zadowolenie, tym większa szansa, że inni użytkownicy również jej zaufają.

Dodatkowo wyjście z inicjatywą do klienta i samodzielne poproszenie go o udzielenie opinii to ważny element w budowaniu wizerunku jako firmy zaangażowanej i dbającej o satysfakcję ze świadczonych przez nią usług

W jaki sposób odpowiadać na opinie pozyskane w wizytówce Google?

Opinie na wizytówce Google stanowią ważny zasób firmy i skuteczne narzędzie marketingowe, którego potencjał bywa jednak przez wielu przedsiębiorców niewykorzystywany. Pozytywne opinie udzielone w Google lub Google Maps wykazują o 50% wyższą skuteczność w zachęcaniu nowych klientów do zakupu niż rabaty cenowe.

Właściciele rozmaitych biznesów często zaniedbują jednak ten aspekt, nie przywiązując do kwestii recenzji należytej uwagi lub nie wiedząc, w jaki sposób efektywnie nimi zarządzać. Tymczasem bieżące odpowiadanie na opinie użytkowników stanowi jeden z najważniejszych czynników rankingowych, a Google wysoko premiuje szczególnie te wizytówki, które opowiadają na recenzje w ciągu 24 godzin od ich dodania

Warto mieć ponadto na uwadze, że odpowiadanie na opinie – zarówno pozytywne, jak i negatywne – pokazuje, że firma ceni zdanie klientów i dba o ich doświadczenia z marką, co może skutecznie poprawić jej ogólny wizerunek. 

Odpowiadanie na pozytywne opinie

Prowadząc Profil Firmy w Google, warto odpowiadać na pozytywne opinie pozostawiane przez zadowolonych klientów. Dziękując za udzieloną recenzję, prezentujesz się jako firma, która docenia zaufanie swoich klientów i dba o wysoki poziom ich satysfakcji.

Pamiętaj – sposób, w jaki odpowiadasz na opinie w Google, pozostaje nie mniej ważny niż to, jak komunikujesz swoją firmę choćby na stronie internetowej, zwłaszcza że wizytówka Google jest często pierwszym punktem styku potencjalnego klienta z marką. Warto więc dbać o regularne odpowiadanie na opinie, co wpłynie pozytywnie nie tylko na wiarygodność firmy w internecie, ale również jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Jak wynika z raportu ReviewTrackers, 45% klientów deklaruje, że chętniej skorzysta z usług firmy w momencie, gdy odpowiada ona na negatywne opinie. To tylko jeden z powodów, dla których warto odnosić się do nieprzychylnych recenzji. Kolejnym jest fakt, że negatywna opinia pozostawiona bez odpowiedzi wzbudza podejrzenia ze strony użytkowników, nawet jeśli znajduje się wśród kilkunastu pozytywnych komentarzy. Jeśli jednak użytkownik po przeczytaniu krytycznej opinii, zobaczy, że właściciel firmy w kulturalny sposób się do niej ustosunkował, może to wpłynąć korzystnie na PR marki i zaufanie użytkowników.

Co więcej, internauci mają możliwość edytowania dodanej opinii – jeśli więc sprawa zostanie wyjaśniona w sposób korzystny dla firmy, istnieje szansa, że użytkownik zmieni nieco swoje pierwotne zdanie na bardziej pozytywne.

A jak postępować z fałszywymi opiniami?

Niejednokrotnie zdarza się, że firma otrzymuje negatywną opinię od osoby, która nie była nigdy jej klientem. Czasami niepochlebne recenzje są wynikiem wrogiego działania konkurencji. W sytuacji, gdy otrzymana opinia jest fałszywa, nie dotyczy naszego biznesu czy też narusza prawa, właściciel firmy może próbować zgłosić ją do Google w celu weryfikacji i jej usunięcia.

Korzystając z tej ścieżki, należy jednak uzbroić się w cierpliwość – weryfikacja ta może bowiem potrwać nawet kilka miesięcy, a ostatecznie Google bardzo rzadko usuwa takie opinie, nawet jeśli faktycznie są nieodpowiednie

Z tego powodu kluczowe staje się bieżące monitorowanie opinii dodawanych na wizytówce Google i szybkie reagowanie na nowe recenzje, aby uniknąć negatywnego wpływu fałszywych komentarzy na wizerunek firmy. 

przykładowa odpowiedź na nieprawdziwą opinię w Google

Przykład odpowiedzi na nieprawdziwą opinię zamieszczoną w wizytówce Google 

Zdobywanie opinii – czy warto poprosić klientów o ocenę Twoich usług?

Firmy, które plasują się w TOP3 wyników wyszukiwania, posiadają w swoim profilu zazwyczaj więcej niż 200 opinii. To pokazuje, że zdobywanie opinii od zadowolonych klientów jest priorytetową kwestią, która pomoże zwiększyć wiarygodność firmy i jej widoczność w Google, co w dłuższej perspektywie przełoży się także na większą sprzedaż

Choć jak dodawać opinię w Google, wie dziś niemal każdy, w praktyce często okazuje się, że bez dodatkowej zachęty klienci są bardziej skłonni do udzielenia opinii firmie po negatywnym doświadczeniu niż po pozytywnym. Jak zatem przekonać ich, by podzielili się swoją opinią również wtedy, gdy są zadowoleni z zakupu bądź usługi? 

Dla wielu firm zadanie to niesłusznie jawi się jako dość niezręczne. Tymczasem klucz tkwi w tym, by nie prosić natarczywie o opinie, ale w umiejętny sposób zachęcić do podzielenia się szczerym feedbackiem na temat firmy.

Jak poprosić swoich klientów o ocenę profilu firmy? 

Aby zachęcić klientów do pozostawienia opinii, warto udostępniać im wygodne linki lub przypomnienia o tej możliwości tuż po dokonaniu zakupu czy wykonaniu usługi. Skutecznym pomysłem jest przygotowanie specjalnego plakatu z kodem QR, dzięki któremu klienci mogą przejść bezpośrednio do widoku wystawiania opinii. Plakat ten można wykorzystać na wiele sposobów, np. w kampaniach mailingowych czy social mediach tak jak na poniższym przykładzie:

post Strategiczni.pl

Zarządzanie opiniami Google Moja Firma – sprawdź narzędzia!

Nie wolno zapominać o tym, że opinie pozostawiane przez użytkowników w internecie stanowią potężny zasób nie tylko dla innych internautów, ale także dla samej firmy. Zarządzanie opiniami może być jednak trudne, zwłaszcza jeśli firma zbiera je w różnych serwisach. 

Aby wyciągać z recenzji klientów użyteczne dane biznesowe, warto na bieżąco analizować pojawiające się opinie za pomocą profesjonalnego narzędzia do analizy i audytów recenzji – ReviewAudit. Rozwiązanie to służy do integracji i analizy opinii zamieszczanych zarówno w wizytówkach lokalnych, jak i np. popularnych platformach e-commerce. Dzięki narzędziu otrzymasz jasny obraz swojej sytuacji, a także dowiesz się, jak Twoja firma prezentuje się na tle konkurencji

Warto mieć też na uwadze, że sama pokaźna liczba otrzymanych opinii to jeszcze nie wszystko – znacznie ważniejsza okazuje się ich jakość. Pamiętaj, że konsumenci wyżej cenią dłuższe recenzje, uznając je za bardziej autentyczne i pomocne.

W jaki sposób zatem pozyskiwać wartościowe opinie i skutecznie nimi zarządzać tak, by wyciągnąć z nich jak najwięcej użytecznych informacji? Z pomocą przychodzą tutaj różnego rodzaju narzędzia takie jak Rating Captain. Dzięki niemu zorganizujesz i usprawnisz proces zbierania opinii, które pomogą zwiększyć ruch w Twojej witrynie i poprawić sprzedaż, a także znacząco zautomatyzujesz komunikację posprzedażową, podtrzymując relacje z klientami i budując ich lojalność

Artykuł Dlaczego ważne jest pozyskiwanie pozytywnych opinii w Google? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/dlaczego-wazne-jest-pozyskiwanie-pozytywnych-opinii-w-google/feed 0
Evergreen content – dlaczego warto go tworzyć? https://strategiczni.pl/evergreen-content-dlaczego-warto-go-tworzyc https://strategiczni.pl/evergreen-content-dlaczego-warto-go-tworzyc#respond Wed, 28 Feb 2024 08:50:00 +0000 https://strategiczni.pl/?p=29749 Na całym świecie w Google, czyli najpopularniejszej wyszukiwarce, dziennie wpisywane są miliardy zapytań. Potrzeby oraz intencje użytkowników zmieniają się dynamicznie, jednak istnieje taki rodzaj contentu w internecie, który jest cały czas aktualny. Evergreen content, czyli wiecznie zielona treść, wyróżnia się na tle całego morza tekstów dostępnych online, ponieważ nigdy się nie starzeje i dostarcza czytelnikom wartościowych oraz zaspokajających ich potrzeby informacji. Dzisiaj dowiesz się wszystkiego o evergreen content!

Artykuł Evergreen content – dlaczego warto go tworzyć? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Czym jest evergreen content?

Content wysokiej jakości jest tworzony przede wszystkim z myślą o czytelniku. Teksty spełniające oczekiwania użytkowników są wyświetlane wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ osoby, które je czytają, zostają na stronie dłużej. A to jest sygnał dla robotów Google, że treść jest wartościowa i inni czytelnicy również ją docenią.

Możemy zatem śmiało stwierdzić, że dobry content to taki, który nie wymaga częstej aktualizacji, wyświetla się na wiele istotnych słów kluczowych oraz generuje ruch organiczny. Tak właśnie w kilku słowach można opisać evergreen content!

Evergreen content jest istotną częścią strategii contentowej dla każdej marki. To ponadczasowa treść, która cały czas dokłada cegiełkę w budowaniu widoczności strony internetowej oraz wizerunku eksperta w branży.

Czego nie można nazwać wiecznie żywą treścią?

Evergreen contentem nie możemy nazwać treści, które bardzo szybko ulegają dezaktualizacji. Do takiego rodzaju tekstów zaliczamy wszelkiego rodzaju newsy, treści opisujące trendy oraz artykuły informacyjne przedstawiające najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata. Wpisy charakteryzujące się sezonowością (np. związane z różnymi świętami – dzień kobiet, walentynki) również nie należą do evergreen contentu.

Jak poprawnie tworzyć evergreen content?

Jeśli chcesz stworzyć wiecznie żywą treść, istnieje kilka ważnych aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas pisania. W jaki sposób poprawnie pisać evergreen content?

Kompleksowe treści wyczerpujące temat

Jeśli chcemy stworzyć tekst, który będzie wiecznie żywy i nie wymagał częstych aktualizacji, przede wszystkim nie powinniśmy zakładać, że napiszemy go szybko i bez pogłębionego researchu. Evergreen content wyróżnia to, że w wyczerpującym stopniu odpowiada na potrzeby czytelnika. Właśnie dlatego tego typu teksty są w większości przypadków długie i kompleksowe. 

Do najczęstszych form evergreen contentu możemy zaliczyć:

  • instrukcje;
  • FAQ;
  • poradniki;
  • porównania;
  • recenzje;
  • case study.

Dobra optymalizacja tekstu pod wytyczne SEO

Pamiętaj, że dobry evergreen content wspiera budowanie widoczności Twojej strony internetowej. To oznacza, że wiecznie żywy tekst powinien zawierać odpowiednio dobrane słowa kluczowe, które są również istotne z biznesowego punktu dla Twojej marki. Dodatkowo zadbaj o odpowiednie oznaczenie nagłówków H1-H6 oraz linkowanie wewnętrzne, tak aby czytelnik spędził więcej czasu na Twojej stronie www. To zwiększa szansę, że zdecyduje się na zakup produktu lub usługi!

Czytelność

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na klasyfikację contentu jako wiecznie żywego, jest jego czytelność. Czytelnicy często skanują teksty w celu poszukiwania najważniejszych dla nich informacji. Dlatego tak istotne jest stosowanie pogrubień oraz dzielenie treści na tematyczne akapity, które znacząco ułatwiają czytanie. Nie zapominaj również o grafikach oraz infografikach, które uatrakcyjniają długie teksty oraz dodatkowo wyróżniają najistotniejsze informacje.

Dlaczego warto mieć wiecznie żywe treści na swojej stronie?

Treści evergreen na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezwykle pracochłonne. To prawda, zajmują one więcej czasu niż krótkie formy, ale niosą ze sobą szereg korzyści. Dodatkowo dobrze skonstruowana strategia content marketingowa znacząco ułatwia tworzenie nawet długich tekstów, ponieważ wyznacza cele, do których wiesz, że warto dążyć.

Treści evergreen w content marketingu B2B

Marketing B2B to wymagająca dziedzina. Sprzedaż kierowana do klientów biznesowych to długofalowy proces, który opiera się przede wszystkim na nawiązywaniu relacji z potencjalnymi kontrahentami. Evergreen content doskonale wpasowuje się w te założenia. Klienci z segmentu B2B często przez wiele miesięcy analizują oferty różnych firm, porównując je ze sobą nie tylko pod kątem ceny, ale również pod kątem jakości relacji biznesowych oraz korzyści, które przyniesie nawiązanie rozważanej współpracy.

W content marketingu B2B świetnie sprawdzają się case study potwierdzające kompetencje oraz wiedzę konkretnej firmy, kompleksowe ebooki oraz poradniki. Jak już wiesz, to właśnie są teksty, które zaliczamy do evergreen contentu!

Evergreen a SEO

Evergreen content ze względu na swoją ponadczasowość to nie tylko podstawa strategii contentowej, ale również strategii SEO. Tak naprawdę wiecznie żywa treść to kluczowy element podczas budowania widoczności strony internetowej. W związku z tym, że są to dłuższe teksty, słowa kluczowe umieszczane nawet w większym natężeniu nie wpływają negatywnie na odbiór treści. 

Ekspercki content, który jest dobrze dopasowany do intencji użytkownika, sprawia, że czytelnik pozostaje na stronie dłużej. A to wpływa na budowanie autorytetu danej strony w „oczach” wyszukiwarek. Wysoka jakość treści powoduje, że artykuł jest wyświetlany wyżej, co bezpośrednio wpływa na większą liczbę czytelników (czyli potencjalnych klientów).

Teksty, które czytelnicy uważają za wartościowe, są chętniej przez nich udostępniane i polecane dalej. W ten sposób dociera się do pokaźnej grupy odbiorców, co również przekłada się na większą widoczność tekstu oraz samej strony www.

Co zrobić, żeby evergreen content rzeczywiście działał?

Warto pracować nad tworzeniem evergreen contentu, jednak należy podejść do tego tematu z przemyślanym planem. Jeśli chcesz, aby tekst był wiecznie żywy, powinieneś zadbać o kilka czynników.

Format przystępny dla czytelników

Na samym początku pracy nad wiecznie zielonym tekstem, warto zastanowić się nad jego formą. Spisz, jakie cele powinien spełniać content, który chcesz napisać. Co najważniejszego pragniesz przekazać czytelnikom? Jeśli masz już odpowiedzi na te pytania, dużo łatwiej będzie Ci ustalić format, który przyjmie tworzony tekst. Najczęściej wybieranymi formami są: listy, sekcje FAQ, branżowe poradniki, czy słowniki pojęć. Kolosalne znaczenie ma także formatowanie stworzonego tekstu. 

Wskazówka – evergreen content to nie tylko teksty! Coraz większe znaczenie mają materiały wideo oraz podcasty. Tego typu formaty są niezwykle atrakcyjne dla odbiorców.

Regularna praca z tekstem

Przez regularną pracę z tekstem mamy na myśli nie tylko cykliczną weryfikację, czy contentu nie należy zaktualizować o nowe informacje, ale również jego stałą optymalizację. Warto dodawać nowe linki wewnętrzne prowadzące do nowych treści np. na blogu oraz usług lub produktów. Skąd wiedzieć, kiedy i w jakim stopniu powinno się aktualizować treść? Nieocenionym wsparciem będą liczne narzędzia SEO, pokazujące kluczowe dane na temat widoczności contentu. W jakich sytuacjach sprawdzą się poszczególne narzędzia?

  • Kiedy chcesz sprawdzić liczbę odwiedzin na poszczególnych podstronach – przyda Ci się Ahrefs, Google Search Console, Senuto, SEMSTORM, Google Analytics.
  • Kiedy chcesz sprawdzić, na jakie słowa kluczowe wyświetla się dany tekst – do tego przyda Ci się Ahrefs, Google Search Console i Senuto.
  • Kiedy chcesz sprawdzić liczbę wyszukiwań konkretnego hasła w przedziale czasowym oraz z uwzględnieniem lokalizacji – niezastąpiony do tego będzie SurferSEO, SEMrush, Semstorm oraz Senuto.

Pomysły na evergreen content do wykorzystania w marketingu B2B

Treści wiecznie żywe zdecydowanie warto tworzyć – evergreen content to absolutna podstawa. Jeśli tego rodzaju content zostanie dobrze stworzony, będzie istotnym czynnikiem w budowaniu wizerunku eksperta na tle konkurencji oraz ważnym punktem w budowaniu widoczności strony internetowej. Rola ponadczasowego contentu jest zasadnicza w przypadku marketingu B2B. Tutaj kluczowe są relacje z odbiorcami oraz budowanie zaufania wśród grupy docelowej.

Poniżej znajdziesz różne rodzaje content marketingu, które doskonale sprawdzą się jako wiecznie żywa treść!

  • Profesjonalne przewodniki branżowe – mogą być obszernymi publikacjami na blogu lub osobnymi materiałami do pobrania z Twojej strony. Za ich pomocą pokażesz, że jako firma posiadacie ekspercką wiedzę i nie macie obaw, aby się nią dzielić z innymi.
  • Case study – dzięki tym publikacjom udowadniasz osobom zainteresowanym Twoimi usługami, że znasz się na tym, co robisz i osiągasz w tym zakresie sukcesy.
  • Ebooki oraz poradniki dostępne online – dłuższe publikacje złożone w formie ebooka to skarbnica wiedzy dla potencjalnych klientów i nie tylko. Tego typu publikacje są istotną częścią budowania wizerunku eksperta.
  • Artykuły eksperckie – profesjonalny i wyczerpujący temat wpis blogowy to coś, co lubią nie tylko roboty Google. Za pomocą takich artykułów promujesz zarówno swoją markę, jak i specjalistów z zespołu.
  • FAQ – zastanów się nad tym, o co najczęściej pytają Cię potencjalni klienci i stwórz z tego bazę pytań oraz odpowiedzi – osoby zainteresowane Twoją ofertą z pewnością z chęcią zapoznają się z FAQ, dzięki czemu zarówno Ty, jak i oni zaoszczędzicie czas. 
  • Webinary i podcasty – ta forma contentu jest bardzo ciekawym rozwiązaniem – w ten sposób nie tylko będziesz mógł pokazać ekspertów pracujących w Twoim zespole, ale również udowodnić, że nie boisz się eksperymentować z ciekawymi formatami.

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów – skontaktuj się z nami!

Dobra strategia content marketingowa to taka, która umiejętnie łączy teksty z zakresu evergreen contentu z innymi rodzajami artykułów przynoszących korzyści dla marki. 

Przykładowo tekst blogowy dla sklepu z biżuterią o TOP prezentach na dzień kobiet, który będzie zawierać linkowanie wewnętrzne do innych artykułów o ponadczasowej tematyce, może okazać się strzałem w dziesiątkę! Wpłynie pozytywnie na liczbę zamówień w tym ważnym okresie dla branży jubilerskiej.

Chcesz stworzyć kompleksową strategię content marketingową, która będzie spełniać zarówno cele związane z widocznością witryny, jak i te związane z budowaniem wizerunku eksperta w branży? Porozmawiajmy i wspólnie zastanówmy się, co możemy zrobić dla Twojej marki!

Umów się na spotkanie!

Artykuł Evergreen content – dlaczego warto go tworzyć? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/evergreen-content-dlaczego-warto-go-tworzyc/feed 0
Google Consent Mode v2 – dlaczego należy go wdrożyć? https://strategiczni.pl/google-consent-mode-v2-dlaczego-nalezy-go-wdrozyc https://strategiczni.pl/google-consent-mode-v2-dlaczego-nalezy-go-wdrozyc#respond Mon, 26 Feb 2024 08:13:32 +0000 https://strategiczni.pl/?p=29672 Artykuł Google Consent Mode v2 – dlaczego należy go wdrożyć? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Consent Mode, choć do tej pory był rozwiązaniem jedynie rekomendowanym, już od 6 marca 2024 roku stanie się obowiązkowy dla każdego, kto korzysta z Google Marketing Platform. Nadchodzące zmiany w systemie reklamowym i analitycznym Google wymuszają na właścicielach stron internetowych konkretne działania. Brak wdrożenia Google Consent Mode v2 wiąże się bowiem z ryzykiem utraty istotnych informacji, które są kluczowe dla prowadzenia skutecznego marketingu online.

Google Consent Mode v2 – co musisz wiedzieć?

Google Consent Mode v2 to zaktualizowany mechanizm Google służący do zarządzania zgodami użytkowników na wykorzystanie ich danych za pośrednictwem plików cookies. Rzecz dotyczy konkretnych usług Google, w tym: Google Analytics, Google Ads i Google Tag Manager.

Zaktualizowany tryb uzyskiwania zgody Google ma zagwarantować większą ochronę prywatności użytkowników tak, aby śledzenie ich w celach reklamowych odbywało się  jedynie po wyrażonej zgodzie. To ważne nie tylko z uwagi na prywatność użytkowników, ale również w kontekście budowania zaufania klientów do marki. Tryb uzyskiwania zgody daje internautom pewność, że ich dane są w pełni bezpieczne

Co zmieni Consent Mode v2?

Na początku warto zaznaczyć, że Consent Mode nie jest niczym zupełnie nowym. Pierwszą wersję, Consent Mode v1, Google uruchomił bowiem już w 2020 roku. Dotychczasowy tryb pozwalał użytkownikom samodzielnie decydować o tym, czy chcą być śledzeni za pomocą cookies. 

Google Consent Mode v2 wprowadza natomiast nowe stopnie dostosowania prywatności zgodnie z DMA (ang. Digital Markets Act), gdzie nadrzędnym celem jest dążenie do zrównoważonego i konkurencyjnego rynku cyfrowego. Chodzi o stworzenie sytuacji, w której mniejsze firmy również mają szansę się rozwijać i skutecznie konkurować, nawet w środowisku zdominowanym przez takich rynkowych gigantów jak Google, Meta (Facebook, Instagram) czy Microsoft. Drugim istotnym założeniem DMA jest zapewnienie konsumentom większej kontroli nad ich prywatnością w sieci.

 

Consent Mode v2 – wersja podstawowa

Consent Mode v2 dostępny jest w dwóch wersjach: podstawowej i rozszerzonej. W pierwszej z nich, Consent Mode Basic, wszystkie tagi Google są domyślnie zablokowane do momentu aż użytkownik nie wyrazi zgody na śledzenie przez pliki cookies. W praktycznym zastosowaniu zebranie danych o użytkowniku jest więc niemożliwe bez jego uprzedniej zgody. Ten tryb zgody Google jest obligatoryjny.

Consent Mode v2 – wersja rozszerzona

Natomiast wersja rozszerzona, Consent Mode Advanced, choć jest fakultatywna, warto się na nią zdecydować, ponieważ przynosi istotne korzyści biznesom online. Przede wszystkim tagi Google są aktywne jeszcze przed tym, jak użytkownik wyrazi zgodę na śledzenie w banerze cookies

Istnieją dwa scenariusze postępowania. Jeśli użytkownik zezwoli na pliki cookies, dane zbierają się automatycznie, bez konieczności ich anonimizacji czy uzupełniania za pomocą algorytmów. 

Z kolei w sytuacji, gdy użytkownik nie udzieli zgody na pliki cookies, nadal możemy gromadzić o nim informacje, ale już w znacznie węższym zakresie jako zanonimizowane dane o konwersjach, odsłonach i zdarzeniach dla celów statystycznych

Jak to działa? W przypadku odmowy tagi Google (Google Ads, Google Analytics 4, Google Tag Manager) nie mogą przetwarzać danych użytkowników w celach reklamowych. Niemożliwe jest wówczas również wyświetlanie mu spersonalizowanych reklam w ramach kampanii remarketingowych. Luki informacyjne w danych zebranych przez Google od użytkowników są jednak uzupełniane przez zaawansowane algorytmy wspomagane sztuczną inteligencją, które – na podstawie informacji zgromadzonych od osób, które wyraziły na to zgodę – są w stanie oszacować zachowania i konwersje pozostałych internautów. Sposób ten nie jest w pełni równoważny realnym danym, ale znacząco ułatwia skuteczne targetowanie, zarządzanie i analizowanie kampanii reklamowych

Nowe parametry GCM 

W Google Consent Mode v2 pojawiają się dwa nowe parametry bezpośrednio związane z reklamami i ich personalizacją. Dotyczas kluczowymi parametrami pozostawały atrybuty analytics_storage (zgoda na gromadzenie danych analitycznych) oraz ad_storage (zgoda na mierzenie skuteczności reklam). W zaktualizowanej wersji GBM pojawiają się dodatkowo parametry:
 

  • ad_user_data – umożliwia zbieranie danych o użytkownikach w celach reklamowych;
  • ad_personalization – pozwala na wykorzystywanie danych w celach personalizowania reklam (np. w kampaniach remarketingowych). 

Brak Google Consent Mode v2 – jakie ryzyko niesie dla firm?

Niewdrożenie Google Consent Mode v2 oznacza utratę wielu cennych informacji i możliwości. Dla e-commerce wiąże się to z brakiem dostępu do list odbiorców (remarketingu) w Google Ads, a później również wstrzymaniem śledzenia konwersji. 

Jeśli GCM nie będzie mógł gromadzić ani modelować danych o użytkownikach (czyli potencjalnych klientach), oznacza to konkretne straty dla firmy

  • niekompletne analizy i raporty niepozwalające na efektywne zarządzanie budżetem ani skalowanie prowadzonych działań;
  • brak możliwości remarketingu, bo listy odbiorców nie będą aktualizowane;
  • brak możliwości skutecznego optymalizowania kampanii;
  • utrudnione mierzenie konwersji – Google nie będzie w stanie ocenić, które kampanie/reklamy były najskuteczniejsze.

To wszystko prowadzi na końcu do przepalania budżetu reklamowego. Bez rzetelnych i konkretnych danych oraz zaawansowanej analityki nie sposób bowiem skutecznie zarządzać kontem reklamowym. Z tego powodu wdrożenie Google Consent Mode v2 jest kluczowe do tego, by działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i jednocześnie nadal prowadzić skuteczne działania marketingowe.

Maciej Nawrocki, Senior PPC Specialist

Wdrożenie Consent Mode jest niezbędne, jeśli prowadzisz działania reklamowe Google Ads. Brak tego wdrożenia może znacząco ograniczyć lub nawet uniemożliwić prowadzenie kampanii remarketingowych oraz zbieranie danych na temat konwersji.

Prowadzisz działania reklamowe w Google Ads i chcesz zmaksymalizować osiągane efekty? Pomożemy Ci w rozwoju Twojego biznesu w sieci!

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Artykuł Google Consent Mode v2 – dlaczego należy go wdrożyć? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/google-consent-mode-v2-dlaczego-nalezy-go-wdrozyc/feed 0
Trendy w marketingu – co nas czeka w 2024 roku? https://strategiczni.pl/trendy-w-marketingu-co-nas-czeka-w-2024-roku https://strategiczni.pl/trendy-w-marketingu-co-nas-czeka-w-2024-roku#respond Fri, 23 Feb 2024 12:26:29 +0000 https://strategiczni.pl/?p=29346 Artykuł Trendy w marketingu – co nas czeka w 2024 roku? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

2023 rok w świecie marketingu cyfrowego upłynął przede wszystkim pod znakiem wzmożonych dyskusji na temat sztucznej inteligencji i automatyzacji codziennej pracy specjalistów z różnych dziedzin. Temat AI będzie istotny oczywiście również w nadchodzącym czasie. Czego jeszcze możemy spodziewać się w 2024 roku? Jakiego typu treści będą dominować w content marketingu? Na co szczególną uwagę powinny zwracać marki? W jaki sposób użytkownicy będą wyszukiwać informacji i dokonywać zakupów? Sprawdź, jakie nowe wyzwania stoją przed branżą digital marketingu!

Dalszy rozwój sztucznej inteligencji

AI powoli staje się istotnym elementem w działaniach wielu organizacji z różnych branż. Od 2022 roku to temat szeroko eksploatowany, którego popularność nie gaśnie i nic nie wskazuje na to, że nastąpi to w najbliższej przyszłości. 

Według raportu Hootsuite o 260% więcej organizacji zadeklarowało, że planuje wykorzystać sztuczną inteligencję do edycji obrazów. To jednak nie wszystkie obszary, w których intensywnie będą wprowadzane wszelkiego rodzaju automatyzacje. W przypadku obsługi klienta chęć użycia AI wzrosła aż o 318%. Co ciekawe, z badań przeprowadzonych przez Hootsuite wyniknął jeden bardzo zaskakujący wniosek. Użytkownicy nie są równie entuzjastycznie nastawieni do sztucznej inteligencji, co marketingowcy – 62% konsumentów mniejszym zaufaniem darzy treści wygenerowane przy pomocy narzędzi AI. Młodsze pokolenia (przede wszystkim Z) mają mniej negatywny stosunek w przeciwieństwie do baby boomers.

Wykorzystywanie sztucznej inteligencji w marketingu (i nie tylko) stawia wiele wyzwań, ale jednocześnie wydaje się nieuniknione. Kluczowym stają się tym samym dwie kwestie. Po pierwsze –  konieczność sprostania nowym technologiom i nabycia umiejętności niezbędnych do skutecznego używania narzędzi AI. Po drugie – dopasowanie działań do oczekiwań i potrzeb odbiorców. Brak zaufania do sztucznej inteligencji należy nie tylko zrozumieć, ale i odpowiednio zareagować. To doskonała okazja do dzielenia się wiedzą i proponowania innowacyjnych rozwiązań. W przyszłości może pojawić się zapotrzebowanie na edukację w tym zakresie, zwłaszcza że według badań Content Marketing Institute aż 69% firm nie wypracowało modelu korzystania z poszczególnych narzędzi.

Zastanawiasz się, jak sztuczna inteligencja wpłynęła na digital marketing? Sprawdź, co na ten temat uważają nasze Talenty. Przeczytaj wpis o tym, jak ChatGPT wpłynął na codzienną pracę specjalistów!

SEO a sztuczna inteligencja

Pozostając jeszcze w tematyce AI – z raportu opracowanego przez SEO Engine Journal wynika, że specjaliści SEO mają problem z opracowaniem strategii treści, zwłaszcza z uwzględnieniem nacisku Google na ekspertyzę, wiarygodność i zaufanie (E-E-A-T). Chociaż sztuczna inteligencja może zwiększyć efektywność w generowaniu treści, to tworzenie wyjątkowej i wysoce merytorycznej treści wciąż pozostaje wyzwaniem – również dla copywriterów.

 

Jednym z najważniejszych zmian czekających branżę SEO w 2024 roku będą konsekwencje wprowadzenia asystenta AI do wyszukiwarki Google. SGE, czyli Search Generative Experience wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego i przetwarzania języka naturalnego do generowania spersonalizowanych i zintegrowanych wyników wyszukiwania, co pozwala użytkownikom uzyskać szybszy dostęp do bogatszych informacji. Odpowiedzi dostosowane do indywidualnych preferencji to nie wszystko – wprowadzenie SGE wywoła także zmiany w strategiach SEO, skupiając uwagę na wartościowych i unikalnych treściach, a także zwiększając znaczenie linkowania, lokalizacji treści i interaktywności.

 

Pojawienie się SGE oznacza dalszy rozwój technologii z większym naciskiem na personalizację, przetwarzanie języka naturalnego oraz integrację z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak sztuczna inteligencja i rozszerzona rzeczywistość (AR). Branża SEO stanie jednocześnie przed koniecznością dostosowania się do tych zmian, ale również może zyskać na wykorzystaniu nowych narzędzi do bardziej skutecznego dotarcia do użytkowników.

Kultura, etyczny marketing i zrównoważony rozwój

Kultura, etyczny marketing i zrównoważony rozwój stanowią i będą dalej stanowić kluczowe elementy budowania wizerunku marki. Według Kantara aż 80% osób zadeklarowało, że chętniej wybiera produkty od firm, których wartości podziela. Konsumenci chcą marek, które odzwierciedlają ich idee – nie zawsze tożsamość jest spójna z kreowanym wizerunkiem. 

Greenwashing może prowadzić do kryzysu wizerunkowego w sytuacji, gdy firma deklaruje zaangażowanie ekologiczne bez rzeczywistych działań. Dla przykładu – koncern Shell został oskarżony o wprowadzanie klientów w błąd w kontekście komunikatów świadczących o tym, że podstawa ich działalności jest energia niskoemisyjna. Z tego powodu w Wielkiej Brytanii Advertising Standards Authority zakazało mylącej reklamy, argumentując to tym, że najważniejszym elementem w Shell wciąż są paliwa kopalne, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. 

Cancel culture dalej funkcjonuje w świecie mediów, a użytkownicy internetu wyraźnie wyrażają swoje opinie niejednokrotnie, partycypują w bojkocie danej firmy. Do jednych z najgłośniejszych zeszłorocznych bojkotów wśród marek premium można zaliczyć kampanię Balenciagi z udziałem dzieci. Odzew był bardzo mocny, a na TikToku wiele osób, które posiadały produkty tego domu mody, nagrywały filmiki, w których na różne sposoby niszczyły ubrania czy buty. Dla konsumentów nie tylko ekologia ma istotne znaczenie, ale i ogólne dobro społeczne. W przyszłości, aby uniknąć konfliktów, marketing musi lepiej odzwierciedlać wartości kulturowe, zachowując jednocześnie spójność z własną deklarowaną misją. 

Z raportu Kantar wynika, że w 2023 roku 42% firm uwzględniało wskaźniki zrównoważonego rozwoju na dashboardach marketingowych. W porównaniu do 2021 roku nastąpił wzrost o 16%. Zdaniem ekspertów w 2024 roku będziemy obserwować przesunięcie w kierunku zrównoważonej innowacji, inkluzywnej komunikacji i strategicznego PR jako kluczowych elementów budowania zaufania konsumentów.

Zmiana nawyków konsumentów

Według raportu „E-commerce w Polsce 2023″ 79% polskich internautów dokonuje zakupów online, co świadczy o stale rosnącej akceptacji tej formy handlu. Social commerce, czyli sprzedawanie produktów za pośrednictwem mediów społecznościowych, to obecnie istotny trend, który pomaga markom dotrzeć ze swoją ofertą do użytkowników aplikacji. Wspomniany raport przygląda się bliżej również temu zjawisku. Pomimo wzrostu popularności zakupów za pośrednictwem social mediów, wyniki badania wskazują, że tylko 19% respondentów korzysta z tej opcji. 

W kontekście dalszego rozwoju e-commerce istnieje potencjał dla social-commerce do stania się bardziej powszechnym sposobem dokonywania zakupów. Aby to osiągnąć, platformy społecznościowe muszą kontynuować rozwój swoich funkcji handlowych i zapewnić użytkownikom bezpieczne i wygodne środowisko zakupowe. Integracja płatności online, opcje zakupów bezpośrednio z postów czy reklam oraz personalizacja ofert mogą być kluczowe dla przyszłego sukcesu social-commerce. 

W 2023 roku TikTok wprowadził nową funkcję – TikTok Shop jest dostępny na ten moment zaledwie w kilku krajach. Ze względu na bardzo aktywną społeczność (od kilku lat aplikacja wyróżnia się najwyższym wskaźnikiem zaangażowania) potencjał sprzedażowy platformy jest ogromny, dzięki czemu szansa na pozyskanie nowych odbiorców, którzy w przyszłości mogą, stać się klientami również znacząco wzrasta.

Content marketing – jakie treści sprawdzą się najlepiej w celach sprzedażowych?

Content Marketing Institute wskazuje, że najpopularniejszą formą contentu używaną przez specjalistów ds. marketingu w sektorze B2B w ostatnim roku był krótkie artykuły i posty (94%), materiały wideo (84%) oraz case study (78%). Jako najskuteczniejsze metody wskazano jednak filmy i studia przypadków.

Treści wideo w najbliższym czasie wciąż będą jedną z najbardziej znaczących form contentu. Jest to oczywiście spowodowane niesłabnącą popularnością TikToka i charakterystycznego, dynamicznego i skondensowanego sposobu przekazu. Pojawia się coraz więce kursów z zakresu tworzenia rolek na Instagramie i ogólnie reklamowych materiałów wideo. Wśród najpopularniejszych kont oferujących szkolenia i wskazówki można wymienić m.in. Olę Foryś (@wild.rocks), Ilonę Kliszcz (@ikliszcz) czy Agatę Koman-Więch (@agatakoman). 

Co ciekawe, możemy spodziewać się rosnącej popularności dłuższych materiałów. Zarówno TikTok, jak i Instagram dają możliwość tworzenia filmów trwających kolejno 10 min oraz 90 sekund. W przypadku drugiej platformy warto dodać, że wszystkie posty wideo poniżej 15 min są klasyfikowane i udostępniane jako rolki – mają również do tych samych narzędzi do edytowania.

Wzrost znaczenia influencer marketingu

Według raportu Kantara 59% marketerów deklaruje większe inwestycje we współpracę z influencerami. Wysoce prawdopodobne, że akurat ta prognoza nie będzie mieć przełożenia na polskim rynku. Wszystko za sprawą Pandor Gate i powszechnego spadku zaufania do rodzimych influencerów. Marketerzy współpracujący z osobami zamieszanymi w sprawę odczuli skutki nie tylko ze względu na aktualne kampanie, ale i te prowadzone w przeszłości. Z tego powodu 2024 może okazać się momentem przewartościowań. 

Słowa kluczowe zamiast hasztagów

Od jakiegoś czasu nie słabną głosy na temat tego, że pokolenie Z traktuje TikToka jako główne źródło informacji – aplikacja pełni dla młodych ludzi funkcję wyszukiwarki i zaczyna dodawać bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak Keyword Insights do swojego Creative Center. 

Z eksperymentu przeprowadzonego przez Hootsuite wynika, że zastosowanie działań SEO zwiększyło zasięg postów o 30% i przyniosło 2 razy więcej polubień. Już teraz w treści niektórych postów twórcy zamiast lub razem z hasztagami stosują słowa kluczowe. Jest to spowodowane rosnącą rolą pozycjonowania w mediach społecznościowych. Zmiany algorytmów sprawiają, że aby zapewnić contentowi lepszą widoczność, niezbędne będzie wdrożenie strategii SEO. Content typu evergreen może być wyświetlany w wynikach wyszukiwania przez długi czas, zwłaszcza jeśli jest angażujący dla użytkowników. W miarę rozwoju i doskonalenia funkcji wyszukiwania w mediach społecznościowych trend ten będzie rósł na znaczeniu. 

Artykuł Trendy w marketingu – co nas czeka w 2024 roku? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/trendy-w-marketingu-co-nas-czeka-w-2024-roku/feed 0
Pod lupą SEO #1 Analizujemy polskie software house’y https://strategiczni.pl/pod-lupa-seo-1-analizujemy-polskie-software-housey https://strategiczni.pl/pod-lupa-seo-1-analizujemy-polskie-software-housey#respond Mon, 12 Feb 2024 10:29:43 +0000 https://strategiczni.pl/?p=28849 Artykuł Pod lupą SEO #1 Analizujemy polskie software house’y pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Branżę IT wyróżnia wysoka konkurencyjność. Z tego powodu kluczową rolę w pozyskiwaniu nowych klientów odgrywają działania marketingowe w sieci, w tym SEO. Jakie kroki podejmują polskie software house’y, aby zająć wyższe miejsca rankingowe w wyszukiwarce? Jakie błędy popełniają najczęściej? Sprawdź naszą analizę i poznaj dobre praktyki SEO!

Polskie software house’y z perspektywy SEO

Na podstawie rankingu Clutch z grudnia 2023 r. i artykułu blogowego NoFluffJobs opracowaliśmy listę polskich software house’ów i przeanalizowaliśmy je pod kątem SEO. Warto podkreślić, że każdy z nich swoją główną działalność kieruje na rynek anglojęzyczny (najczęściej USA lub UK). W związku z tym wszystkie dane – w tym widoczność na słowa kluczowe i potencjalny ruch organiczny – dotyczą Stanów Zjednoczonych.

Software house’y, które przeanalizowaliśmy, to:

10Clouds 

Infografika przedstawiająca, czym zajmuje się 10 Clouds

Mocne strony

Na 10Clouds mamy do czynienia ze strategicznym użyciem słów kluczowych związanych z intencją usługową w nagłówkach na podstronach z oferowanymi technologiami i działaniami w zakresie developmentu. Nasycenie śródtytułów w strukturze wskazuje robotom Google najważniejsze informacje znajdujące się na danej stronie.

Uwzględnienie sekcji „Our Process”, „Our Team” i „Projects/Case Studies” na podstronach usługowych wskazuje zarówno potencjalnym klientom, jak i robotom Google eksperckość, doświadczenie, autorytet oraz „zaufanie”. E-E-A-T (Experience – Expertise – Authority – Trust) stanowi kluczowy czynnik rankingowy Google w ostatnich latach.

Rozbudowana struktura kategorii blogowych powiązanych tematycznie ze stronami usługowymi pozwala na zastosowanie dodatkowego linkowania wewnętrznego pomiędzy wpisami blogowymi. W ten sposób ułatwia się podróż robotów Google indeksujących podstrony po całej witrynie oraz budowanie klastrów tematycznych.

Infografika przedstawiająca profil linków 10 Clouds

Słabe strony

Grafiki na stronie – przede wszystkim te zamieszczone we wpisach blogowych – nie mają zoptymalizowanych tytułów, a ich nazwy często są ciągiem znaków. Co więcej, nie posiadają również uzupełnionego atrybutu alt, który nie tylko umożliwia wykorzystanie słów kluczowych związanych z pozycjonowaniem strony, ale także jest istotnym elementem z punktu widzenia dostępności stron internetowych (web accessibility).

10Clouds oferuje usługi związane z Web Developmentem w technologiach, takich jak m. in. Flutter i React Native, jednak brak na stronie dedykowanych im stron usługowych. Mamy tutaj do czynienia z niewykorzystanym potencjałem na zdobycie widoczności na dodatkowe frazy i stworzenie podstron technologicznych, co skutecznie wykorzystuje konkurencja.

Brainhub

Infografika przedstawiająca, czym zajmuje się Brainhub

Infografika przedstawiająca profil linków Brainhub

Mocne strony

Na stronie Brainhub struktura menu jest zoptymalizowana i logiczna. Zawarto w niej podział na „Services” oraz „Technologies”. Co więcej, wykorzystano również potencjał związany z wyszukiwaniami dotyczącymi usług Web Developmentu w danych branżach poprzez sekcję „Industries”. To jedne z powodów sprawiających, że Brainhub znajduje się w czołówce w kontekście wyszukiwania związanego z FinTech Developmentem.

Zarówno podstrony usługowe, jak i wpisy blogowe znajdujące się na stronie Brainhub są zoptymalizowane pod względem słów kluczowych, CTA i sekcji HEAD (meta title i meta description). Odpowiednia ich długość dodatkowo zwiększa szansę na pojawienie się w takiej formie w wynikach wyszukiwania Google.

Obecność spisu treści (table of contents) w strukturze wpisu blogowego pozwala użytkownikowi na przejście do interesującej go kwestii. Oprócz tego wprowadza również dodatkowe linkowanie i podkreśla strukturę artykułu robotom Google – może to pozwolić na pojawianie się też linku z bezpośrednią odpowiedzią na pytanie z nagłówka w wynikach wyszukiwania (featured snippet).

Infografika przedstawiające słowa kluczowe powiązane z Brainhub

Słabe strony

W opublikowanych wpisach Brainhub pozwala sobie na wprowadzenie linkowania zarówno do zewnętrznych źródeł rozszerzających informacje zawarte we wpisie, jak i okazjonalne linkowanie wewnętrzne kontekstowe do powiązanych artykułów. Aby wykorzystać pełny potencjał linkbuildingu, warto byłoby wzmocnić pozycjonowanie na frazy usługowo-sprzedażowe poprzez linkowanie do podstron usługowych z tekstów blogowych. To dodatkowy sposób na skierowanie potencjalnego klienta na usługowy landing page.

EL Passion

Infografika przedstawiająca, czym zajmuje się ELPassion

Infografika przedstawiające słowa kluczowe powiązane z ElPassion

Mocne strony

EL Passion w strategiczny sposób używa słów kluczowych związanych z intencją usługową w nagłówkach na takich właśnie podstronach oraz bezpośrednio w treści. Odpowiednie nasycenie ich w śródtytułach w strukturze strony wskazuje robotom Google najważniejsze informacje znajdujące się na danej stronie. EL Passion udało się wprowadzić wszystkie kluczowe elementy idealnej strony usługowej, a mianowicie:

  • krótki wstęp, 
  • korzyści, 
  • rozszerzenie usługi, 
  • podkreślenie eksperckości, 
  • proces, 
  • sekcja z testimonialsami i case study, 
  • FAQ,
  • powiązane wpisy blogowe.

W strukturze adresów URL podstron usługowych widzimy podział na sekcje główne („Services” i „Expertise”) oraz dotyczące ich podkategorie. Warto podkreślić, że same adresy URL są również zoptymalizowane pod główne słowo kluczowe z taką właśnie intencją – to ważny wskaźnik rankingowy, który daje znak robotom o treści znajdującej się pod danym adresem.

Grafiki na stronie EL Passion mają zoptymalizowane tytuły (nazwy są opisem, co faktycznie się na nich znajduje) oraz uzupełniony atrybut alt. Po stronie kodu zastosowany jest lazy-loading i atrybut srcset – te elementy pozytywnie wpływają na responsywność i page speed, co przekłada się na pozytywne doświadczenie użytkownika.

Infografika przedstawiająca profil linków ElPassion

Słabe strony

Na stronie EL Passion brakuje optymalizacji sekcji HEAD, przede wszystkim w przypadku wpisów blogowych. Tytuł SEO jest często kopią tytułu artykułu z dodanym brandem. Co więcej, pojawiają się widoczne nieścisłości z określeniem go w całej domenie, a także problemy z długością. 

Z kolei meta description jest najczęściej niezoptymalizowany – pojawia się w wersji bardzo krótkiej i uciętej w połowie słowa, jak i za długiej. Zoptymalizowane meta tagi są kluczowym elementem kierującym i zachęcającym użytkownika do kliknięcia w wynik wyszukiwania Google – warto je poprawić i zastosować w nich słowa kluczowe.

The Software House

Infografika przedstawiająca, czym zajmuje się The Software House

Infografika przedstawiające słowa kluczowe powiązane z The Software House

Mocne strony

The Software House to doskonały przykład strony, która w 100% wykorzystuje potencjał SEO na zwiększenie swojej widoczności i pozyskanie klientów. W rozbudowanej strukturze menu, pokrywającej pełne spektrum usług, znajdziemy zarówno sekcje „Services”, „Technologies”, jak i „Industries”. Każda z nich posiada podkategorie z dedykowanymi podstronami, zoptymalizowanymi pod słowa kluczowe z intencją usługową.

Warto wyróżnić również wykorzystanie fraz usługowych i linkowania wewnętrznego pomiędzy powiązanymi podstronami usługowymi. Zastosowanie bogatej i rozbudowanej treści, opisującej daną gałąź web developmentu lub technologię (i nie tylko) oraz zastosowanie linkowania do związanych z nią innych landingów usługowych pozwoliło The Software House na zbudowanie autorytetu z perspektywy wyszukiwarki. 

Rezultatem tych działań jest zajmowanie wysokich pozycji na konkurencyjne frazy, takie jak software house, nodejs development services i laravel development services.

Informacje zawarte w artykułach są przedstawiane w formie różnych mediów – dedykowane grafiki, materiały wideo czy wywiady. Same wpisy są również odpowiednio sformatowane. Znajdziemy tutaj zarówno listy, cytaty, pogrubienia najważniejszych kwestii. Warto dodać, że wszystkie wymienione elementy mają swoje odzwierciedlenie w kodzie, co pozwala na ich odpowiednią ocenę przez Google, a także pozytywnie wpływa na wrażenia użytkownika.

Infografika przedstawiająca profil linków The Software House

Słabe strony

Jedna z głównych stron usługowych posiada meta tag robots – noindex, nofollow. W konsekwencji nie może zostać ocenione przez roboty Google  oraz nie jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania. The Software House na błędach indeksacji traci okazję na pozyskiwanie klientów.

Miquido

Infografika przedstawiająca, czym zajmuje się Miquido

Infografika przedstawiające słowa kluczowe powiązane z Miquido

Mocne strony

Rozbudowana struktura menu wraz z pokryciem pełnego spektrum usług w wykonaniu Miquido – podobnie jak w przypadku The Software House – to dobry przykład strony, która wykorzystuje potencjał SEO na zbudowanie widoczności w Google i pozyskanie leadów

Znajdziemy tutaj sekcje „Services”, „Technologies” oraz „Industries” – każda z nich posiada adres URL zoptymalizowany pod główne usługowe słowo kluczowe, co ułatwia zadanie robotom Google podczas oceny całości struktury serwisu.

Na podstronach usługowych zastosowano bogatą i rozbudowaną treść, zoptymalizowaną pod frazy z intencją usługową i naturalnie rozszerzoną poprzez sekcję najważniejszych pytań i odpowiedzi. Plusem jest logiczna, hierarchiczna struktura śródtytułów i informacji zawartych na podstronie. Pozwoliło to Miquido zdobyć wysokie pozycje na frazy z potencjałem sprzedażowym – flutter app development services, product strategy consulting, backend development services.

Miquido to jednocześnie bardzo dobry przykład strony, która w pełni wykorzystuje potencjał swojego bloga. Tematy oscylują wokół content hubów skupionych na linkowaniu do podstron usługowych. Widać konsekwencję w stosowaniu linków wewnętrznych na kluczowe dla podstron usługowych frazy kluczowe, co wpływa na poprawę ich pozycji i ułatwia indeksowanie robotom Google. Co więcej, takie działania pozwalają na zbudowanie potencjalnego lejka sprzedażowego – klient najpierw szuka informacji na temat danej technologii/kosztów.

Infografika przedstawiająca profil linków Miquido

Słabe strony

Część podstron usługowych Miquido charakteryzuje się idealną strukturą, ale znajdujemy też takie, na których jest ona zaburzona. Dla przykładu – dotyczy to wystąpienia nagłówków H4 i H5 bezpośrednio po nagłówkach H2. Taka struktura została zastosowana w sekcjach FAQ. Poprawa poszczególnych elementów może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie informacji zawartych na stronie przez Google. 

Logiczna struktura i naturalne rozwinięcie informacji jest dla robotów istotnym czynnikiem rankingowym. Nagłówki H4 i H5 są znacznie mniej ważne dla robotów, a chcemy wykorzystywać w 100% informacje już znajdujące się na stronie.

 

Dobre praktyki SEO – na co powinny zwracać uwagę software house’y? 

 

Analizując domeny i działania SEO polskich software house’ów, można zauważyć zarówno dobre, jak i te mniej korzystne praktyki. Każdy z nich aktywnie działa w procesie linkbuildingu oraz pozyskiwania linków zewnętrznych – czynnikiem wspólnym jest stały przyrost domen linkujących w przedziale ostatniego roku. Tutaj pojawiają się linki do artykułów blogowych na frazy informacyjne, linkowanie na frazy brandowe do stron głównych, a także kontekstowe linkowanie do landingów usługowych związanych z developmentem.

Czynnikiem łączącym i kluczowym w działaniach SEO w branży IT jest wspieranie widoczności domeny poprzez publikacje i wpisy blogowe – każda z analizowanych domen tworzy regularnie artykuły na swojego bloga, które zawierają:

  • opracowane struktury;
  • obszerną treść i badanie intencji użytkownika;
  • linkowanie wewnętrzne pomiędzy powiązanymi stronami, wspierające ich widoczność i usprawnianie ścieżki konwersji potencjalnego klienta;
  • spisy treści oraz potwierdzające autorytet i eksperckość sekcje z autorami danego wpisu (ważne dla robotów wyszukiwarek i UX).

Elementem wymagającym pochwały jest opracowana i zaplanowana struktura menu nawigacyjnego i adresów URL. Większość z analizowanych software house’ów zdaje sobie sprawę z roli, jaką te elementy odgrywają w skutecznym pozycjonowaniu oraz poprawieniu doświadczeń użytkownika i sprecyzowanego przekierowania na daną podstronę usługową. Zaplanowana i zoptymalizowana struktura menu i całej domeny stanowi również istotny czynnik rankingowy Google – ułatwia robotom wyszukiwarki „podróż” po stronie i indeksację.

Aspektem, nad którym warto popracować to poprawa widoczności podstron usługowych w wyszukiwarce Google. Tylko część z analizowanych software house’ów posiada jakiekolwiek słowa kluczowe związane z wyszukiwaniami typowo usługowymi, takimi jak te z „services”, „company”, „agency”. Zbudowanie widoczności w TOP3 i TOP10 na tego typu frazy kluczowe pozwoli na zwiększenie szans zdobycia klienta szukającego danej usługi i dokonującego konwersji, a przez to – zarobku dla firmy.

Dobre praktyki SEO – checklista

Aby zyskać widoczność w sieci należy podjąć szereg działań. Oto lista niezbędnych elementów SEO:

  • linkbuilding i rozbudowa profilu linkowania wewnętrznego;
  • publikowanie merytorycznych i zoptymalizowanych wpisów blogowych w oparciu o content hub’y;
  • przemyślana struktura menu nawigacyjnego i adresów URL;
  • optymalizacja grafik (tytuł, alt);
  • dedykowane podstrony usługowe/technologiczne z wykorzystaniem fraz kluczowych z intencją usługowo-sprzedażową;
  • wprowadzenie sekcji i treści wspierających budowanie eksperckiego wizerunku (zgodnie z E-E-A-T);
  • wprowadzenie spisu treści i sekcji autora do wpisów blogowych;
  • optymalizacja meta tagów.

Strona Twojej firmy nie przyciąga nowych klientów? Nasi specjaliści pomogą zyskać Ci widoczność w sieci. Sprawdź ofertę Strategiczni.pl!

Porozmawiajmy!

Artykuł Pod lupą SEO #1 Analizujemy polskie software house’y pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/pod-lupa-seo-1-analizujemy-polskie-software-housey/feed 0
Co oznacza HTTP error 500 i jak go naprawić? https://strategiczni.pl/co-oznacza-http-error-500-i-jak-go-naprawic https://strategiczni.pl/co-oznacza-http-error-500-i-jak-go-naprawic#respond Fri, 12 Jan 2024 13:26:00 +0000 https://strategiczni.pl/?p=7542 Artykuł Co oznacza HTTP error 500 i jak go naprawić? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Za każdym razem, kiedy użytkownik odwiedza dowolną stronę w internecie, za kulisami tego, co wyświetla się na ekranie, zachodzą różnorodne interakcje oraz procesy związane z serwerem. Dzięki nim witryna może poprawnie działać. W dzisiejszym wpisie bierzemy na tapet błąd 500, który jest jednym z kodów odpowiedzi HTTP. Serwer wysyła je w postaci krótkich notatek po otrzymaniu żądania wyświetlenia danej strony. Tego typu odpowiedzi są cennym źródłem informacji dla programistów oraz właścicieli witryn, którzy dzięki znajomości kodów odpowiedzi HTTP są w stanie rozwiązać problem i naprawić błędy konfiguracyjne na stronie www. Co oznacza komunikat HTTP error 500? Jakie są jego możliwe przyczyny? Jak pozbyć się błędu 500? Jeśli dotąd nie znalazłeś odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury!

Co to jest HTTP error 500 czyli Internal server error 500?

Wewnętrzny błąd serwera (500 internal server error) to błąd po stronie serwera, do którego użytkownik próbuje uzyskać dostęp. Jest to błąd ogólny i wyświetla się w sytuacjach, kiedy serwer nie był w stanie precyzyjnie określić przyczyny błędu. W praktyce oznacza to, że serwer nie znalazł innego kodu błędu 5xx, który mógłby bardziej szczegółowo poinformować, na czym polega problem. Aby zapobiec ponownemu pojawianiu błędu 500, administratorzy strony www rejestrują czasem odpowiedzi na błędy, takie jak HTTP error 500 opatrując je dodatkowymi informacjami na temat żądania.

Najczęstsze komunikaty informujące o pojawieniu się błędu http 500:

  • 500 Internal Server Error,
  • HTTP 500 – Internal Server Error,
  • Temporary Error (500),
  • Internal Server Error,
  • HTTP 500 Internal Error,
  • 500 Error,
  • HTTP Error 500,
  • That’s an error.

Wewnętrzny błąd serwera – jak powstaje?

W odróżnieniu od innych do błędów, które są odpowiedzią na konkretne nieprawidłowości w (np. błąd 404), błąd 500 – Internal Server Error jest błędem ogólnym i trudno go zdiagnozować, określając przyczynę. Wśród różnych powodów powstawania error 500 są między innymi:

  • przeciążenie serwera liczbą zapytań,
  • błąd w skryptach,
  • błąd w pliku .htaccess,
  • błędne ustawienie poziomu dostępu do plików.

Duża rozbieżność przyczyn powstawania 500 internal server error sprawia, że diagnozowanie problemu zajmuje często wiele godzin. Z tego powodu warto monitorować postęp prac na bieżąco, co na pewno przyspieszy zlokalizowanie fragmentu kodu, który zawiera błędy. Dobrą praktyką jest także wykonanie kopii zapasowej plików, w razie gdyby naprawa błędu http 500 zakończyła się niepowodzeniem.

Błąd http 500 jak naprawić?

W związku z tym, że błąd 500 dostarcza nam informacji na wysokim poziomie ogólności, naprawienie go zwykle wiąże się z koniecznością dogłębnej analizy. Zebraliśmy 6 najpopularniejszych sposobów na to, jak zaradzić komunikatowi dotyczącemu Internal Server Error.

  • Zmiana uprawnień plików

Jednym z możliwych scenariuszy pojawienia się błędu 500 jest niepoprawne ustawienie uprawnień dostępu do plików lub folderu. Tego rodzaju uprawnienia są określane w postaci wartości liczbowych. Wartość „755” (rwxr-xr-x) jest domyślną konfiguracją, a jej przypadkowa zmiana może doprowadzić do komunikatu „błąd HTTP 500”. Aby wyeliminować błąd, wystarczy nadać wszystkim zasobom wartość „755”.

  • Konfiguracja .htaccess

Jedną z możliwych przyczyn błędu 500 – Internal Server Error jest błędna konfiguracja pliku .htaccess. Nieprawidłowości w regułach przepisywania adresów URL mogą skutkować wewnętrznymi błędami serwera. Skontrolowanie wszystkich ostatnio wprowadzonych zmian pliku .htaccess np. ustawionych przekierowań 301, może okazać się skutecznym rozwiązaniem.

  • Zmiany we wtyczkach i motywach

Strony oparte na popularnych CMS-ach (Systemach Zarządzania Treścią) takie jak WordPress, w odpowiedzi na wykorzystanie niekompatybilnych rozszerzeń i motywów mogą powodować wewnętrzny błąd serwera HTTP 500. W takim wypadku warto sprawdzić, czy źródłem problemu nie są nowe dodatki. Można to zrobić wyłączając je kolejno w bazie danych.

  • Cofnięcie aktualizacji

Wszelkie zmiany we wtyczkach i motywach to nic innego jak aktualizacje. Warto mieć na uwadze, że każda taka zmiana może generować wewnętrzny błąd serwera. Zdarza się, że zaktualizowana wersja systemu powoduje konflikty z innymi częściami witryny i żeby pozbyć się konfliktów między serwerem a stroną, trzeba wrócić do poprzedniej wersji oprogramowania.

  • Wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki

Wyczyszczenie pamięci podręcznej polega na usunięciu plików i danych przeglądania zgromadzonych przez przeglądarkę. Jest to rozwiązanie pomoce, zwłaszcza w rozwiązaniu problemów z wczytywaniem stron internetowych, w tym także przy niektórych błędach serwera HTTP. Warto jednak zachować ostrożność wybierając tę metodę, niektóre ważne informacje mogę zostać bezpowrotnie utracone. Jeśli error 500 dalej się pojawia istnieje jeszcze jedna opcja, aczkolwiek na o wiele bardziej zaawansowanym poziomie jest użycie routera. Po wyłączeniu, a następnie włączeniu urządzenia, które pobiera wówczas dane na nowo. Należy podkreślić, że czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki nie zawsze jest rozwiązaniem 500, ale warto powtarzać tę czynność regularnie, aby uniknąć potencjalnych błędów w przyszłości.

  • Przekroczenie limitu czasu oczekiwania

Przekroczenie limitu oczekiwania oznacza, że żądanie wysłane do serwera nie zostało obsłużone odpowiednio szybko. Przykładowo przyczyną zaistniałego stanu rzeczy może być wydajność serwera lub brak wystraczającego czasu na przetworzenie żądania. Wyjściem z takiej sytuacji jest zwrócenie się do administratora serwera lub zespołem wsparcia technicznego, aby zdiagnozować i naprawić bezpośrednią przyczynę tego błędu. Aby zapobiec pojawieniu się erroru 500 w przyszłość, warto zastosować regułę limitu czasu, czyli ustawienie maksymalnego czasu oczekiwania na wykonanie danego żądania.

  • Inne błędy HTTP

Mimo niskiego prawdopodobieństwa, że serwer błędnie komunikuje kod odpowiedzi HTTP, warto rozważyć opcję, że pomimo wyświetlania komunikatu o błędzie HTTP 500, przyczyną problemów mogą być inne błędy 5xx.

  • Kontakt z dostawcą hostingu

Jeśli zastosowanie przytoczonych wyżej rozwiązań nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, warto skontaktować się z usługodawcą hostingowym, ponieważ błąd serwera może wynikać z nieprawidłowości leżących po jego stronie.

Błędy pojawiające się w odpowiedzi na wysłane do serwera żądania nie są rzadkością, dlatego wiedza na ich temat jest przydatna dla każdej osoby, która posiada stronę internetową bądź zajmuje się zarządzaniem jej treściami. W przypadku firm, które nie posiadają działu takiego jak biuro obsługi klienta, warto zadbać, by każdy z pracowników, który posiada dostęp do witryny, był w stanie zdiagnozować przyczynę najpopularniejszych błędów. Często okazuje się, że nieprawidłowościom zgłaszanym przez użytkowników można zaradzić w łatwy sposób.

Błąd 500 internal server jak go unikać?

Wiesz już, co może być przyczyną występowania błędu 500 internal server, a także jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Warto jednak poznać sposoby, aby wyeliminować ryzyko pojawienia się podobnych problemów w przyszłości. Wiedza, jak naprawić błąd 500 jest cenna, ale równie przydatne mogą okazać się wskazówki dotyczące metod przeciwdziałania wszelkim errorom. Oto kilka praktycznych sposobów, które możesz wykorzystać w codziennej pracy:

  • regularne tworzenie kopii zapasowych;
  • monitoring wydajności, dzięki narzędziom umożliwiającym wykrywanie błędów;
  • zastosowanie cache, czyli pamięci podręcznej pozwoli na odciążenie serwera.

Wszystkie wymienione metody stanowią dobre praktyki, które pomagają zmniejszyć ryzyko pojawienia się błędu 500. Stosowanie każdej z nich pozwala kompleksowo podejść do zarządzania serwerem i zapobiegać również innym problemom, które naruszałby jego stabilność i efektywność.

Błędy w serwisie wpływają negatywnie nie tylko na wydajność witryny, ale i jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Prowadzisz biznes, a Twoja strona internetowa nie przyciąga nowych klientów? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Porozmawiajmy!

Artykuł Co oznacza HTTP error 500 i jak go naprawić? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/co-oznacza-http-error-500-i-jak-go-naprawic/feed 0
Konwersje wspomagane w Google Analytics – czym są i jak prawidłowo je interpretować? https://strategiczni.pl/konwersje-wspomagane-w-google-analytics-czym-sa-i-jak-prawidlowo-je-interpretowac https://strategiczni.pl/konwersje-wspomagane-w-google-analytics-czym-sa-i-jak-prawidlowo-je-interpretowac#respond Thu, 04 Jan 2024 10:32:00 +0000 https://strategiczni.pl/?p=8929 Artykuł Konwersje wspomagane w Google Analytics – czym są i jak prawidłowo je interpretować? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>

Prowadząc szerokie działania marketingowe, na pewno zwracasz uwagę na ilość transakcji z poszczególnych źródeł. Trzeba jednak wiedzieć, że przypisanie konwersji do danego kanału nie jest takie zero-jedynkowe, jak na to wskazują podstawowe raporty Google Analytics. W tym artykule wytłumaczymy Ci, czym jest raport konwersji wspomaganych i jak jego znajomość może wpłynąć na poprawę sposobów docierania do odbiorców i identyfikacji wartościowych źródeł ruchu. Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego lub zarządzasz kampaniami reklamowymi dla rynku e-commerce, z pewnością zainteresuje Cię ten temat. 

Wiele kanałów – jak ocenić ich efektywność?

Załóżmy, że działania w obrębie Twojego sklepu internetowego obejmują pozycjonowanie organiczne, reklamy w wyszukiwarce (Google Ads) oraz reklamy na Facebooku. Czy jeśli liczba konwersji będąca efektem pozycjonowania organicznego, przewyższa liczbę konwersji z kampanii płatnych, to oznacza, że pozostałe kanały nie przynoszą zysku i należy z nich zrezygnować lub ograniczyć budżet?  Na to pytanie odpowiada nam jeden z kluczowych raportów w Google Analytics, a mianowicie raport dotyczący konwersji wspomaganych. Jeśli jeszcze nigdy o nim nie słyszałeś, koniecznie musisz się mu przyjrzeć.

Po co mi znajomość raportu konwersji wspomaganych?

Znajomość tego raportu ułatwi Ci zarządzanie budżetem reklamowym oraz strategią marketingową. Dodatkowo poznasz faktyczne wartości poszczególnych kanałów dla Twojego sklepu internetowego. Pozwoli Ci on też zweryfikować, które źródła nie tylko generują, ale i też wspierają pozyskiwanie konwersji.

Zacznijmy więc od początku…

Rozpatrując temat konwersji wspomaganej, przypomnijmy sobie najpierw, jak wygląda standardowy model konwersji. Wyobraźmy sobie więc perfekcyjną serię zdarzeń dla marketingowca: użytkownik wpisuje zapytanie w wyszukiwarkę, wyświetla mu się reklama, klika w nią i przechodzi na stronę docelową, a następnie dokonuje zakupu. Scenariusz idealny, prawda?

Zakup dzięki wynikom organicznymZakup dzięki reklamie

Jak jest w praktyce? Ścieżki konwersji

W rzeczywistości ścieżka konwersji może być bardziej skomplikowana. Ponadto, może opierać się na większej ilości kanałów. Często użytkownik wchodzi na stronę docelową np. przez reklamę w wyszukiwarce i NIE dokonuje pożądanego przez nas działania (zakupu). Może na to wpływać szereg czynników, również niezależnych od nas, np. brak wystarczających środków na zakup w obecnym momencie. 

Pójdźmy parę kroków naprzód. Co może dziać się dalej? Przykładowo, naszego użytkownika może złapać reklama remarketingowa i kolejny raz wchodząc na sklep internetowy może stwierdzić, że jednak skorzysta z oferty. Może też być wytrwały i poczekać na odpowiedni moment, kolejny raz wchodząc na witrynę z zupełnie innego kanału np. wyników organicznych w Google.

jak ludzie kupująścieżka zakupowa

Zatem, czy reklama w wyszukiwarce i reklama remarketingowa, które były wcześniej na ścieżce konwersji przed realizacją celu, miały wpływ na decyzję użytkownika? Przecież nie mamy do czynienia tutaj z zakupem bezpośrednio po interakcji z reklamą. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: oczywiście, że tak! Co więcej, liczbę takich działań zlicza nam specjalny raport: konwersje wspomagane. 

Gdzie znajdę informacje o konwersjach wspomaganych?

Konwersje w Google Analytics przypisywane są do ostatniego niebezpośredniego źródła konwersji. Statystyki konwersji wspomaganych możesz znaleźć w raporcie Google Analytics, a dokładniej w tym miejscu:

jak znaleźć konwersje wspomagane

W sekcji konwersje wchodzimy w ścieżki wielokanałowe, następnie klikamy w konwersje wspomagane.

Ważne: jeśli chcesz skorzystać z raportu konwersji wspomaganych, musisz mieć skonfigurowane cele lub uruchomiony moduł e-commerce.

Dodatkowo:

uwzględnione-konwersje

Jeśli proces zakupowy w Twoim sklepie jest dłuższy, zmień ten parametr. Okres ważności określa czas, w jakim konwersje są uwzględnione i domyślnie jest ustawiony na 30 dni.

Przejdźmy do konkretów…

Czym więc tak naprawdę są konwersje wspomagane? Są to każde sytuacje, kiedy dany kanał pojawił się na ścieżce konwersji, jednak nie dotyczył on ostatniej interakcji internauty ze stroną i nie był docelowo odpowiedzialny za konwersję.

Im więcej konwersji wspomaganych tym bardziej dany kanał wspiera proces pozyskiwania konwersji.

Wchodząc więc w dany raport, dowiemy się w większym stopniu, jaką rolę przy konwersji odegrały poszczególne źródła ruchu.

Czego jeszcze mogę się dowiedzieć z raportu konwersji wspomaganych?

Przykładowy raport:

Przykładowy raport

Przyjrzyjmy się pozostałym wskaźnikom:

  • Wartość wspomaganych konwersji – wartość pieniężna transakcji i sprzedaży uzyskanych dzięki konwersjom wspomaganym.
  • Konwersje po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednie – faktyczna liczba transakcji przypisanych konkretnemu kanałowi. Upraszczając – “tradycyjne” konwersje.
  • Wartość konwersji po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednich – wartość pieniężna transakcji i sprzedaży uzyskanych dzięki standardowym konwersjom.

Konwersje wspomagane / po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednie – stosunek konwersji wspomaganych przez dany kanał do konwersji “tradycyjnych”. Wyższa wartość danego wskaźnika oznacza, że kanał bardziej wspomaga konwertowanie, niż bierze udział w generowaniu konwersji.

Konwersje wspomagane / po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednie – jak analizować dokładniej?

  • Wartość bliska 0 – kanał bardziej realizuje, niż wspomaga pozyskiwanie konwersji.
  • Wartość bliska 1 – kanał zarówno realizuje jak i wspomaga pozyskiwanie konwersji.
  • Wartość wyższa niż 1 – im wskaźnik jest wyższy niż 1, tym bardziej dany kanał wspomagał pozyskiwanie konwersji, niż sam je realizował.

Jeśli już znasz teorię, spójrz jeszcze raz na powyższy, przykładowy raport. Co możemy z niego wywnioskować?

Zauważ, że płatne wyniki wyszukiwania osiągnęły wartość 10,00. Oznacza to, że dany kanał zdecydowanie bardziej wspiera realizowanie transakcji, niż sam ich dokonuje.

Wyniki organiczne zarówno wspierają konwersje jak i prowadzą bezpośrednio do ich realizacji.

Kanał, który zdecydowanie bardziej prowadzi do transakcji, niż je wspiera to sieć społecznościowa, czyli w tym przypadku odesłania z Instagrama i Facebooka.

Konwersje wspomagane – funkcje

Funkcje konwersji wspomaganych omówmy sobie na podstawie poniższego przykładu.

tydzień zakupowy a konwersje wspomagane

Poniedziałek: użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę Google frazę „buty nike”, następnie klika w reklamę Google Ads i przechodzi na witrynę.

Środa: odbiorcę łapie remarketing na Facebooku. Ponownie przechodzi na witrynę, jednak nadal nie dokonuje zakupu.

Piątek: użytkownikowi wyświetla się reklama display, w którą klika, nadal jednak nie realizuje celu.

Sobota: odbiorca wchodzi na stronę przez reklamę organiczną i kupuje buty.

3 funkcje, jakie może pełnić kanał na ścieżce użytkownika:

  • Ostatnia interakcja, czyli interakcja, która bezpośrednio poprzedza standardową konwersję – wyniki organiczne, sobota.
  • Interakcja wspomagająca to dowolna interakcja na ścieżce konwersji, która nie jest ostatnią interakcją – kampania płatna w wyszukiwarce, remarketing i display(poniedziałek, środa, piątek).
  • Pierwsza interakcja to pierwsza interakcja na ścieżce konwersji – rodzaj interakcji wspomagającej – reklama płatna w wyszukiwarce.

Jak poprawnie liczyć konwersje wspomagane?

Wróćmy do przykładowego raportu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na reklamy płatne:

Przykładowy raport-reklamy płatne

Pamiętaj, że nie należy sumować liczby konwersji ani ich wartości, czyli 20 + 2 czy 8138,15 + 52,38, ze względu na potencjalne duplikaty. Konwersje wspomagane mogą zawierać się w konwersjach po ostatnim kliknięciu, czyli ta sama konwersja może być liczona podwójnie.  

Gdzie znajdę więcej informacji na temat udziału i wagi źródeł ruchu w całym procesie sprzedażowym? W raporcie ścieżek konwersji.

Przejdź tutaj: konwersje -> ścieżki wielokanałowe -> najważniejsze ścieżki konwersji

Dla przykładu przefiltruj wyniki np. pod kątem google/cpc (Google Ads).

google-cpc

Możemy tutaj sprawdzić dokładną ścieżkę użytkownika, w której występuje określony kanał (jeśli przefiltrujemy dane). Na podstawie interakcji użytkownika widzimy, jak przebiegał cały proces i jak duża potrafi być synergia i zależność pomiędzy danymi kanałami.

Co tutaj widzimy?

W powyższym przypadku Google Ads pełni głównie rolę  wspierającą. Bardzo często występuje na początku ścieżki, także inicjuje cały proces sprzedażowy. Ryzyko wyłączenia tego kanału jest zatem dość duże, mogłoby się to odbić znacząco na całej sprzedaży w sklepie.

Czy warto wykluczać kanały, które generują mniej konwersji?

Jeśli analizowałeś już ścieżki konwersji w Google Analytics i zweryfikowałaś/zweryfikowałeś kanał, który generuje małą liczbę konwersji, lecz sporą liczbę konwersji wspomaganych i chcesz go wykluczyć, musisz poważnie zastanowić się nad takimi działaniami. Podejmując taką decyzję, możemy negatywnie wpłynąć na te źródła, które działają efektywnie – ich wyniki mogą zostać obniżone wskutek wyeliminowania źródeł wspierających.

Dalej jesteś głodny wiedzy? Sprawdź Analizę pierwszej interakcji!

Nad wykresem znajdziesz opcję „Analiza pierwszej interakcji”.

 

Konwersje-analiza pierwszej interakcji

Znajdziesz tam informacje o kanałach, za których pośrednictwem użytkownik wszedł na ścieżkę konwersji. W celu uzyskania dokładniejszych danych posortuj dane po „źródło/medium”.

źródło-medium

Zajrzyj również do raportu „upływ czasu”, aby się dowiedzieć ile dni minęło pomiędzy pierwszą interakcją użytkownika a zrealizowaniem celu.

ścieżki wielokanałowe-upływ czasu

Podsumowanie

W tym momencie warto zrobić małe podsumowanie wszystkich najważniejszych zagadnień poruszanych w naszym artykule. Przeprowadzenie poprawnej analizy konwersji wspomaganych to spore wyzwanie.

Oto co powinieneś/powinnaś zapamiętać!

  • Konwersje wspomagane określają zasługi poszczególnych kanałów i ich role.
  • Miej na uwadze to, że jeden kanał może pełnić kilka ról. Nie sumuj więc konwersji wspomaganych z konwersjami po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednimi.
  • Jeśli dany kanał nie generuje bezpośrednio konwersji, to nie oznacza, że nie przyczynia się do ich generowania i zwiększania sprzedaży.
  • Uważnie podejmuj decyzje na temat wykluczenia bądź ograniczenia kanałów, które na pierwszy rzut oka nie są efektywne – może to właśnie one zasilają pozostałe źródła i sprawiają, że inne spisują się świetnie.

Prowadzisz biznes i zależy Ci na poprawie konwersji? Nasi specjaliści SEM z wieloletnim doświadczeniem w optymalizacji reklam mogą rozwiązać Twój problem.

Porozmawiajmy!

Artykuł Konwersje wspomagane w Google Analytics – czym są i jak prawidłowo je interpretować? pochodzi z serwisu Strategiczni.pl.

]]>
https://strategiczni.pl/konwersje-wspomagane-w-google-analytics-czym-sa-i-jak-prawidlowo-je-interpretowac/feed 0